Archiwum wydarzeń

ROK SZKOLNY 2016/17

 

VII PIKNIK Z „DWÓJKĄ” ZA NAMI

Drodzy Rodzice, choć słowami trudno wyrazić to, co najważniejsze, choć pozostawiają po sobie pewien niedosyt, pragniemy z całego serca podziękować za pomoc w organizacji 7 Pikniku z Dwójką. Prawdziwą wspólnotę tworzy się w działaniu, a to właśnie w minioną sobotę miało miejsce w naszej szkole. Uśmiechy dzieci, radosny gwar, rozpromienione twarze, to chyba najpiękniejsze z możliwych podziękowań za Waszą pracę. Za nami niezapomniane chwile, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Przegonimy każdą chmurę czyli energetyczny „Piknik z Dwójką”

Już nie pierwszy raz pogoda próbowała nam pokrzyżować plany, strasząc od rana ciemnymi chmurami i opadami deszczu. Jednak na taką energię i optymizm, radość i chęć zabawy, jakie co roku towarzyszą „Piknikowi z Dwójką” , nie ma mocnych.

Po raz siódmy z inicjatywy rodziców zorganizowany został „Piknik z Dwójką”, który, możemy to śmiało powiedzieć, stał się już tradycją jednoczącą całą społeczność szkolną i lokalną. Także w tym roku każdy znalazł coś dla siebie, bawili się świetnie najmłodsi, starsi i ci bardziej dojrzali, zwani dorosłymi.

Dzień rozpoczął się naprawdę mocnym akcentem – świetnym przedstawieniem „ Kot w butach” przygotowanym przez niezwykle utalentowanych rodziców klasy 2f oraz wychowawczynię Panią Kamilę Jakubowską. Następnie, tradycyjnie już, rozpoczęła się aukcja przekazanych przez rodziców i nauczycieli przedmiotów, wśród których znalazły się wspaniałe modele Porsche oraz … butelka zdrowego mleka w specjalnym pudełku.

W każdym zakątku szkolnego boiska na dzieci i rodziców czekały liczne atrakcje – były kiermasze książek, stoisko ze zdrową żywnością, popcorn, wata cukrowa, kiełbaski z grilla, kawiarenka z najpyszniejszymi, bo upieczonymi przez rodziców, ciastami… Odbywały się turnieje piłki nożnej i siatkowej, skoki w workach, slalom traktorkiem, twister, malowanie twarzy, malowanie palcami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się nauka pisania japońskich znaków oraz budowanie domków dla owadów. Młodsze dzieci chętnie robiły gniotki, maski, brały udział w warsztatach plastycznych, wykonywały piniaty pod okiem starszych kolegów. Rodzice chętnie kupowali wykonane przez uczniów i nauczycieli przedmioty na stoisku makramy i decoupage, a kolejka do bramki – niespodzianki zawsze była bardzo długa. Dużo radości przyniosła też prezentacja Szkoły tańca Espaniol, która przygotowuje naszych uczniów do prawdziwej przygody z tańcem, a także przedstawienie Koła Języka Angielskiego prowadzonego przez Panią Natalię Hutek.

I nawet nie zauważyliśmy kiedy wiatr przegnał wszystkie chmury, a niebo stało się lazurowo błękitne… Co tu ukrywać – taka energia nie tylko chmury rozgania, ale przede wszystkim daje radość dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Cóż…  do zobaczenia za rok, na ósmym „Pikniku z Dwójką”.

Hanna Frelich

 

PRO SINFONIKA ,,Z MUZYKĄ PO KRAJU”

Wielkim wydarzeniem artystycznym w naszej gminie był spektakl muzyczno-słowny pt. ,,Z muzyką po kraju” zaprezentowany przez Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie oraz przez chór dziecięcy Canzona.

Przedstawienie, które zostało przygotowane na 49. Turniej Pro Sinfoniki wzbudziło zachwyt oglądających. Widowisko pokazano czterokrotnie na deskach hali widowiskowo- sportowej w naszym mieście. Temat,,Muzyka polska” wydawał się bardzo trudny do realizacji, szczególnie po zeszłorocznym sukcesie bajkowych obrazów malowanych dźwiękiem.

Ponad godzinny występ ogromnie podobał się widzom. Spektakl został pomyślany jako wycieczka rodzinna śladami muzyki polskiej. Na początku mamy odwołania do sztuki ludowej. Na scenie pojawia się Janko Muzykant (Zofia Krankiewicz) i przepięknie gra na skrzypcach. Później debiutują nasi najmłodsi artyści, tańcząc kujawiaka i oberka. Obrazy na scenie zmieniają się niezwykle szybko… Spod strzech przenosimy się na Wawel. Zachwyca nas gimnazjalny duet gitarowy (Martyna Głodek i Zofia Niżnik) w utworze Gasparo  Sanza ,,Lo Folia” oraz chór Canzona w psalmie ,,Klaszczmy rękoma”. W dalszej części muzyka salonowa. Między innymi Polonez g-moll Fryderyka Chopina w rewelacyjnym wykonaniu Joanny Teodorowicz oraz pieśń ,,Laura i Filon” (chór Canzona). Ciekawym zabiegiem artystycznym okazała się scenka mimiczna ilustrująca ten utwór. Gromkie brawa dało się słyszeć po układach zaprezentowanych przez klasę III e  ,,Źródło Aretuzy” oraz V c w tanecznej interpretacji ,,Fluorescencji” Krzysztofa Pendereckiego. Muzyczną wędrówkę zakończył układ gimnazjalistów do ,,Metra” Janusza Stokłosy. To co działo się w finale występu trudno wyrazić słowami. Wszyscy wykonawcy w niepowtarzalnych strojach z entuzjazmem tańczą i śpiewają piosenkę, ułożoną przez panią Wisię Maćkowiak, o muzyce i o Pro Sinfonice. W ten sposób dają wyraz swemu zaangażowaniu w to niepowtarzalne przedsięwzięcie.

Po spektaklu jeszcze długo nie milkły ogromne brawa jak również podziękowania dla twórców, a byli nimi:

uczniowie klas: 1b, 2c, 2e, 3c, 3e, 4c, 5c i 6c Szkoły Podstawowej nr 2,  Koła Tanecznego „Zakręceni” z Gimnazjum nr 2, Chóru Dziecięcego CANZONA,

nauczyciele: Pani Jadwiga Maćkowiak (scenariusz i reżyseria, przygotowanie solistów), Pani Katarzyna Łukaszewicz (choreografia, przygotowanie solistów), Pani Adrianna Wtorkowska-Kubińska (przygotowanie chóru, przygotowanie solistów), Pani Dorota Schraube (przygotowanie Koła Tanecznego „Zakręceni”), Pani Alicja Duszczyk (przygotowanie solistów ), współpraca – wychowawcy klas muzycznych: Pani Ewa Duszyńska, Pani Violetta Koźminska, Pani Justyna Szymkowiak, Pani Krystyna Jarosz, Pani Grażyna Mroczek, Pani Paulina Dutkowska, Pani Katarzyna Wysocka, Pani Bożena Ceranek.

Wielkie wyrazy uznania i serdeczne podziękowania składamy wspaniałym rodzicom, dzięki ich zaangażowaniu i trudowi powstały przepiękne kostiumy – dziękujemy Paniom: Katarzynie Adamczyk, Sylwii Dolata, Wandzie Dolata, Agacie Gramackiej, Joannie Gliwce, Katarzynie Marciniak, Joannie Mikołajewicz, Renacie Och-Jankowiak, Katarzynie Przewoźnik, Katarzynie Przydróżnej, Joannie Runce, Katarzynie Trojanowskiej, Annie Witule. Rodzice wspomogli nas też organizacyjnie – dziękujemy Paniom: Katarzynie Adamczyk, Katarzynie Trojanowskiej, Agacie Basińskiej-Zych, Joannie Runce, Katarzynie Baranowskiej, Katarzynie Jankowiak, Ewie Przygońskiej, Romie Kmiecik, Agacie Bojakowskiej, Katarzynie Owczarzak, Karolinie Matuszewskiej, Agnieszce Grządzielewskiej, Magdalenie Gil.

Gorące  podziękowania składamy za wsparcie, przychylność, zaangażowanie, pomoc i znakomitą współpracę:

Panu Burmistrzowi Dariuszowi Urbańskiemu, Pani Kierownik Teresie Dutkiewicz, Pani Dyrektor Justynie Furman, Panu Prezesowi Pawłowi Kubińskiemu, Panu Michałowi Bejmie.

Spektakl zdobył I MIEJSCE Z WYRÓŻNIENIEM w 49. Turnieju PRO SINFONIKI.

Zdjęcia:https://www.facebook.com/prosinfonikapoznan/photos/a.1537578239595321.1073741872.286146678071823/1537578266261985/?type=3&theater

Film: http://murowana.tv/2017/06/13/z-muzyka-po-kraju/

CIEKAWE LEKCJE W 3F

Spotkanie z Japonią.

おはようございます [ohayō gozaimasu] – Dzień dobry

W podróż po Japonii zabrała nas dzisiaj mama Adama – pani Ania, która sporo czasu spędziła w tym kraju. Kultura, zwyczaje, moda jak i nauka bardzo różnią się od naszej, ale ciekawość dzieci w poznaniu czegoś nowego z pewnością nie odbiegała od małych Japończyków. Każdy mógł napisać swoje imię za pomocą znaków zwanych sylabariuszami-hiragana i nauczyć się je wymawiać po japońsku. Ponieważ głównym posiłkiem u Japończyków jest ryż (i to o każdej porze dnia) mieliśmy również okazję odbyć szybki kurs jedzenia pałeczkami tego dania. Chyba nikomu do tej pory tak nie smakował ryż, bo dzieci zjadały po kilka porcji. Przy cudownie relaksacyjnej muzyce, która towarzyszyła nam podczas zajęć podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się z Panią Anną Stern, która przez 3 godziny przekazała nam niezwykłe informacje dotyczące życia ludzi na tej wyspie wzbogacone o zdjęcia, przedmioty i pamiątki.

ありがとう [arigatō] – Dziękuję

 

Sport to zdrowie – Pan Andrzej Ci to powie.

W życie naszej szkoły włączają się również dziadkowie naszych uczniów. Dzięki Panu Andrzejowi Furmaniakowi, który aktywnie działa w Polskim Związku Szermierczym mogliśmy poznać tajniki i techniki walk floretem i szpadą. Każe dziecko miało możliwość doświadczenia tego na sobie. Z ogromną ciekawością słuchaliśmy również o sukcesach sportowych naszego gościa w Polsce, Europie i na świecie. Ciekawe spotkanie urozmaiciła przygotowana prezentacja, przyniesione medale i puchary. Pan Andrzej jest jedynym w Polsce aktywnym szermierzem, który w wieku 70-ciu lat nadal czynnie uczestniczy w zawodach weteranów, a oprócz tego  biega i pływa. Warto zatem życzyć Panu Andrzejowi jeszcze wielu sukcesów sportowych, zdrowia i mnóstwa energii.

W imieniu całej klasy 3f oraz własnym chciałam serdecznie podziękować dziadkowi Janka Mankiewicza za przybycie i przeprowadzenie tak nietypowych zajęć.

Marzena Psik

 

Spotkanie z ciekawymi ludźmi

Dziś w klasie 3F gościliśmy jednego z rodziców, który jest zawodowym kierowcą tirów. W roku 2014 Pan Artur Stern zdobył tytuł i statuetkę najlepszego kierowcy w Polsce. Praca kierowcy tira do łatwych nie należy i wymaga poświęcenia. Najczęściej za kierownicą siedzą fani motoryzacji, bo tej pracy nie da się wykonywać z musu. Kierowca spędza w trasie około dziewięciu godzin dziennie. W czasie prezentacji opowiadał nam na czym polega taka praca, jak trzeba się przygotować na podróże po Europie, gdzie rozwozi się różnorodne towary, maszyny, zwierzęta. Dowiedzieliśmy się też o wymogach i przepisach, które regulują pracę takiego kierowcy. Nad bezpieczeństwem ich czuwają specjalne służby tzw. Inspekcja Ruchu Drogowego. Przedstawicieli takiej właśnie jednostki również mogliśmy dziś spotkać i posłuchać ciekawych rzeczy i różnych historii, które miały miejsce w trakcie wykonywania czynności inspektorów. Była to niezwykła dla nas lekcja. Dziękujemy.

Marzena Psik

 

KOMUNIKATY SZKOLNEJ KOMISJI REKRUTACYJNEJ

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie ogłasza rekrutacyjne postępowanie uzupełniające do oddziałów ogólnodostępnych klasy pierwszej oraz do oddziałów klasy pierwszej o poszerzonym programie muzycznym, które zakończy się  31 sierpnia 2017 r. Wnioski są dostępne w sekretariacie szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie ogłasza rekrutacyjne postępowanie uzupełniające do oddziału sportowego klasy czwartej o profilu piłki siatkowej, które zakończy się  31 sierpnia 2017 r. Wnioski są dostępne w sekretariacie szkoły.

PONADGMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „TAKE ON SIX”

 

KOŁO DECOUPAGE SZYKUJE SIĘ DO PIKNIKU

 

CIEKAWE ZAJĘCIA W KLASIE 3D

 

DZIEŃ PATRONA

 

DZIEŃ ZIEMI

Dnia 28. kwietnia strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie uczestniczyli w konkursie pierwszej pomocy dla klas V w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie.

Zadaniem strażaków było nadzorowanie oraz późniejsze ocenianie biorących udział w konkursie dzieci. Wszystkie klasy wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem.

Dodatkowo w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” przypomniane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek.

Na koniec opiekunki grup miały okazję przećwiczyć RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową) na manekinie z urządzeniem o nazwie TrueCPR, pozwalającym na późniejsze zweryfikowanie skuteczności zewnętrznego masażu serca.

Cała akcja edukacyjna przebiegła w miłej atmosferze a wszyscy uczestniczyli wyrażali chęć dalszego pogłębiania wiedzy na temat bezpieczeństwa.

więcej: http://www.kmpsp.poznan.pl/2017-04-29/jrg-8-akcja-edukacyjna-kreci-mnie-bezpieczenstwo

 

DZIEŃ MISIA

 

Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

Zasady i harmonogram rekrutacji: Rekrutacja_2017_2018

 CIEKAWE LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO W 6A

– LATA 80-te

– Kręcimy kampanię reklamową „Kłamstwu mówimy nie”

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

Z WIOSENNYM ZAPAŁEM

Choć pogoda ciągle jeszcze się waha, choć zimny wiatr i deszcz starają się przesłonić słońce, w powietrzu czuć wiosnę. I ta wiosenna atmosfera, nastrój radości, entuzjazmu i poczucie wzbierającej energii udzieliły się także naszej szkolnej społeczności owocując wieloma ciekawymi wydarzeniami.

Spotkania muzykujących rodzin to już Dwójkowa tradycja, pozwalają one nie tylko zaprezentować szerszej publiczności utalentowane rodziny, ale także są okazją do spędzenia czasu w miłej, rodzinnej atmosferze. Tegoroczne były, jak zwykle  niezwykłe, zarówno uczniowie, jak ich rodzice, pokazali kunszt muzyczny i radość  wspólnego obcowania ze sztuką.

To spotkanie wprowadziło nas w wiosenny nastrój, którego ukoronowaniem było Powitanie Wiosny. Klasy starsze miały okazję tego dnia spotkać się z dietetyczką i przekonać naocznie, ile cukru dziennie nieświadomie spożywamy. Pierwszy dzień wiosny okazał się świetną okazją do zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania i podjęcia „wiosennych” postanowień o przejściu na zdrowszy tryb życia. Klasy młodsze spotkały się z panią pielęgniarką oraz przygotowały baaaardzo  zdrowe i jeszcze smaczniejsze śniadania wspólnie z rodzicami z firmy  BEMI prowadzącej stołówkę szkolną. Cała szkoła była tego dnia niezwykle kolorowa – królowały wiosenne barwy, wianki i kwiaty we włosach oraz zabawne, wesołe stroje.  Nie mogło oczywiście zabraknąć pożegnania zimy. W klasie 5a odbyła się lekcja poświęcona obyczajom powitania wiosny w różnych kulturach, a jej ukoronowaniem było topienie marzanny. Mamy nadzieję, że zabrała ze sobą zimę na dobre….

Natomiast w środę 22 marca w naszej szkole odbyły się Drzwi otwarte, w czasie których rodzice i przyszli uczniowie mogli się zapoznać z ofertą szkoły. Dzieciaki wspaniale bawiły się pod opieką nauczycieli zwiedzając szkołę, poznając zakamarki biblioteki, pracowni, oglądając pokazy taneczne i występy muzyczne naszych uczniów, zajęcia koła decoupage.  Mogły poczuć się „dorosłe” siadając w ławkach, przeglądając podręczniki i pomoce naukowe. W tym czasie ich rodzice na spotkaniu z Panią Dyrektor mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda organizacja nauki w naszej szkole, jakie są priorytety, tradycje, osiągnięcia. To spotkanie to również okazja do rozwiania wszelkich wątpliwości, więc pytań było naprawdę wiele. Najważniejsze, że kiedy maluchy opuszczały już szkołę słychać było przede wszystkim to, iż nie mogą się doczekać, kiedy już przyjdą do pierwszej klasy.

Z kolei w czwartek 23 marca nasza szkołę odwiedzili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Poznania, z którą nasza szkoła współpracuje od kilku lat. Zaprezentowali swoje wysokie umiejętności gry na różnych instrumentach. Nasza szkolna publiczność była zachwycona.

A my? Już planujemy następne, ciekawe spotkania, wydarzenia integrujące społeczność, konkursy, pikniki, prezentacje. Wszak nauka w naszej szkole to przygoda.

Hanna Frelich

 

„DWÓJKA” POMAGA DZIECIOM Z ANGOLI

Podobnie jak w poprzednich latach, styczeń i luty stały w naszej szkole pod znakiem UNICEF. Jest to organizacja humanitarna i rozwojowa, która niesie pomoc dzieciom na całym świecie. Przekazuje ratujące życie szczepionki, buduje szkoły i natychmiast reaguje w sytuacji klęski humanitarnej. Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski UNICEF finansuje szczepienia przeciwko odrze, tężcowi i polio. Organizuje leczenie dzieci dotkniętych niedożywieniem i odwodnieniem.

W trzech poprzednich edycjach akcji „Wszystkie Kolory Świata” uczestniczyło ponad 2 tysiące placówek edukacyjnych z Polski. Udało się zebrać ponad 2 miliony złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone, Czadzie i Sudanie Południowym. Zaszczepiono setki tysięcy dzieci. Tegoroczną edycję akcji w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie rozpoczęły spotkania z klasami, które obejrzały filmy i zdjęcia o sytuacji dzieci w Angoli. Rozprowadziliśmy ponad 650 kart pomocy, które nasi szkolni Darczyńcy zapełniali pieczątkami Samorządu Uczniowskiego. Wielu nabywców znalazły również specjalne „Dyplomy Wielkiego Uznania”. 20 lutego nasi uczniowie, wspierani przez rodziny, uszyli wspaniałe lalki. Te pomysłowe przytulanki reprezentowały różne kraje i kontynenty. Wystawiliśmy je w hallu szkoły, a później wszystkie sprzedaliśmy. Wielkim przeżyciem dla naszych uczniów była zbiórka datków w delikatesach Livio. Cały dzień pracy Samorządu Uczniowskiego przyniósł prawie 1 100 złotych! Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Klewenhagen i pozdrawiamy przemiłą obsługę sklepu. Naszą akcję w szkole zakończył Dzień Specjalny UNICEF.

Wymierny efekt naszej akcji charytatywnej to aż 3 tysiące 485 złotych. Cieszymy się, że nasi uczniowie, po raz kolejny, pokazali wielkie serce i empatię. Uwierzyliśmy, że każde 50 groszy przekazane dla dzieci w Afryce nie jest jedynie zwykła monetą, a potrafi pomagać i ratować.

Dziękuję wszystkim Darczyńcom, dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu za świetną pracę, a pani Pedagog za współpracę.

Szkolny koordynator UNICEF,

Mirosław Frelich

CIEKAWE LEKCJE W 2C – ANTARKTYDA, SKLEPIK I ZAJĘCIA Z  SENSOPLASTYKI

 

Z ŻYCIA ŚWIETLICY

Gazetka swietlicy

ETAP POWIATOWY XXI KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE

W poniedziałek 27 lutego w naszej szkole odbył się etap powiatowy XXI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Uczestniczyli w nim uczniowie z 10 szkół z powiatu poznańskiego. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pierwszy konkurs został zorganizowany w 1996 r.

Celem Konkursu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych (kl. IV – VI) i gimnazjów (I – III) dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, jej historii, flory, fauny, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a poprzez to kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z regionem.

XXI edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce została objęta patronatem honorowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Leszczyńskiej oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Nasz etap powiatowy jest sponsorowany przez Starostę Poznańskiego pana Jana Grabkowskiego.

 

MEDYCZNE ZAJĘCIA W 2C

 

CIEKAWE LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO – „TAJEMNICZY OGRÓD” W 4B i „FABRYKA CZEKOLADY” w 5A

 

PRAKTYCZNA LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY W 5A

 

BALIKI – PONIEDZIAŁEK 13 LUTEGO 2017 R.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W 3F

W ostatni dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie kl.3f przygotowali część artystyczną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były prezenty oraz poczęstunek dla kochających Dziadków, którzy bardzo licznie przybyli. Czas na zadumę, recytację, piosenki, tańce i rozmowy był dla wszystkich chwilą wzruszenia, a zarazem ogromnej radości.

Marzena Psik

 

NOCNE ODKRYWANIE W SP 2

Tuż przed feriami, 26. stycznia 2017 odbyła się Noc Odkrywców dla młodszych uczniów naszej szkoły. Warsztaty przygotowali rodzice i nauczyciele. Uczniowie spotkali się w szatni i stamtąd w atmosferze zaciekawienia, oczekiwania i w ciemności przeszli wraz z opiekunami do wyznaczonych sal. I zaczęło się…

W  „Kąciku małego detektywa” przygotowanym przez panią Natalię Rogalską–Niżnik dzieci uczestniczyły w eksperymencie związanym z chemiluminescencyjnym ujawnianiem śladów krwi, na kartach daktyloskopijnych daktyloskopowały palce oraz obserwowały preparaty pod mikroskopem.

Kolejne warsztaty „Zagrajmy w kolory – sekrety barw roślin” przygotowała pani Danuta Skowrońska. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi naukowcy i samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Doświadczyły, jak barwniki roślinne pełnią rolę uniwersalnych wskaźników pozwalających określić pH danej substancji. Odkryły, jak można stworzyć w kuchni własne laboratorium chemiczne.

Pan Marek Ludwiczak przygotował i przeprowadził warsztaty „Tajemnicza powierzchnia wody”. Podczas nich dzieci odkrywały zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym wody. Tu także swe spostrzeżenie zapisywały na specjalnie przygotowanych kartach.

„Wybuchowe doświadczenia” przygotowane przez Panią Annę Tomicką wprowadziły dzieci w świat tajemniczych i niebezpiecznych wulkanów. Uczniowie nasi po teoretycznym wstępie sami je „tworzyli”. Wybuchy na szczęście były kontrolowane.

Pan Tomasz Resztak wraz ze specjalistami projektu „Mali robotycy” przygotował „Noc robotów”, podczas której dzieci budowały roboty i programowały je.  Do dyspozycji mieli klocki Lego i laptopy, dzięki którym wybrane konstrukcje mogły powstawać.

Emocji było co niemiara. Wszystko dokumentowała pani Kamila Jakubowska. Dzieci uczestnicząc w warsztatach same odkrywały i doświadczały. Wszystkie zadania wykonywały samodzielnie, bądź w małych grupach. Rodzice wszystko sami przygotowali i cudownie przedstawili. Była to niezapomniana noc. Mali odkrywcy już pytają o przyszłoroczne warsztaty. Mając tak wspaniałych Rodziców mamy nadzieję na Noc Odkrywców 2018. Dziękujemy za zaangażowanie i pełen profesjonalizm.

Joanna Mikołajewicz

 

  TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ

E-KONFERENCJA KLASY 4D

Dnia 27 stycznia grupa uczniów z klasy 4D ponownie wzięła udział w matematycznej e-konferencji – tym razem z uczniami klasy czwartej Zespołu Szkół w Lipiej Górze (powiat chodzieski). Poprzez komunikator Skype i połączenie telefoniczne uczniowie poruszyli takie zagadnienia jak – duże liczby, ich nazwy i praktyczne wykorzystanie, historia nazwy wyszukiwarki Google, WOŚP w liczbach, czy obecność ułamków w świecie muzyki. Na podsumowanie tego wirtualnego spotkania nie zabrakło także humorystycznego akcentu w postaci rymowanek z tabliczki mnożenia i zagadek matematycznych.

 

25. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 
Więcej zdjęć: http://wosp.kdr.pl/gallery/view_album.php?set_albumName=albun01

 

W ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERZE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA W SCHRONISKU „AZOREK”

 

XX Mikołajkowy Ogólnopolski

Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców

im. Tomasza Zajączkowskiego

W XX Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego, który odbył się 16 – 17.12.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie wzięło udział 380 uczestników z różnych miast Polski: Wałcza, Stęszewa, Śmigla, Środy Wlkp., Śremu, Poznania, Czeszewa, Puszczykowa, Kalisza, Piły, Rogalinka, Pońca, Drawska Pomorskiego, Dolska, Mosiny, Krotoszyna, Międzyrzecza, Rokietnicy i Murowanej Gośliny.

Łącznie rywalizowało 105 zespołów dziewcząt i chłopców z klas czwartych, piątych oraz szóstych.

Uroczystości otwarcia i zamknięcia turnieju uświetnili zaproszeni goście. Byli wśród nich:
Pan Dariusz Urbański Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina
Pani Izabela Albrecht Z-ca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty reprezentująca Pana Zbigniewa Hoffmanna Wojewodę Wielkopolskiego
Pan Konrad Strykowski – przewodniczący Rady Miejskiej Murowanej Gośliny
Pan Wiesław Kaniecki – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Murowanej Gośliny
Pan Szymon Pędziński – przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej Murowanej Gośliny
Pan Stanisław Woźniak – Radny Powiatu Poznańskiego
Radni Rady Miejskiej Murowanej Gośliny: Pani Agnieszka Ogrodnik, Pan Dawid Krauze, Pan Michał Rogowski, Pan Michał Hałas, Pan Tomasz Pawlak, Pan Błażej Kaźmierczak
Pan Adam Szweda – Prezes SM „Zielone Wzgórza”
członkowie Rady Szkoły z Panią Renatą Och-Jankowiak przewodniczącą Rady Szkoły.
Była też obecna i wręczała nagrody nasza absolwentka Martyna Ladorska – reprezentantka Polski w kadrze młodzieżowej.
Wyśmienita zabawa, niezapomniana przygoda z siatkówką i Mikołajem, radość i uśmiech towarzyszyły dzieciom również podczas tegorocznego jubileuszowego turnieju. Do Murowanej Gośliny jak zwykle zawitał Mikołaj w workiem pełnym słodyczy, by z bliska przyjrzeć się zmaganiom młodych siatkarzy. Nagradzał sukcesy i osładzał porażki. Turniej stał na wysokim poziomie sportowym. Rywalizacja odbywała się w 6 kategoriach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki i upominki. Trzem najlepszym zespołom w każdej kategorii wręczono puchary, które zostały ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego Pana Zbigniewa Hoffmanna, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz statuetki i medale. Zespoły, które zajęły miejsca od 1 do 6 otrzymały nagrody ufundowane przez Radnych Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie – Klub Radnych „Nowoczesna Gmina” i Klub Radnych „Rozwój Ziemi Goślińskiej”. Wśród sponsorów turnieju znaleźli się ponadto:Pan Jan Grabkowski Starosta Poznański
Pan Dariusz Urbański Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”,
PKO Bank Polski I Oddział w Poznaniu
Firma Kreiser Hurtownia Artykułów Meblarskich „Formatka”,
UKS „ZIELONE WZGÓRZA”,
Cukiernia „Radosna” P. Warzybok
p. Władysław Leśny
Klub Honorowych Dawców Krwi „Gośliniacy”
Kwiaciarnia p. Kruk  
Dariusz Paterka
p. Marzena Psik
p. Obroszko
p. Urbańczyk
p. Perczyński
p. Bartoszewicz
p. Kubicka
p. Jeskep. Przyborowskapp. Krauzerodzice klasy 5b, 4a i 6d. Wszystkim zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy. Klasyfikacja końcowa w zakładce SIATKÓWKA.

 

UBIERANIE CHOINKI

 

„PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA”

Drodzy Rodzice, kochani uczniowie… Nie mamy słów, by Wam podziękować za dzisiejszą aukcję. Byliście wspaniali, pokazaliście, czym jest dobre serce. To był niezapomniany Mikołaj w naszej szkole – pełen śmiechu, radości, wzruszeń. Wymiernym prezentem dla psiaków z Azorka jest zebrana suma… w tym roku jest to ponad 2 tys zł. Dziękujemy z całego serca, te pieniądze to nowe budy i grzejniki dla psiaków. Do zobaczenia w przyszłym roku. W imieniu organizatorów Hanna Frelich

 

KREATYWNE LEKCJE W 2C i 5C

Zobacz: kreatywne-lekcje

VII Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów

W sobotę 26 listopada 2016 r. już po raz siódmy w Murowanej Goślinie odbył się Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów. Cele konkursu to m.in.: promowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja muzyki polskiej, prezentacja umiejętności pianistycznych ruchu amatorskiego i wyłonienie młodych talentów.

W nawiązaniu do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski tegoroczna edycja poświęcona została muzyce polskiej. Uczestnicy zaprezentowali dwa utwory (kompozycje epoki klasycyzmu lub romantyzmu oraz muzykę współczesną). W konkursie wzięło udział trzydzieści jeden uczestników, najczęściej sięgano po utwory: Fryderyka Chopina, Feliksa Rybickiego i Janiny Garści. Zadaniem jury konkursu w składzie: Anna Haas-Niewiedział, Anna Szyc i Antoni Hoffmann było wybranie najlepszych pianistów w dwóch kategoriach wiekowych.

Oto werdykt jury:

Grupa młodsza:

 1. Tymoteusz Gil,
 2. Maurycy Gil,
 3. Kacper Baranowski.

Grupa starsza:

 1. Magdalena Dolińska,
 2. Mariusz Przyłucki,
 3. Joanna Teodorowicz.

Tradycją konkursu jest też nagroda publiczności, w tym roku otrzymał ją Jan Maciej Mądry, najmłodsza uczestniczka konkursu to Kaja Jeske. Wszyscy młodzi amatorzy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Pro Sinfonikę, Urząd Miasta i Gminy i Społeczne Ognisko Artystyczne. Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Miłym akcentem były życzenia od organizatorów konkursu dla członka jury Antoniego Hoffmanna z okazji 40-lecia pracy.

 

Tekst i zdjęcia Arleta Włodarczak

 

ORGANIZATORZY:

 • Społeczne Ognisko Artystyczne w Murowanej Goślinie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie

PATRONAT HONOROWY:

 • Dariusz Urbański – Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina
 • Pro Sinfonika 

PRZYGOTOWANIE UCZNIÓW:

Jadwiga Maćkowiak, Adrianna Wtorkowska Kubińska, Katarzyna Łukaszewicz, Weronika Jarzyńska, Alicja Duszczyk, Barbara Szymkiewicz.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

SŁODKA WYCIECZKA

22 listopada klasy 4 D i 5 A wybrały się do Poznania do manufaktury cukierków Karmelkowo. Wzięliśmy udział w warsztatach, w czasie których robiliśmy przepyszne, kolorowe lizaki. Instruktorki pokazały nam, jak się produkuje te smakołyki, było to bardzo ciekawe doświadczenie. W drugiej części warsztatów uszyliśmy pluszowe misie, które następnie ozdobiliśmy. Przyjechaliśmy do domu z własnoręcznie wyprodukowanymi lizakami, przytulankami i słodyczami.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki! Serdecznie polecamy!

Zofia Kuczyńska kl.4D

 

ZAJĘCIA DECOUPAGE

W naszej szkole odbywają się zajęcia decoupage prowadzone przez Panią Hannę Frelich. Chodzę na nie pierwszy rok, jednak już sporo się nauczyłam.

Na zajęciach tworzymy różne piękne rzeczy. Ozdabialiśmy już deseczki kuchenne i okładki zeszytów. Ostatnio robiliśmy bombki świąteczne ze swoimi zdjęciami w środku.

Do ozdabiania tych przedmiotów potrzebujemy specjalnych farb, lakierów, podkładów i gąbeczek. Wykorzystujemy też papierowe serwetki z różnymi motywami, w zależności od tematu pracy.

Nauka decoupage wymaga cierpliwości i dokładności, jednak ozdoby tworzone tą metodą są tego warte.

Podczas zajęć z Panią Hanią, oprócz twórczej pracy, dużo też rozmawiamy i śmiejemy się.

Szkoda, że zajęcia decoupage są tylko raz w miesiącu. Chciałabym, żeby były częściej. Dlatego w wolnych chwilach ozdabiam różne przedmioty również w domu. „Zaraziłam” tym nawet moją mamę.

 

Maja Hermann  5a

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2016

W dniach 15-23 października w całej Europie trwał Tydzień Kodowania. Cel tego wydarzenia to zwrócenie uwagi na ważną rolę programowania już od najmłodszych lat. W tym czasie w całej Europie odbyło się mnóstwo inicjatyw propagujących kodowanie. Akcent tego europejskiego przedsięwzięcia pojawił się również w naszej szkole – grupa ponad 150 uczniów stawiała pierwsze kroki w kodowaniu – układając bloki w logicznej kolejności poprzez łamigłówki w specjalnym studiu kodowania i programie Scratch oraz biorąc udział w interaktywnych quizach Kahoot w których odpowiedzi były zaszyfrowane w poprzez figury geometryczne i kolory. Tematy te zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez uczniów. Więcej informacji na temat tego wydarzenia na: https://codeweek.org.pl/

Naszą inicjatywę można również odszukać na mapie zarejestrowanych wydarzeń: http://events.codeweek.eu/

 

E-KONFERENCJA KLASY 4D

Dnia 27 października grupa ochotników z klasy 4D pod opieką pani Natalii Pyssy wzięła udział w e-konferencji z grupą uczniów klas czwartych z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. z Poznania. Poprzez komunikator Skype, nasi uczniowie zaprosili uczniów z Poznania do wspólnych rozważań w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Dlaczego matematyka przenika naszą codzienność?”. Pierwsze spotkanie on-line odbyło się pod hasłem „Matematyka wokół nas. Idziemy na zakupy”. Obie strony przedstawiły się sobie wzajemnie, po czym grupa naszych reprezentantów opowiedziała o efektach burzy mózgów związanej z prezentowanym hasłem, przybliżyła historię liczby zero i przedstawiła symboliczny wymiar liczby „4”. Rozważania zakończyły się zagadkami matematycznymi w postaci rymowanek o tabliczce mnożenia. Mimo swojej naukowej strony cała rozmowa przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Kolejne spotkanie on-line już za miesiąc.

PAMIĘTAMY I DBAMY

 

LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO W 4A i 4B – KREATYWNE SPOTKANIE Z LEKTURĄ „PINOKIO”

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

DZIEŃ DRZEWA

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

PASOWANIE NA UCZNIA

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 7 października 2016 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Przybyłych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów powitała pani dyrektor Mirosława Szudera. Podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej „Dwójki”.

Uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i przedstawili układ taneczny. Odpowiadali na pytania o Ojczyźnie, jej barwach, o dumie bycia Polakiem. Wykazali się wiedzą o tym, jak należy zachowywać się w szkole. Występ artystyczny wzruszył wszystkich zebranych. To był ich „egzamin”, który zdali na szóstkę. Udowodnili, że są gotowi do przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły.

W niezwykle podniosłej atmosferze, galowych strojach i granatowych biretach uroczyście ślubowali na sztandar szkoły. Obiecali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom… Tak ślubowało 37 pierwszoklasistów.

Później nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. Pani dyrektor ogromnym ołówkiem pasowała każdego malucha. „Pasuję Cię na ucznia!” – mówiła, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką. Rodzice z Rady Szkoły przypięli pasowanym tarcze szkolne, które są symbolem włączenia do społeczności „Dwójki”.

Po części oficjalnej czekał na pierwszaków słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci otrzymały również prezenty oraz legitymację szkolną oraz różyczki.

Na zakończenie, zupełnie nieoczekiwanie, w szkole pojawili się piraci w oryginalnych strojach. Okazało się, że to rodzice uczniów z klasy 1 B. Było głośno, emocjonalnie i bajkowo. Zorganizowali zabawę „Poszukiwacze skarbu”. Dzieci musiały wykonać różne zadania, przejść wiele prób, a następnie posługując się mapą, odnaleźć skarb. Udało się. Były zachwycone.

Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty.

Życzymy wszystkim uczniom dużo radości i wielu sukcesów w szkole.

 

 

„SPRZĄTANIE ŚWIATA”

 

 

KIBICUJEMY

W dniu 25.09.2016 uczniowie naszej szkoły wyjechali na mecz ekstraklasy Lech Poznań : Arka Gdynia. Na mecz udało się ostatecznie 38 uczniów pod opieką nauczyciela Jacka Gruszczyńskiego i trzech rodziców, którym za pomoc serdecznie dziękujemy. Wynik meczu był bezbramkowy, ale wyjazd bardzo udany co widać na zdjęciach.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA I DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

 

ROZPOCZĘŁY SIĘ WYCIECZKI DYDAKTYCZNE

 

 

XV AKCJA POWIATU POZNAŃSKIEGO
„ODBLASKOWE PIERWSZAKI”

W środę 28 września 2016 r. naszą szkołę odwiedzili znamienici goście. Przyjechali: Pan Jan Grabkowski Starosta Poznański, Pan Dariusz Urbański Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, ins. Maciej Nestoruk Komendant Miejski Policji w Poznaniu, bryg. Jacek Michalak Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, podinsp. Marek Milewski Komendant Komisariatu Policji w Murowanej Goślinie oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Poznaniu, policji, straży pożarnej i straży miejskiej z Murowanej Gośliny, a także przedstawiciele mediów. Okazją do tak uroczystej wizyty była akcja „Odblaskowe pierwszaki”. To już po raz piętnasty Starostwo Powiatowe w Poznaniu w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych organizuje taką akcję. Policjanci, strażacy i władze przyjeżdżają do szkół, rozmawiają z uczniami klas pierwszych o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, zachowaniu w przypadku zagrożeń, sposobach szukania pomocy. Obdarowują też dzieci odblaskami; w pierwszych latach były to opaski odblaskowe, a od kilku lat są to kamizelki, dzięki którym pieszy jest dobrze widoczny na drodze. Dziękujemy gościom za wizytę i za prezenty. Cieszymy się, że dzieci wychodząc na zajęcia terenowe, w drodze do i z szkoły oraz podczas spacerów po zmroku będą lepiej widoczne, bezpieczniejsze.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

 

 „PACHNĄCE ARBORETUM DWÓJKI”

 

Od kwietnia do czerwca 2015 r. nasza szkoła realizowała projekt „Pachnące arboretum Dwójki”, którego celem było zagospodarowanie przestrzeni przed frontem szkoły, poprawa estetyki terenu zielonego przed szkołą. Projekt został laureatem konkursu Banku Zachodniego WBK pt. „Tu mieszkam, tu zmieniam”, dzięki czemu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na jego realizację. Projekt realizowali wspólnie uczniowie, nauczyciele i rodzice. W efekcie widoczne są bardzo duże zmiany przed frontem szkoły. Teren został ogrodzony, przekopany, zagrabiony. Posadzono różnorodne kwiaty, krzewy, trawę, urządzono skalniaki. Najwięcej pracy włożyły nauczycielki przyrody: pani Dorota Bałamut i pani Żywila Świerc-Czarnecka oraz uczniowie z koła przyrodniczego. Teraz teren wygląda naprawdę pięknie, a lekcje przyrody można odbywać codziennie przechodząc obok szkoły.

 

25 lat mija jak jeden dzień…

Życie szkoły biegnie tak szybko, kolejne rozpoczęcia roku, kolejne rozdania świadectw, a pomiędzy nimi nauka, wspólnie spędzony czas… Nie liczymy dni, miesięcy, lat, jednak one nieubłaganie płyną. I kiedy przychodzi kolejny jubileusz ze zdumieniem przecieramy oczy: to już teraz? To już tyle lat?.. Przecież nic się nie zmienia, nic nie kończy,  a wszystko zaczyna…

Ten jubileusz był wyjątkowy nie tylko ze względu na magiczną liczbę 25 lat i status „Srebrnego wesela”. Niósł ze sobą już pewną zadumę i refleksje, które  znalazły odzwierciedlenie w  samych obchodach. Były bowiem próbą odpowiedzi na słowa mistrza Wyspiańskiego: „Co się komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach…”

Słoneczny ranek 12 października 2013 r. rozpoczął się dla uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców „Dwójki” oraz zaproszonych gości mszą świętą – uroczystą,  w obecności pocztów sztandarowych innych szkół gminy, ale również wyjątkową w swej atmosferze. Po mszy wszyscy przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów 25-lecia Szkoły Podstawowej nr 2  im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Na sali gimnastycznej Pani Dyrektor powitała zebranych gości, wśród których była Pani Poseł  Bożena Szydłowska, Pan Burmistrz Tomasz Łęcki, Pani Wizytator Marzena Pelcer reprezentująca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciele Rady Powiatu Poznańskiego i radni Rady Miejskiej Murowanej Gośliny oraz inni znamienici zaproszeni goście. Wystąpienie Pani Dyrektor nakreślające rys historyczny szkoły zostało jednak niespodziewanie przerwane przez jedną z nauczycielek i na scenę wkroczył …chór nauczycieli oraz dzieci. Rozpoczęło się niecodzienne przedstawienie ukazujące dzieje szkoły poprzez muzykę i choreografię. Czego tam nie było – i wspaniały plan wzniesienia szkoły, i trud jej budowy, i wspólne sprzątanie… nie zabrakło też wielkiego finału nawiązującego do słynnego High School Musical , w którym nasze szkolne sukcesy zaprezentowały klasy sportowe i muzyczne. Ta część jubileuszu zakończyła się wspólnym odśpiewaniem przez nauczycieli, uczniów i gości, którzy ochoczo się przyłączyli  tak podnoszącej na duchu piosenki „We are the champions”.

Następnie wszyscy zaproszeni goście uczniowie i nauczyciele udali się na słodki poczęstunek – jubileuszowy tort. Przy okazji mogli zwiedzić Salę Patrona oraz obejrzeć okolicznościowe wystawy i zdjęcia, które nam wszystkim uświadamiają jak nieubłaganie mija czas, ale też w jak radosnej, twórczej atmosferze nam upływa…

Po poczęstunku zaproszeni goście wrócili na salę, by dalej świętować Srebrne Wesele. Poprowadził ich grajek oraz Para Gospodarzy w staropolskich strojach – Pani Dyrektor Mirosława Szudera oraz Pan Burmistrz Tomasz Łęcki. Jak na ucztę weselną przystało zasiedli oni za biesiadnym stołem i toastami witali gości. By wkupić się w łaski jubilatki goście przed wygłoszeniem mowy proszeni byli o rozwiązywanie zagadek dotyczących rzeczywistości szkolnej. Były fanfary, wiwaty, prezenty i kwiaty. Było wiele wzruszających momentów, jeszcze więcej ważnych słów. Gospodyni i Gospodarz dziękowali tym, którzy tę szkołę wspierają, tym, którzy z nią współpracują i tym, którzy ją tworzą. Nie zapomnieli również o naszych wspaniałych dyrektorach, absolwentach, nauczycielach emerytach oraz tych, którzy już w naszej szkole nie pracują.  Słowa padały, życzenia uskrzydlały, a potem był czas na te bardziej prywatne, często intymne wspomnienia, na spotkania po latach i osobiste refleksje. A wszystko to w artystycznej oprawie, którą zapewnił kwartet  smyczkowy ARCHETTO.

I tak  po raz kolejny przypomnieliśmy sobie wszyscy, że jesteśmy już od wielu, wielu lat wspólnotą, że mimo upływu czasu rozpiera nas energia, nie brakuje nam kreatywności i przede wszystkim, że kolejne jubileusze utwierdzają nas w przekonaniu, jak wiele jeszcze przed nami….

Wszystkim gościom, fundatorom, pocztom sztandarowym, osobom zaangażowanym w organizację tego ważnego dla nas święta składamy serdeczne podziękowanie.

Hanna Frelich

 


 


Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2015!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!

Dowiedz się więcej na stronie

Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, www.ps.org.pl

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goslinie jest członkiem Stowarzyszenia „PRZYJAZNA SZKOŁA”.

Uczestniczy w akcji „1% dla mojej szkoły”.

 

Otrzymała dotacje w ramach tej akcji:

rok 2012 – kwota 2398,00 zł

Przyjazna Szkoła 1

rok 2011 – 1980,00 zł

Przyjazna Szkoła

ROK SZKOLNY 2015/2016

zdjęcia dokumentujące poniższe wydarzenia w zakładce GALERIA/ROK SZKOLNY 2015/2016

zobacz: http://sp2.murowana-goslina.pl/galeria/rok-szkolny-20152016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

DZIEŃ IRLANDII

TYDZIEŃ DLA ZDROWIA

DZIEŃ ZWIERZAKA

„TALENTY MAMY”

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MINISIATKÓWKI
DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW IM. ROMKA STRZAŁKOWSKIEGO

WYSTĘPY PRO SINFONIKI W HALI WIDOWISKOWO-SPORTOWEJ – SPEKTAKL „PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA, CZYLI BAJKOWE OBRAZY DŹWIĘKIEM MALOWANE”

więcej: http://murowana-goslina.pl/dla-mieszkancow/wydarzenia/item/4237-pro-sinfonika-dla-dzieci-z-gminy.html

VI FESTYN „PIKNIK Z DWÓJKĄ”

 CIEKAWE LEKCJE – PRZYRODA W KLASACH 6

 CIEKAWE LEKCJE – JĘZYK POLSKI W 5A

 CIEKAWE LEKCJE – LEKCJA JAPOŃSKIEGO W 1C

OTWARCIE PLACU ZABAW

W piątek 20 maja o godz. 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw przy naszej szkole. W uroczystości wzięli udział dostojni goście: Pan Dariusz Urbański – Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Pan Konrad Strykowski – Przewodniczący Rady Miejskiej Murowanej Gośliny, Pani Krystyna Przygońska – Przewodnicząca komisji oświatowo-społecznej Rady Miejskiej Murowanej Gośliny, ks. kanonik Marek Chmara – Dziekan Gośliński, Pani Teresa Dutkiewicz – kierownik referatu oświaty w UMiG Murowana Goślina, pani Barbara Celichowska – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie, Pani Renata Och-Jankowiak – Przewodnicząca Rady Szkoły i Pan Michał Bejma – Przewodniczący Rady Rodziców oraz uczniowie i nauczyciele.

Na początku uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 podziękowała Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za sfinansowanie placu zabaw. To dzięki ich przychylności i życzliwości uczniowie otrzymali piękny, kolorowy plac zabaw. Będzie on umilał spędzanie przerw, urozmaicał zajęcia świetlicowe oraz umożliwiał miłą, radosną, bezpieczną zabawę w czasie wolnym. Zmodernizowany plac zabaw będzie służył nie tylko uczniom, ale i dzieciom z osiedla.  Później miały miejsce okolicznościowe wystąpienia Pana Burmistrza i Pana Przewodniczącego. Następnie za ten wspaniały prezent, za sprawienie wielkiej radości, za możliwość radosnej zabawy podziękowali uczniowie. Kulminacyjnym momentem uroczystości było uroczyste przecięcie wstęgi przez Pana Burmistrza, Panią Przewodniczącą i Pana Przewodniczącego oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Następnie ks. kanonik odmówił modlitwę w intencji bezpieczeństwa korzystających z placu zabaw i poświęcił urządzenia.

Uroczystość wzbogacił występ uczniów z Pro Sinfoniki, a oprawę okolicznościową zapewnili przedstawiciele firmy, która wykonała plac zabaw.

Na zakończenie urządzenia zostały opanowane przez pierwszaki uczestniczące w otwarciu, a następnie ich starszych kolegów, którzy wyszli na dużą przerwę.

relacja z  uroczystości: http://murowana.tv/2016/05/23/otwarcie-nowego-placu-zabaw-przy-boisku-sp-2/

WIWAT PRO SINFONIKA

Od wielu lat mam okazję uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu jakim jest Turniej Pro Sinfoniki. Co roku podziwiam niesamowite widowisko jakim raczą nas uczniowie klas muzycznych naszej szkoły –  członkowie  Koła Młodych Melomanów .

Nie  inaczej było i tym razem.

W czwartek, 12. maja z wielką niecierpliwością czekałam na kolejny spektakl. Aula Gimnazjum nr 1 wypełniona była po brzegi. Zabrakło miejsc siedzących. Szum i wrzawa; jednak gdy włączono reflektory, zabrzmiała muzyka, na widowni zapanowała cisza… Widowisko pt. ”Przez dziurkę od klucza, czyli bajkowe obrazy dźwiękiem malowane” rozpoczęły nasze najmłodsze pociechy – krasnoludki. Nagrodzone zostały gromkimi brawami. I tak już było do ostatniego wykonania. Na scenie gościli bohaterowie takich bajek jak: Smerfy, Toy Story, Madagaskar i Pingwiny z Madagaskaru, Pocahontas, Koziołek Matołek, Zorro oraz wielu innych znanych i lubianych nie tylko przez najmłodszych. Połączenie wspaniałych układów tanecznych ze słowem, śpiewem i grą na fortepianie zachwyciło mnie. Uczniowie naszej szkoły na co dzień nieśmiali, niesforni, zawadiaccy, spokojni zaprezentowali się nam w pełnej krasie. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem odgrywali swe role. Ich przepiękne stroje dopełniały całości.

Jestem także pełna podziwu i uznania dla twórców i współtworzących to dzieło. Opracowanie scenariusza, przygotowanie układów tanecznych, chóru, solistów oraz zrealizowanie całego przedsięwzięcia, to trud i wysiłek, którego nie da się zmierzyć i opisać.  Słuchając podziękowań i pochwał po przedstawieniu, rozmawiając z rodzicami i nauczycielami jestem pewna, że po raz kolejny osiągnięto sukces. Żałować tylko można, że na następne widowisko turniejowe będziemy czekać aż rok.

Joanna Mikołajewicz

 

Gorące podziękowania składamy wszystkim realizatorom spektaklu, są wśród nich:

 • Uczniowie klas o poszerzonym programie muzycznym ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie
 • Koło taneczne „Zakręceni” z Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie
 • Chór CANZONA
 • Jadwiga Maćkowiak – scenariusz, reżyseria, przygotowanie pianistów
 • Katarzyna Łukaszewicz – choreografia
 • Adrianna Wtorkowska-Kubińska – przygotowanie chóru
 • Dorota Schraube – układy taneczne gimnazjum
 • Tomasz Krzyżostaniak – oświetlenie
 • Barbara Pilarczyk – scenariusz
 • Bartłomiej Stefański – scenografia
 • Mariusz Będziecha – nagłośnienie
 • Wojciech Piotrzkowski – nagłośnienie
 • Daniel Antczak – nagłośnienie
 • Filip Jarzyński – akompaniament
 • Bartosz Maćkowiak – ścieżka dźwiękowa
 • Martyna Głodek – prezentacja multimedialna
 • Zuzanna Szóstak – prezentacja multimedialna
 • Kostiumy: Magdalena Bałażyk, Kinga Błoszyk, Agata Brodowska, Wanda Dolata, Sylwia Dolata, Magdalena Gralewicz, Justyna Gawlikowska, Magdalena Gil, Katarzyna Hałas, Anna Hartman, Anna Kaczorek, Blanka Marczak, Mikołaj Marczak, Marcjanna Metlak, Renata Och-Jankowiak, Beata Ostrowska, Katarzyna Przewoźnik, Katarzyna Przydróżna, Joanna Runka, Małgorzata Sibilska, Izabela Stefańska, Justyna Teodorowicz, Katarzyna Trojanowska, Elżbieta Walczak, Teresa Zenobia Wojtkowiak, chórzyści Canzony, Koło taneczne „Zakręceni”
 • Współpraca: Bożena Ceranek, Małgorzata Charłampowicz, Ewa Duszyńska, Jacek Gruszczyński, Violetta Koźmińska, Grażyna Mroczek, Katarzyna Wysocka, Justyna Szymkowiak, Rodzice dzieci klas muzycznych

CZAS WYCIECZEK – WYJAZD 6a i 6b

XVI PONADGMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „TAKE ON SIX”

DZIEŃ PATRONA 5 MAJA – WSPÓLNE CZYTANIE SIENKIEWICZA

DZIEŃ PATRONA 5 MAJA – APELE

DZIEŃ PATRONA

DZIECI Z PRZEDSZKOLA „SMOCZE WZGÓRZE” Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi 2016 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie jest uwieńczeniem całorocznej edukacji przyrodniczej naszych uczniów.

Praktyczną edukację zaczynamy we wrześniu, gdy klasy VI we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i z Leśnym Zakładem Doświadczalnym,  upamiętniają Akcję Sprzątania Świata, porządkując trasy turystyczne w Puszczy Zielonka. Pielęgnujemy również we wsi Zielonka historyczny Trakt Bednarski, na którym przed laty ustanowiliśmy pomnik przyrody „Aleja kasztanowców białych”. Jesteśmy organizatorami i uczestnikami konkursów przyrodniczych na różnych poziomach z dobrymi rezultatami. Jednak wiosenne Święto Ziemi jest obchodzone w naszej szkole najhuczniej i to na wielu płaszczyznach. Zamierzeniem autorów programu jest przybliżenie i uświadomienie wartości przyrodniczo-kulturowych najbliższej okolicy. Od kilku lat program ten realizujemy metodą projektu.

Dzieci z klas I poznawały Zielonkę, arboretum z piękną ekspozycją: „Rola martwego drew

UNICEF W NASZEJ SZKOLE

Zakończył się tegoroczny projekt edukacyjny UNICEF, którego celem było niesienie pomocy dzieciom w Mali. Uczniowie obejrzeli prezentację o trudnej sytuacji swoich rówieśników i rozmawiali z wychowawcami o roli UNICEF. Akcję prowadził Samorząd Uczniowski, bardzo wspomagała nas Pani Pedagog. Pierwsza część to praca uczniów Samorządu w delikatesach „Wzgórza Smaku”. Pomagając klientom przy pakowaniu zakupów zarobiliśmy ponad 1160 złotych. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Klewenhagen oraz przemiłej obsłudze sklepu.
W czasie trwania akcji rozprowadziliśmy ponad 600 kart pomocy oraz 160 złotych kart pomocy! Odbyły się dwa dni specjalne, a całość podsumowaliśmy na imprezie Dzień Afrykański. Podziwialiśmy przebrania, afrykańskie tańce, nagrodziliśmy również uczniów, którzy wykonali książki i komiksy o temacie „Mój dzień w afrykańskiej szkole”.
Osiągnęliśmy ogromny, wymierny sukces akcji – zbiórka pieniężna przyniosła 3 tysiące 535 złotych! Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali datki, to realna pomoc, która trafi do dzieci w potrzebie.
Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad projektem. Samorząd: Tosia, Martyna, dwie Michaliny, Martyna, Zuza, Maks i Michał – wykonaliście świetną robotę! Dziękuję Pani Justynie Bulińskiej i wszystkim wychowawcom, szczególnie klas młodszych!
Drodzy uczniowie,MALI JESTEŚCIE WIELCY!
Mirosław Frelich
Szkolny koordynator UNICEF

XVII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „WIOSENNE PRZEBUDZENIE” – etap gminny

W dniu 8.04.2016r. odbył się XVII Gminny Konkurs Recytatorski „Wiosenne Przebudzenie” Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
Wyróżnienie otrzymali:
Na poziomie klas I – III
Jeremi Dolata klasa II c
Na poziomie klas IV – VI
Franciszek Błachowiak IV c
Nominację do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego otrzymała
Nadia Dolata klasa III c
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

GMINNE TEATRALIA 2016- WYSTĘPY KLAS: 2E i 5C

KONCERT „MUZYKUJĄCE RODZINY”

DRZWI OTWARTE

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

MALI UCZNIOWIE IDĄ DO SZKOŁY – AKCJA UNICEF

W czwartek 18 lutego Samorząd Uczniowski zapoznał uczniów wszystkich klas z tegoroczna akcją UNICEF „MALI uczniowie idą do szkoły”. Dzieci uzyskały podstawowe informacje dotyczące afrykańskiego Mali oraz z ogromnym zainteresowaniem obejrzały krótki film przedstawiający sytuację szkolną ich rówieśników. Samorząd Uczniowski rozpoczął tym samym zbiórkę funduszy dla afrykańskich dzieci, by umożliwić im naukę w szkole. Nasza akcja, polegająca na możliwości kupowania pieczątek już za 50 groszy będzie trwała do końca marca. W tym roku można także nabyć jednorazowo „złotą kartę’ za 10 zł. Przedstawiciele Samorządu codziennie będą wchodzić do klas, by umożliwić wszystkim udział w akcji. Zachęcamy gorąco do pomocy!!!

Opiekunowie SU

ŚWIĄTECZNIE I KARNAWAŁOWO, ALE NIE TYLKO

Listopad w naszej szkole przyniósł kilka ważnych wydarzeń: wystawa z okazji Święta Niepodległości, lekcje z leśnikami, happening „Razem przeciw przemocy”, przystąpienie do programu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”, Gminny Konkurs „Ja i moja Mała Ojczyzna”, etapy szkolne konkursów wojewódzkich, akcja „Odblaskowe pierwszaki”, ogólnoszkolna akcja charytatywna „Na pomoc Ruffiemu”.
Natomiast, tradycyjnie już, okres świąteczny i początek roku upłynęły w szczególnej atmosferze: artystycznej, sportowej, ale nie tylko. Zaczęło się mocnym akordem – w andrzejkową sobotę w auli szkolnej odbył się VI Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów, podczas którego uzdolnieni pianiści dali popis swoich wysokich umiejętności i ucztą muzyczną zapoczątkowali wyjątkowy świąteczny czas. Następnie królował Mikołaj. Odbyła się akcja „Mikołaj czyta dzieciom”. Dzieci z klasy 3d były z Mikołajkową wizytą w przedszkolu w ramach akcji „Dwójka czyta dzieciom”. 4 i 5 grudnia w naszej szkole miała miejsce wielka impreza – XIX Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego, kiedy to przez dwa dni młodzi siatkarze rywalizowali w kilku kategoriach, a Mikołaj towarzyszył im w zmaganiach oraz nagrodził ich nagrodami i pucharami.

Następnie cała szkoła włączyła się w organizowaną od wielu lat aukcję „Pełna miska dla schroniska”, dzięki której rekordową kwotę można było przeznaczyć na karmę dla podopiecznych  schroniska AZOREK w Obornikach. A potem gościliśmy anioły – akcja „Zapraszamy anioły do naszej szkoły” pozwoliła uczniom wszystkich klas zaprezentować zdolności plastyczne. Efekty tych uzdolnień widać było też w salach lekcyjnych i na korytarzach, które nabrały świątecznego wyglądu. Ale „Dwójkowicze” posiadają nie tylko zdolności plastyczne. Wielki pokaz możliwości teatralnych, muzycznych, tanecznych dzieci można było obserwować podczas apeli przedświątecznych i spotkań wigilijnych. A już prawdziwa kilkugodzinna uczta artystyczna czekała wszystkich, którzy odwiedzili naszą szkołę w niedzielę 10 stycznia, kiedy to podczas 24. finału WOŚP zaprezentowany został bogaty program: „Noworoczne przedstawienie”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka”, „Kalendarz Adwentowy”, koncert fletowy. „Noworoczne przedstawienie” zostało też pokazane dzieciom w przedszkolu, a „Kalendarz Adwentowy” podopiecznym Goślińskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

Zanim uczniowie „Dwójki” udali się na feryjny wypoczynek mogli jeszcze pobawić się na „Dyskotece Karnawałowej” oraz sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie podczas XVI Ogólnoszkolnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej. Po powrocie z ferii kończyliśmy karnawał organizując baliki dla klas I – III, „Dyskotekę Walentynkową” oraz trzy Koncerty Karnawałowe. W czasie tych ostatnich uczniowie klas o poszerzonym programie muzycznym zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności kilkadziesiąt utworów muzycznych, przy czym pianista również swoim strojem inscenizował wykonywany utwór.

Te bogate doznania artystyczne towarzyszyły codziennej wytężonej pracy, gdyż w styczniu podsumowaliśmy pierwsze półrocze nauki i organizowaliśmy konkursy szkolne, co czeka nas nadal w drugim półroczu. Już 17 lutego w naszej szkole odbędzie się etap powiatowy XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce a 9 marca podczas DRZWI OTWARTYCH zaprezentujemy naszą szkołę. Zapraszamy!

BALIKI KARNAWAŁOWE

KONCERT KARNAWAŁOWY

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

24. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

niedziela 10 stycznia 2016 r.

KLASA 3C Z WIZYTĄ W GOŚLIŃSKIM STOWARZYSZENIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – WYSTAWIENIE PRZEDSTAWIENIA „ADWENTOWY KALENDARZ” PODCZAS ZAJĘĆ TERAPII ROZWOJOWEJ

„NOWOROCZNE PRZEDSTAWIENIE” KLASA 3D ZAPREZENTOWAŁA
W PRZEDSZKOLU

 APELE ŚWIĄTECZNE

 AKCJA KLASY 5C – „ZAPRASZAMY ANIOŁY DO NASZEJ SZKOŁY”

ŚWIĄTECZNE LEKCJE

„MIKOŁAJ CZYTA DZIECIOM”

XIX Mikołajkowy Ogólnopolski

Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców

im. Tomasza Zajączkowskiego w Murowanej Goślinie

Turniej stał na wysokim poziomie sportowym. W XIX Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego, który odbył się 4 – 5.12.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie wzięło udział 250 uczestników z różnych  miast Polski – Drawsko Pomorskie, Janków Przygodzki, Poznań, Mosina, Rogalinek, Krotoszyn, Międzyrzecz, Wałcz, Czeszewo, Kwilcz, Rokietnica i Murowana Goślina. Rywalizowały 74 zespoły dziewcząt i chłopców z klas czwartych, piątych oraz szóstych.

Wyśmienita zabawa, niezapomniana przygoda z siatkówką i Mikołajem, radość dzieci towarzyszyły turniejowi  również w tym roku.  Do Murowanej Gośliny jak zwykle zawitał Mikołaj w workiem pełnym słodyczy, by z bliska przyjrzeć się zmaganiom młodych siatkarzy. Nagradzał sukcesy i osładzał porażki.

Rywalizacja odbyła się w 6 kategoriach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki. Najlepszym zespołom w każdej kategorii wręczono statuetki, medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy.

Rywalizacja odbyła się w 6 kategoriach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki z logo turnieju. Najlepszym zespołom w każdej kategorii wręczono statuetki, medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy.

Klasyfikacja końcowa:

Najlepsze zespoły w każdej kategorii:

Dziewczęta klasy 6 (rocznik 2003):

 1. Wałcz
 2.  Janków Przygodzki
 3. Czeszewo 1

Dziewczęta klasy 5 (rocznik 2004):

 1. Wałcz 1
 2. Wałcz 2
 3. Stęszew
 4. Murowana Goślina 2

Dziewczęta klasy 4 (rocznik 2005):

 1. Janków Przygodzki
 2. Wałcz 2
 3. Murowana Goslina 8

Chłopcy klasy 6 (rocznik 2003):

 1. Krotoszyn
 2. Kwilcz
 3. Poznań

Chłopcy klasy 5 (rocznik 2004):

 1.  Rokietnica
 2. Krotoszyn
 3. Wałcz 1

Chłopcy klasy 4 (rocznik 2005):

 1. Poznań 3
 2. Krotoszyn 1
 3. Wałcz 1

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY SPONSOROM, DZIĘKI KTÓRYM MOGLIŚMY UGOŚCIĆ I NAGRODZIĆ UCZESTNIKÓW TURNIEJU. SĄ WŚRÓD NICH:

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „ZIELONE WZGÓRZA”

BANK SPÓŁDZIELCZY W MUROWANEJ GOŚLINIE

P. JOANNA I MICHAŁ BEJMA

P. WŁADYSŁAW LEŚNY

P. ALEKSANDRA I FLORIAN WARZYBOK – CUKIERNIA „RADOSNA”

P. KRZYSZTOF KRUK – KWIACIARNIA

P. MARZENA PSIK

P. EDYTA KŁOS

P. ANITA GASIK

P. HANNA WARGUŁA

P. RENATA I WŁADYSŁAW NOWAK

P. RENATA SZWARC

P. ROBERT SAJNAJ

P. AGNIESZKA FEDIOW

P. DARIUSZ PATERKA

P. ALEKSANDRA HENCLEWSKA

KLUB HONOROWYCH DAWCÓW KRWI „GOŚLINIACY”

ROZPOZNAJEMY ZMYSŁ DOTYKU

POŻEGNANIE Z PINOKIO, W WARSZTACIE U PANA ROMANA

TWORZYMY, BUDUJEMY…

LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO NA OLIMPIE

„DWÓJKA CZYTA” NIE TYLKO W SZKOLE – Z WIZYTĄ MIKOŁAJKOWĄ W PRZEDSZKOLU

VI KONKURS PIANISTYCZNY DLA MŁODYCH AMATORÓW W MUROWANEJ GOŚLINIE

W sobotnie andrzejkowe przedpołudnie 28 listopada w auli szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie miała miejsce prawdziwa uczta muzyczna. Młodzi zdolni pianiści zaprezentowali swoje muzyczne talenty, wykonali po dwa utwory, przy czym jeden z nich został skomponowany przez Jana Sebastiana Bacha. Bowiem to temu kompozytorowi (w związku z 330 rocznicą urodzin) był poświęcony VI Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów w Murowanej Goślinie. Konkurs jest organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Społeczne Ognisko Artystyczne w Murowanej Goślinie oraz Szkołę Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Jest objęty honorowym patronatem Dariusza Urbańskiego Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina, który zaszczycił nas swoją obecnością i Pro Sinfoniki, której przedstawiciele stanowili znakomite jury: Anna Haas-Niewiedział, Piotr Niewiedział,  Antoni Hoffmann.

Pierwszą część tego muzycznego wydarzenia wypełniły przesłuchania. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe. Każdy przedstawił jeden utwór Jana Sebastiana Bacha i dowolnie wybrany utwór, zgodny z poziomem nauczania. Jak na profesjonalny konkurs przystało każdy kandydat losował kolejność występu w swojej grupie (13 w grupie młodszej i 9 w grupie starszej). Młodzi artyści z dużą tremą, ale i z wielkim zaangażowaniem wykonali przygotowany program.  Starali się zagrać w skupieniu, z jak najlepszą interpretacją, bez pomyłek. Podczas przerwy, gdy jury poszło obradować, publiczność mogła uraczyć się słodkościami, przygotowanymi przez rodziców (gorąco dziękujemy Im za to) oraz wybrać swojego faworyta (został nim Jan Maciej Mądry).

Druga część konkursu rozpoczęła się od wręczenia przez pana Burmistrza Dariusza Urbańskiego dyplomów i upominków wszystkim artystom. Następnie Pan Burmistrz pogratulował pianistom wysokich umiejętności, zwrócił uwagę, że na sukces składają się talenty, szczęście, ale przede wszystkim ciężka praca. Później przewodniczący jury – dr. hab. Piotr Niewiedział w kilku słowach pochwalił wszystkie prezentacje i ogłosił werdykt.

W grupie młodszej:
I miejsce – Hubert Doliński
II miejsce – Joanna Teodorowicz
III miejsce – Albert Wojtkowiak

W grupie starszej:
I miejsce – Filip Jarzyński
II miejsce – Jan Maciej Mądry
III miejsce – Natalia Dzięcioł.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe z rąk Pana Burmistrza i upominki od Filharmonii Poznańskiej. Natomiast Pani Arleta Włodarczak Dyrektor MGOKiR w Murowanej Goślinie przekazała Filipowi Jarzyńskiemu nagrodę specjalną – GRAND PRIX Konkursu (statuetkę fortepianu) za sześciokrotne zwycięstwo w konkursie.

Młodych adeptów sztuki pianistycznej przygotowali: Jadwiga Maćkowiak, Katarzyna Łukaszewicz, Adrianna Wtorkowska–Kubińska, Alicja Duszczyk, Weronika Jarzyńska i Tadeusz Szeligowski.

MATERIAŁY FILMOWE: MUROWANA.TV

AKCJA STAROSTWA POWIATOWEGO W POZNANIU „ODBLASKOWE PIERWSZAKI”

„NA POMOC RUFFIEMU”

24 listopada klasy III zorganizowały akcję „Słodki wtorek dla Ruffiego”. Dzieci, które w październiku uczestniczyły w spotkaniu z pracownikami Schroniska dla zwierząt w Poznaniu bardzo przejęły się losem pieska pobitego przez właściciela. Ruffi nie ma oka i porusza się na wózku, bo ma sparaliżowane tylne łapy. Trzecioklasiści postanowili zrobić coś, by pomóc w zebraniu pieniędzy na jego operację. Tak zrodził się pomysł „słodkiej” akcji. Dzieci zaangażowały swoich rodziców do upieczenia ciast i sprzedawały je. Dzięki temu udało się im zebrać ponad 1200 zł. Pieniądze zostaną niebawem przekazane wolontariuszom schroniska. Uczniowie  „Dwójki” kochają pomagać!

INFORMUJEMY, ŻE ZEBRANE PRZEZ NAS ŚRODKI ZOSTAŁY WYDANE NA TOMOGRAFIĘ KOMPUTEROWĄ I NA WÓZEK INWALIDZKI DLA PIESKA.

GMINNY KONKURS „JA I MOJA MAŁA OJCZYZNA”

HAPPENING „RAZEM PRZECIW PRZEMOCY” w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

LEKCJE Z LEŚNIKAMI

POWIATOWY KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ

DEBATA KLASOWA W 4C: ZA I PRZECIW KOMPUTEROM

TEMAT DNIA: „ZDROWE” ZWIERZĄTKA

CZYTELNICY PIERWSZA KLASA!

„Bez względu na to, ile masz zajęć, Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.

Irena Koźmińska, prezes akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

Mimo, że pierwszaki nie poznały jeszcze wszystkich literek z elementarza, w szkolnej bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie – dzieci zostały pasowane na czytelników. Uroczystość przygotowali członkowie Dyskusyjnego Klubu Miłośników Książki. Celem imprezy było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki oraz zachęcenie ich do czytania. Po obejrzeniu przedstawienia  „W krainie baśni”, wprowadzającego małych czytelników w świat bajkowych bohaterów, odbyła się pogadanka na temat szanowania książek. Na zakończenie spotkania wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie  i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogą  samodzielnie wypożyczać książki, do czego serdecznie zachęcamy.

 PAMIĘTAMY O MIEJSCACH PAMIĘCI NARODOWEJ – OPIEKA NAD OBELISKIEM W LESIE BOLECHOWSKIM

SMAKOWITA, ZDROWA LEKCJA

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO – „W SĄDZIE – TROPIMY CZARNE CHARAKTERY W POWIEŚCI „AKADEMIA PANA KLEKSA”

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

GOŚCIE ZE SCHRONISKA

WYCIECZKA DO „LABORATORIUM WYOBRAŹNI”

DZIEŃ PAPIESKI

PROGRAM „UMIEM PŁYWAĆ”

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO – „U Pana Kleksa w restauracji”

PASOWANIE  PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 9 października 2015 o godzinie 9:00 w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia pierwszoklasistów. Do Pasowania przystąpili uczniowie sześciu klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Następnie przedstawiciele wszystkich pierwszych klas podeszli do sztandaru i rozpoczęło się ślubowanie. Potem Pani dyrektor Mirosława Szudera pasowała wszystkich pierwszoklasistów, każdy otrzymał również szkolną tarczę. Kolejnym elementem tej ceremonii były występy artystyczne. Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po przemowach Pani Dyrektor i Pana Burmistrza Dariusza Urbańskiego zakończyło się to ważne wydarzenie dla pierwszoklasistów. W ten oto sposób nasza szkoła zyskała kolejnych pełnoprawnych uczniów.

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

zdjęcia ilustrujące wydarzenia w zakładce ROK SZKOLNY 2014/2015 w zakładce GALERIA.

„PIKNIK Z DWÓJKĄ”

 13 czerwca 2015 sobota
 
Drogi pamiętniczku,
 

To był niezwykły dzień… gdy tylko uniosła się mgła, która nad ranem spowiła całe nasze osiedle, piękne, gorące słońce oświetliło promieniami boisko naszej szkoły. Gwarne, wesołe, pełne kolorowych stoisk… zaczynał się piąty już „Piknik z Dwójką”. Nasi niesamowici rodzice zapewnili nam wiele atrakcji. Były smakołyki – wypieki naszych mam, stoisko z delikatesami ekologicznymi i mniej zdrowe ale smaczne hot-dogi i kiełbaski. Na powitanie klasa trzecia c wystąpiła w przedstawieniu  o szkole, potem były gromkie oklaski i wspólna zabawa. Można było pomalować sobie twarz, wykonać prace z masy solnej, zakupić prace uczniów uczęszczających na koło decoupage.  Był turniej piłki nożnej, piłki siatkowej, „Szafa Niespodzianka”, wyścigi w workach, konkurs plastyczny, dmuchany zamek, kiermasz książki używanej, tory przeszkód, przeciąganie liny i wiele innych atrakcji.Ach, kochany pamiętniczku, zapomniałabym o najważniejszym – nasi uczniowie wykonali z nakrętek niesamowitą planszę Dwójki na tle herbu Murowanej Gośliny – teraz jest to niezwykła ozdoba naszej szkoły. Kiedy odwiedził nas Pan Burmistrz, bardzo mu się nasza praca podobała….Czas płynął tak szybko, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy nadeszła pora kolejnego już przedstawienia – tym razem klasy 1e. Maluszki w roli Czerwonych Kapturków podbiły serca wszystkich.  I tak zakończył się ten wyjątkowy – dzięki rodzicom, nauczycielom i oczywiście uczestniczącym uczniom – dzień. Mam nadzieję, pamiętniczku, że za rok znowu się spotkamy…

 Twoja Dwójkowiczka

Hanna Frelich

 

Projekt „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca
Encyklopedia Wielkopolan”

 

Dobiega końca druga edycja projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. W dwóch edycjach uczniowie 226 szkół podstawowych klas IV-VIz całego województwa pracowali nad biogramami zasłużonych mieszkańców swoich gmin. Projekt rozpoczął się 22.10.2013, a kończy 30.06.2015 roku.

Wśród pona d 1800 życiorysów w Encyklopedii znalazły się także postaci opisane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Ksiądz Tytus Orański, ksiądz Roman Dyllick, Zygmunt Rakocy, Franciszek Wilczyński, Stefan Motylewski, Eduard Hartmann, Franciszek Pędziński oraz Leon Masiakowski – to właśnie ci bohaterowie, zdaniem uczniów, zasługiwali na to, aby usłyszała o nich cała Polska.

Obie edycje projektu odbiły się szerokim echem w mediach. O zaangażowaniu uczniów oraz pomocy przedstawicieli urzędów gmin i miast, a także pracowników archiwów, w których gościli młodzi badacze, pisały „Gazeta Wyborcza”, „Głos Wielkopolski”, największe tygodniki regionalne oraz lokalne portale internetowe.

Praca nad biogramami zależała nie tylko od pasji uczniów i ich zapału.
W celu najlepszego zrealizowania zadania opiekunowie projektu organizowali wycieczki, naukę poza murami szkoły. Były to wizyty w muzeach, rozmowy z interesującymi osobami oraz własnoręczne tworzenie informacji przez uczniów, budujących nowoczesną szkołę. Uczniowie „Dwójki” byli częstymi gośćmi Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego
w Poznaniu, gdzie wzięli udział w lekcjach muzealnych, historię naszego regionu poznawali w miejscach, które nią oddychają. Mogli na własne oczy ujrzeć pamiątki, zdjęcia oraz ślady tych, którzy walczyli za naszą wolność. Uczestnicy projektu zwiedzili Kościół św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie, gdzie przyjął ich ksiądz Mariusz Koronowski, który w fascynujący sposób przedstawił historię świątyni. Odwiedzili także groby naszych zasłużonych przodków. Uczniowie spotkali się z życzliwością wielu osób, które w dużym stopniu pomogły w poszukiwaniu materiałów do biogramów m.in. z panem Dariuszem Paprockim i panem Norbertem Kulse. Zbiory rodzinne udostępniła pani Stefania Jaster, państwo Jerzy i Danuta Pędzińscy.

Projekt CDEW dał dzieciom możliwość budowania lokalnej i regionalnej tożsamości, ukazał dobre wzorce i przykłady, poprzez życie bohaterów lokalnych, bliskich uczniom. Celem projektu było uświadomienie im, jaką wartością jest region i ludzie tu żyjący, poznanie przez uczniów własnego dziedzictwa kultury, utożsamianie się z nim, podniesienie edukacji kulturalnej, budzenie szacunku wobec tradycji, przygotowanie do twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym i kształtowanie postawy otwartości wobec świata, a także rozwijanie umiejętności technologiczno – informacyjnych. Jednocześnie projekt umożliwił uczniom odnalezienie cząstki siebie, swoje lokalnej przeszłości lub wzoru postępowania na przyszłość. Według uczestników projektów i ich opiekunów cel ten został w pełni osiągnięty.

Dzieci, wraz z opiekunami, uczestniczące w projekcie:

 • gromadziły informacje o opisywanych postaciach z gminy Murowana Goślina,
 • gromadziły i opisywały zdjęcia, artykuły, pamiątki, ciekawostki
  o opisywanych postaciach, poznając często tło historyczne,
 • organizowały i uczestniczyły w spotkaniach dotyczących opisywanych osób,
 • organizowały wycieczki do miejsc, w których można było zdobyć informacje
  o opisywanych osobach lub poznać sposoby wyszukiwania informacji
  o osobach,
 • nawiązywały kontakt z instytucjami na terenie gminy np. Izbą Regionalną Murowanej Gośliny,
 • nawiązywały kontakt z kolegami i poprzez nich docierały do osób spokrewnionych z opisywanymi postaciami lub pamiątek związanych z nimi,
 • odwiedzały miejsca pamięci związane z osobami opisywanymi (np. groby, tablice pamiątkowe),
 • poznawały podstawy pracy redaktora, tworząc pytania w celu przeprowadzenia wywiadu, pisały artykuły do gazetki szkolnej,
 • na podstawie uzyskanych informacji opracowywały w formie elektronicznej biogramy postaci,
 • w trakcie trwania projektu tworzyły pytania o gminie związane z jego historią, geografią i wiedzą ogólną oraz uczestniczyły w grze internetowej, w skład której weszły stworzone przez nich pytania,
 • poznawały podstawy pracy z komputerem i różnymi programami komputerowymi,
 • poznawały wagę pozyskiwanej informacji i konieczności posiadania zgody na jej przetwarzanie,
 • zdobywały umiejętność planowania pracy oraz współpracy ze sobą i z innymi osobami.

Zgromadzone w powstałych biogramach informacje są ogromnym bogactwem historii i kultury tej ziemi. Dzięki CDEW będą służyć edukacji kolejnych pokoleń.
Są to doskonałe źródła historyczne, które w barwny sposób opowiadają o historii najbliższej okolicy, o ludziach, którzy tu żyli lub żyją. Są to doskonałe materiały do prezentacji ich na lekcjach, nie tylko historii.

Efekt końcowy projektu, czyli biogramy wybranych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 postaci, można obejrzeć na stronach http://cdew.pl oraz http://www.encyklopediawielkopolan.pl.

obraz2 obraz3 P1010210 P1010217 P10102051 obraz9

Opiekunowie projektu: Magdalena Alwin-Głodek i Danuta Żywila Świerc-Czarnecka

„Tydzień dla zdrowia”

W tym roku już po raz trzeci cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w „Tygodniu dla zdrowia”. Rozpoczęliśmy 1 czerwca, Sportowymi Igrzyskami „Dwójki”, podczas których uczniowie poszczególnych  klas konkurowali w różnych dyscyplinach sportowych. Pierwszaki miały także okazję uczyć się skakania  w gumę i przez linkę. We wtorek najmłodsi spotkali się z Policją, Strażą Miejską i Ochotniczą Strażą Pożarną. Ogromną radość sprawiła im możliwość wejścia do wozów, obejrzenia i dotknięcia sprzętu potrzebnego w codziennej pracy tych ważnych służb. Uczniowie wykonali prace plastyczną w grupach na temat „Kto nam pomaga – kto nas ratuje?”. W tym samym czasie klasy czwarte spotkały się z  p. Krzysztofem Sternem i p. Tomaszem Kaczyńskim ze Stowarzyszenia „Jedna Chwila”. Film, rozmowa z osobami, które straciły sprawność w wyniku wypadków oraz możliwość spróbowania swoich sił na wózku dla osób niepełnosprawnych wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Klasy piąte i szóste uczestniczyły w pogadance ze szkolną pielęgniarką na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.

Środa upłynęła pod hasłem „Slow foods – jedz zdrowo – żyj dłużej”.   Klasy młodsze uczestniczyły w spotkaniu ze szkolnym pedagogiem. Uczniowie przynieśli ze sobą zdrowe produkty i potrafili powiedzieć dlaczego warto je jeść. Wszyscy doskonale poradzili sobie w rozwiązaniu interaktywnego quizu na temat zasad racjonalnego odżywiania. Klasy czwarte i piąte spotkały się z p. Moniką Paluszkiewicz, doradcą żywieniowym i blogerką, by porozmawiać o tym „Czy odżywiasz się tak, żeby spełniać marzenia?” Skupiono się na pozytywnej motywacji – co powinni jeść sportowcy, naukowcy, aktorki, muzycy by być jednymi z najlepszych w swoim zawodzie… Co i dlaczego jedzą nasi idole? Czy jedzenie ma związek z wynikami w nauce? Uczniowie dowiedzieli się, że odżywianie wpływa na nasz wygląd, naukę, pamięć oraz inteligencję. Klasy szóste gościły uczennice Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Murowanej Goślinie i tu także królowała tematyka znaczenia zdrowego odżywiania w naszym życiu. Posumowaniem było wspólne zdrowe śniadanie dla pierwszaków przygotowane przez szóstoklasistów pod kierunkiem dziewcząt z technikum.

Nasi uczniowie spisali się świetnie, uczestnicząc we wszystkich przygotowanych zajęciach. Życzymy wszystkim by udało się przełożyć teorię na praktykę. A więc pamiętaj „Jesteś tym, co jesz”.

Justyna Bulińska

Finał Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych w Minisiatkówce Chłopców

W dniach 28 – 31 maja 2015 r. w Głuchołazach odbył się Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Minisiatkówce Chłopców. Wzięli w nim udział mistrzowie województw.

Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w 4 grupach, a następnie półfinał i finał. Zawody rozegrane zostały zgodnie z regulaminem SZS i przepisami minisiatkówki.

Złoty medal i tytuł Mistrza Polski wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 155 Kraków.

Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie ostatecznie zajął miejsce 15, występując w składzie:

Mikołaj Nawrocki
Karol Kaźmierczak
Bartosz Rejniak
Mateusz Błachowiak
Maksymilian Robak
Mateusz Kobus
Mateusz Olszakowski
Mathew Kuś Lovon
Franciszek Paszkiewicz
Bartosz Mazurkiewicz

 Serdecznie dziękujemy sponsorom

wyjazdu reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie
na
Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Minisiatkówce Chłopców, którymi byli:

 

Pan Dariusz Urbański Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina

i firma SOLARIS Bus & Coach S. A. w Bolechowie

IMG_4297

LAUREACI XIX KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE

Z przyjemnością  informujemy, że nasi uczniowie zostali LAUREATAMI XIX KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE. W etapie wojewódzkim tego konkursu:
KRZYSZTOF BARTCZAK 6c zdobył I MIEJSCE
JAKUB LEHNHARDT 6c zdobył II MIEJSCE
MATEUSZ PRZYBOROWSKI 4d zdobył II MIEJSCE

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wspaniałego wyniku!

WIWAT PRO SINFONIKA WIWAT UCZNIOWIE!

Takie i inne okrzyki rodziły się w sercach widzów, którzy mieli okazję uczestniczyć w 47. Turnieju Pro Sinfoniki.

Spektakl słowno-muzyczny pt. ,,Zacznij od Bacha” odbył się 7 maja 2015 r. w Auli Forum Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Został przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie oraz przez młodzież Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie. Tradycyjnie już przedstawienie wyreżyserowała pani Jadwiga Maćkowiak. Choreografię przygotowała pani Katarzyna Łukaszewicz, podobnie jak wszystkie układy rytmiczne klas muzycznych. Nad partiami chóralnymi czuwała pani Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Zespół taneczny pracował pod okiem pani Doroty Schraube i Anny Wagner. Piękna scenografia to dzieło pana Bartłomieja Stefańskiego. Wyeksponował ją pan Tomasz Krzyżostaniak, który operował światłem. Wspaniałe kostiumy młodych melomanów wykonali rodzice, panie: Katarzyna Trojanowska, Renata Och- Jankowiak, Aneta Olszewska, Ludwika Królak i Elżbieta Żak.

Widowisko rozpoczęła pani dyrektor szkoły podstawowej nr 2 Mirosława Szudera,  która pojawiła się na scenie w towarzystwie pani Barbary Celichowskiej – dyrektor gimnazjum nr 2. Powitała gorąco zgromadzonych widzów. Wśród nich byli m. in. pani posłanka Bożena Szydłowska, przewodniczący Rady Miejskiej – p. Konrad Strykowski, radny powiatu poznańskiego – p. Stanisław Woźniak, przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej – p. Krystyna Przygońska, Kierownik Referatu ds. Oświaty UMiG Murowana Goślina – p. Teresa Dutkiewicz, dyrektor MGOKiR – p. Arleta Włodarczak, rodzice, nauczyciele, uczniowie i oczywiście jury turnieju – goście z Pro Sinfoniki. Prowadząca przybliżyła piętnastoletnią historię spektakli turniejowych w Murowanej Goślinie. Przez te lata Pro Sinfonika zabrała goślińskich widzów na wycieczkę do Paryża i Japonii, na przechadzkę po Poznaniu, pokazała obrazki z życia Wieniawskiego, Chopina czy Nowowiejskiego, pisała listy do Waldorffa, toczyła sąd nad muzyką, zafundowała bliskie spotkania trzeciego stopnia, a w zeszłym roku zauroczyła muzyką filmową. Z tych podróży przywiozła wiele nagród, w tym Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego i Najwyższą Nagrodę Pro Sinfoniki za wybitne osiągnięcia artystyczne, społeczne i organizacyjne. Wkrótce potem pani dyrektor Barbara Celichowska serdecznie zaprosiła wszystkich przybyłych  na tegoroczny spektakl.

W podróż po życiu Jana Sebastiana Bacha wprowadziły słuchaczy dwie narratorki: Zofia Bulińska i Aleksandra Błachowiak. Tym dystyngowanym damom w strojach sprzed wieków, siedzącym przed sceną przy stoliczku z porcelanową zastawą towarzyszył Trefniś, którego zagrała Zuzanna Drgas. Wreszcie pojawił się młody Bach. Chłopca grał Marcel Dutkowski. Nieco później widać było już dorosłego Jana Sebastiana, w rolę którego wcielił się Mikołaj Stachowiak. Partie słowne przeplatane były dźwiękami przepięknej muzyki kompozytora. Można było usłyszeć m.in. koncert na obój i skrzypce, Kantatę ,,Jesus bleibet”, Menueta G-dur, Suitę, Preludium C-dur oraz Arię na strunie G, Adagio. Do wymienionych utworów wykonywanych przez młodych artystów tańczyły dzieci, kolejno, ze wszystkich klas muzycznych. Po każdym występie rozlegały się gromkie brawa zachwyconej publiczności. Prawdziwy entuzjazm wzbudził taniec ludowy z Turyngii w wykonaniu rewelacyjnie przebranych uczniów klasy pierwszej. Warto wspomnieć, że podczas prezentacji na ekranie pojawiały się zdjęcia miejsc, z którymi był związany kompozytor.

47. Turniej Pro Sinfoniki zakończył się wkroczeniem na scenę wszystkich wykonawców. Wspólnie zaprezentowali utwór Zbigniewa Wodeckiego pt. ,,Zacznij od Bacha”. Na trąbce akompaniował pan Artur Duszczak, a na fortepianie zagrał Filip Jarzyński.

Burza oklasków towarzyszyła członkom Pro Sinfoniki z Murowanej Gośliny. Wzruszeni rodzice, dziadkowie z dumą przyglądali się opuszczającym scenę młodym artystom. Wyrazy uznania wszystkim twórcom spektaklu przekazała na zakończenie pani poseł Bożena Szydłowska.

XIX KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE

Z przyjemnością informujemy, że Krzysztof Bartczak 6c, Jakub Lehnhardt 6c i Mateusz Przyborowski 4d zostali laureatami etapu rejonowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce i tym samym wezmą udział w finale wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

MISTRZOSTWO WIELKOPOLSKI

Chłopcy z naszej szkoły zostali mistrzami województwa w siatkówce.

W środę 25 marca 2015 roku w Strzałkowie odbył się Finał Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych w Siatkówce Chłopców. Wzięło w nim udział 8 zespołów – mistrzowie rejonów: SP 9 Leszno, SP 8 Krotoszyn, SP 4 Turek, SP 29 Poznań, SP 5 Jarocin, SP 2 Murowana Goślina, SP 2 Piła i gospodarz SP Strzałkowo. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w grupach, a następnie półfinał i finał, zgodnie z regulaminem SZS Wielkopolska i przepisami minisiatkówki.

Medalistami Mistrzostw Województwa Szkół Podstawowych w Siatkówce Chłopców zostali:

1 miejsce – SP 2 Murowana Goślina

2 miejsce – SP 29 Poznań

3 miejsce – SP Strzałkowo

Awans do Finału Ogólnopolskiego Szkół Podstawowych w Siatkówce Chłopców uzyskał zespół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie, który wystąpił w składzie:

Mikołaj Nawrocki

Karol Kaźmierczak

Bartosz Rejniak

Mateusz Błachowiak

Maksymilian Robak

Mateusz Kobus

Mateusz Olszakowski

Mathew Kuś Lovon

Franciszek Paszkiewicz

Szymon Baranowski

Trenerka: Marzena Chmielecka.

Przypominamy, że droga do Finału Województwa naszej drużyny była imponująca: I miejsce w Półfinale Powiatu, I miejsce w Finale Powiatu i I miejsce w Finale Rejonu.

CIESZYMY SIĘ Z TEGO WSPANIAŁEGO SUKCESU, GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W MISTRZOSTWACH POLSKI.

6U1A4627 20150325_164324

 FINAŁ MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

27 marca 2015 roku odbył się w Nietążkowie Finał Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt.
Wzięło udział 8 zespołów mistrzowie rejonów: SP 17 Kalisz, SP 2 Kościan, SP 4 Turek, SP 15 Poznań, SP 5 Jarocin, SP 2 Murowana Goślina, SP 2 Piła i gospodarz SP Śmigiel .

Turniej rozegrano systemem każdy z każdym w grupach, a następnie półfinał i finał, zgodnie z regulaminem SZS Wielkopolska i przepisami minisiatkówki.

Medaliści Mistrzostw Województwa Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt:
1 miejsce SP 15 Poznań
2 miejsce SP 17 Kalisz
3 miejsce SP 4 Turek

7 miejsce zespół SP 2 Murowana Goślina, który wystąpił w składzie:
Martyna Ladorska
Anna Płazińska
Sandra Cur
Klaudia Pacek
Wiktoria Krauze
Maria Kania
Oliwia Ratajczak
Hanna Och Oleksy
Jagoda Henclewska
Zuzanna Lehmann
Trenerka: Marzena Chmielecka
Przypominamy, że dziewczyny w drodze do finału zajęły I miejsce w Półfinale Powiatu, I miejsce w Finale Powiatu i I miejsce w Finale Rejonu.
CIESZYMY SIĘ I GRATULUJEMY!

OSTATNIO W NASZEJ SZKOLE

W piątek 20 marca nasza szkolna społeczność powitała upragnioną wiosnę. Uczniowie wzięli udział w rywalizacji klas na największą liczbę osób przebranych lub w kolorach wiosny. Było więc barwnie i wesoło. Nie zabrakło wianków, kwiatów i motyli…. W czasie przerwy na boisku słuchaliśmy „Wiosny” Antonio Vivaldiego.Wspaniałą atrakcję w postaci pięknej pogody i możliwości zobaczenia zaćmienia słońca przygotowała nam sama wiosna!

KOLEJNY WIELKI SUKCES SIATKARSKI

Z radością informujemy o kolejnych sukcesach sportowych reprezentacji dziewcząt i chłopców z naszej szkoły.

Finał Mistrzostw Rejonu Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt
 1. Termin:

10 marca 2015 roku.

 1. Miejsce zawodów:

Hala sportowa Nałęcz w Szamotułach;

 1. Kolejność końcowa:
 1. SP2 Murowana Goślina
 2. SP Rogoźno
 3. SP Szamotuły
 4. SP 2 Nowy Tomyśl
 5. SP Kwilcz
 6. SP Kamieniec

Awans do Finału Województwa Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt uzyskał zespół: SP 2 Murowana Goślina.

Finał Mistrzostw Rejonu Szkół Podstawowych w Siatkówce Chłopców

1. Termin:

11 marca 2015 roku

2. Miejsce zawodów:

Szkoła Podstawowa 2 w Nowym Tomyślu;

3. Kolejność końcowa:

 1. SP2 Murowana Goślina
 2. SP Kwilcz
 3. SP Jabłonna
 4. SP 2 Nowy Tomyśl
 5. SP Parkowo

Awans do Finału Województwa Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt uzyskał zespół: SP 2 Murowana Goślina.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W FINALE!

DSC_0003DSC_0006

 

WTOREK Z ELMEREM

         Uczniowie klas pierwszych już przed feriami rozpoczęli cykl spotkań czytelniczych w bibliotece szkolnej. Dzieci poznały Elmera, sympatycznego słonia w kratkę, dzięki któremu  dowiedziały się, że każdy z nas jest ważny, że nie liczy się wygląd tylko to jacy jesteśmy. W tym półroczu pierwszoklasiści będą razem z Elmerem odkrywać swoje indywidualne talenty, budować poczucie własnej wartości, uczyć się tolerancji i otwartości oraz przekonywać się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół.

XV HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W piątek 13 lutego i w niedzielę 15 lutego odbył się w naszej szkole, już po raz piętnasty, HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ. 16 drużyn zawodników i zawodniczek z prawie wszystkich klas rywalizowało w grupach wiekowych. Następnie odbywały się mecze o konkretne miejsca. Było bardzo dużo emocji, a już szczególnie podczas meczów finałowych. Licznie zgromadzeni rodzice dopingowali swoje pociechy, które wykazały się sporymi umiejętnościami piłkarskimi. Jak ocenił organizator turnieju – pan Jacek Gruszczyński – mamy w szkole wiele piłkarskich talentów. Ważne jest również to, iż turniej przebiegał zgodnie z zasadami fair play i był nie tylko widowiskiem sportowym, ale przede wszystkim okazją do świetnej zabawy oraz atrakcyjną propozycją aktywnego spędzania czasu wolnego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

PODWÓJNE MISTRZOSTWO POWIATU

W poniedziałek 9 lutego i we wtorek 10 lutego odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W zmaganiach brały udział po 3 najlepsze zespoły wyłonione w półfinałach. Zawody przebiegały zgodnie z zasadami określonymi przez SZS „Wielkopolska”. Miło nam poinformować, że obie nasze reprezentacje (dziewcząt i chłopców) okazały się bezkonkurencyjne, zajęły I miejsce i będą reprezentowały powiat poznański w rozgrywkach rejonowych. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych meczach!!!

KONCERTY, KONCERTY…

Okres świąteczno – karnawałowy to najlepsza okazja dla naszych młodych artystów z klas muzycznych do popisania się swoimi umiejętnościami. W grudniu najmłodsi  uczniowie klas I-III wystąpili na dwóch koncertach kolęd. Największym aplauzem cieszyły się pierwszaki – trzy miesiące nauki gry na fortepianie – i już pierwszy występ.

Potem były egzaminy. Dzieci, które otrzymały oceny bardzo dobre i celujące miały okazję zaprezentować swoje utwory na koncercie  karnawałowym, a ponieważ  uczniów mamy zdolnych i pracowitych, to tych koncertów  było kilka. Dodatkowym uatrakcyjnieniem występów były piosenki w wykonaniu klas  najmłodszych i  piękne  stroje karnawałowe i przebrania – koty, myszy, tancerki, myśliwy…. pomysły zawdzięczamy rodzicom.

29.01.2015 odbył się  nowy cykl koncertów MUZYKUJĄCE RODZINY   Po raz pierwszy zaprosiłam do udziału w artystycznych prezentacjach rodziców. Do pierwszej edycji „Kolędujmy razem” zgłosiło się 10 zespołów rodzinnych. Na początku, w  klimatycznej aurze rozbrzmiały kolędy z różnych stron  świata w wykonaniu  zespołów  flażoletowych  klas IIIc i Vc.  Rodzinne zespoły liczyły od 2 do 8 osób.

W duetach wystąpili  Tosia Pietkiewicz (kl. I) z Mamą,

Lidka i Agata Krzyżostaniak (kl. III i IV),

Angelika Grudzień (kl. V) z Kuzynką,

Hubert i Magda Dolińscy (kl. III i gimnazjum)

Milan Różycki (kl.III) z Mamą ,

w  kwartetach  Jadwisia i Janek Łęccy (kl. I i III) z Rodzicami,

Karol i Weronika Chudziak (kl. I i V) z Mamą i Sandrą Pasternak(kl..v)

Albert i Emilka Wojtkowiak (kl. III i VI) z Rodzicami

w kwintecie      Kuba, Miłosz i Wojtek Gunia (kl. I, II, VI)  z Rodzicami

w oktecie         Staś i Janek Mądry (kl. I i IV) z Rodzicami i Przyjaciółmi

Koncert przebiegł w miłej, artystycznej i rodzinnej atmosferze. Najwięcej emocji i tremy mieli dorośli artyści – niełatwo jest stanąć przed publicznością i zagrać, czy zaśpiewać, ale satysfakcja wszystkich wykonawców była ogromna. Mam nadzieję, że rodzinne muzykowanie na stałe wpisze się w kalendarz  koncertowy klas muzycznych, a rodziców chętnych do wspólnych występów będzie coraz więcej.

Wisia Mackowiak

P1000471kar P1000473kar

POWIATOWY LUTY W „DWÓJCE”

5 lutego 2015 r. w naszej szkole odbył się etap powiatowy XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Laureaci etapów szkolnych ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu poznańskiego przybyli do Murowanej Gośliny. Gościliśmy zatem uczniów z 11 szkół, m. in. z Tarnowa Podgórnego, Stęszewa, Węglewa, Kleszczewa. Konkurs ten jest organizowany od 19 lat przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Honorowym patronem konkursu jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak oraz Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Walkowiak. Natomiast patronat nad etapem powiatowym, organizowanym w Murowanej Goślinie, objął Starosta Poznański pan Jan Grabowski. Dzięki temu mogliśmy ugościć uczestników poczęstunkiem. Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce jest dużym wyzwaniem dla uczniów, gdyż rozwijając ich zainteresowania historyczne wymaga jednocześnie szerokich przygotowań, dodatkowej pracy. Uczniowie muszą zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zabytków, gwary, kultury i historii Wielkopolski. Jest to dla nich bardzo atrakcyjne, gdyż poznają wiele ciekawych faktów o rejonie, w którym mieszkają, jednak wymaga bardzo dużo pozalekcyjnej pracy. Najlepsi sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności na kolejnych etapach. Niecierpliwie czekamy na wyniki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Natomiast, znamy już wyniki innej imprezy powiatowej, która też odbyła się w naszej szkole. Mianowicie, 2 i 3 lutego gościliśmy drużyny siatkarskie ze szkół podstawowych ze Skórzewa, Puszczykowa, Suchego Lasu,.. Odbyły się, bowiem, u nas Półfinały Mistrzostw Powiatu Poznańskiego Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt i Chłopców, organizowane przez Szkolny Związek Sportowy Wielkopolska. Zacięte mecze rozgrywane w systemie „każdy z każdym” pokazały, że umiejętności młodych siatkarek i siatkarzy są już znaczne. Cieszymy się, że w tej rywalizacji najlepsze okazały się nasze drużyny, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta zajęli I miejsce i przeszli do finału powiatowego. Gorąco gratulujemy i życzymy powodzenia. Finały już 9 i 10 lutego, też w naszej szkole.

MUZYCZNIE, SPORTOWO I Z SERCEM

Okres grudniowo-styczniowy w naszej szkole obfitował w wiele zdarzeń. Jak to w „Dwójce” były wydarzenia muzyczne, sportowe i akcje charytatywne. Najpierw zagrali nasi utalentowani uczniowie – odbył się w naszej auli V Gminny Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów. Następnie odbyła się akcja „Mikołaj czyta dzieciom”, która uatrakcyjniła Mikołajki. W tym dniu miała też miejsce coroczna akcja „Pełna miska dla schroniska”, czyli sprzedaż ciast, prac dzieci i różnych przedmiotów przekazanych przez uczniów z całej szkoły. Za zebrane środki zakupiono karmę dla zwierząt, którą klasy czwarte zawiozły do schroniska. Kilka dni później miało miejsce największe w roku widowisko sportowe w naszej szkole, mianowicie odbył się XVIII Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego. Dwudniowe zmagania młodych siatkarzy dostarczyły wiele emocji i zabawy, ale i też przyniosły wielki sukces – chłopcy z klasy szóstej zwyciężyli w swojej kategorii. Odświętnie udekorowana szkoła wkroczyła w okres świątecznych jasełek, wigilii i spotkań opłatkowych, uwieńczony pięknymi apelami świątecznymi. Nowy Rok rozpoczęliśmy wielkim wydarzeniem, które pokazało, jak gorąco biją serca naszych uczniów, nauczycieli i rodziców – grała w naszej szkole Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Były zatem: atrakcyjny program artystyczny, dochodowa aukcja, sprzedaż ciast i prac uczniów. Ale te serca, ta gotowość niesienia pomocy nie skończyła się w styczniową orkiestrową niedzielę. Tegoroczną zbiórkę na rzecz UNICEFU opiekunowie Samorządu Uczniowskiego postanowili uatrakcyjnić, nastąpiło szycie lal pochodzących z  różnych stron świata. Uczniowie, rodzice, babcie, dziadkowie i nauczyciele zebrali się w szkole i szyli laleczki wg określonych szablonów. Piękne lale zostały sprzedane na aukcjach przed zebraniami z rodzicami, a zebrane środki przekazano na zakup szczepionek dla dzieci z Sudanu Południowego. więcej na stronie gminnej: http://portal.murowana-goslina.pl/dla-mieszkancow/wydarzenia/item/3890-w-sp-2-ucza-si%C4%99-pomagac-od-najmlodszych-lat.html
Jakby tego było mało, Samorząd Uczniowski ponownie zorganizował zbiórkę nakrętek, które przekazano chorej uczennicy z naszej szkoły, a ponadto realizował akcję zbierania pieczątek i pakował zakupy w jednym ze sklepów. Cieszy bardzo, że w powyższe akcje włączyli się uczniowie wszystkich klas. Styczeń obfitował też w akcenty muzyczne. Po raz pierwszy odbył się koncert „Rodzinne muzykowanie”, podczas którego utalentowane rodziny grały i śpiewały kolędy. Odbyła się dyskoteka karnawałowa z muzyką i strojami z lat siedemdziesiątych oraz kilka spotkań klasowych z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Podobnie zapowiada się czas przedferyjny – baliki klas I – III, dyskoteka walentynkowa i koncerty karnawałowe klas o poszerzonym programie muzycznym a w sferze sportowej – półfinały Mistrzostw Powiatu
w Piłce Siatkowej i Halowy Turniej Piłki Nożnej.

Oczywiście przez cały ten czas intensywnie uczyliśmy się, co zostało podsumowane udaną klasyfikacją śródroczną. Odbyły się trzy próbne sprawdziany uczniów klas szóstych, etapy szkolne i rejonowe konkursów wojewódzkich oraz liczne konkursy szkolne. Na początku lutego gościć będziemy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów całego powiatu poznańskiego, organizujemy bowiem etap powiatowy XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, nad którym patronat objął Pan Jan Grabkowski Starosta Poznański. Zatem za nami intensywny koniec starego i początek nowego roku, a przed nami ferie, do których już się przygotowujemy, chociażby poprzez spotkania z policjantem na temat bezpiecznych zabaw zimowych i bezpiecznego spędzania ferii.

 

 

 

XVIII MIKOŁAJKOWY OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MINISIATKÓWKI
Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego w Murowanej Goślinie

W XVIII Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego, który odbył się 12 i 13 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. w Murowanej Goślinie wzięło udział 320 uczestników z różnych  miast Polski – Drawsko Pomorskie, Piła, Poznań, Mosina, Rogalinek, Stęszew, Sulechów, Środa Wlkp., Śmigiel, Śrem, Międzyrzecz, Wałcz, Czeszewo, Turek i Murowana Goślina. Rywalizowały 84 zespoły dziewcząt i chłopców z klas czwartych, piątych oraz szóstych.

Wyśmienita zabawa, niezapomniana przygoda z siatkówką i Mikołajem, radość dzieci towarzyszyły turniejowi  również w tym roku.  Do Murowanej Gośliny jak zwykle zawitał Mikołaj w workiem pełnym słodyczy, by z bliska przyjrzeć się zmaganiom młodych siatkarzy. Nagradzał sukcesy i osładzał porażki.

Rywalizacja odbyła się w 6 kategoriach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki z logo turnieju. Najlepszym zespołom w każdej kategorii wręczono statuetki, medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy, a szczególnie zwycięzcom. Wśród nich są też nasi zawodnicy – chłopcy z klasy 6b (Mikołaj Nawrocki, Karol Kaźmierczak, Bartosz Rejniak, Mateusz Błachowiak, Mateusz Olszakowski) zajęli I miejsce w swojej kategorii.

Najlepsze zespoły w każdej kategorii:

Dziewczęta klasy 6 (rocznik 2002):

 1. MOS Turek
 2. UKS Trójka Sulechów
 3. PTPS Piła
 4. UKS Śmigiel
 5. UKS ZSMS Poznań
 6. SP 2 Murowana Goślina 1

Dziewczęta klasy 5 (rocznik 2003)

 1. UKS Środa Wlkp.1
 1. UKS Volley Wałcz 1
 2. SP Czeszewo 1
 3. UKS Volley Wałcz 2
 4. SP 2 Murowana Goślina1
 5. SP Stęszew 1

Dziewczęta klasy 4 (rocznik 2004):

 1. PTPS Piła 1
 1. UKS Środa Wlkp.1
 2. MOS Śrem 1
 3. SP Rogalinek 1
 4. PTPS Piła 2
 5. SP 2 Murowana Goślina 1

Chłopcy klasy 6 (rocznik 2002):

 1. SP 2 Murowana Goślina 1
 1. UKS Volley Wałcz
 2. UKS Trójka Sulechów
 3. SP 1 Sulechów 2
 4. SP 2 Murowana Goślina 2
 5. UKS Orliki Międzyrzecz

Chłopcy klasy 5 (rocznik 2003):

 1. UKS Trójka Sulechów 1
 1. UKS Trójka Sulechów 2
 2. UKS Volley Wałcz
 3. SP 2 Murowana Goślina 1
 4. UKS Piątka Turek
 5. SP 2 Murowana Goślina 2

Chłopcy klasy 4 (rocznik 2004):

 1. UKS Trójka Sulechów 1
 2. SP 2 Murowana Goślina 1
 1. UKS Trójka Sulechów 2
 2. SP 2 Murowana Goślina 2
 3. UKS Volley Wałcz 1
 4. UKS Olimpijczyk Drawsko Pomorskie 1

Gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom uczniów klas sportowych 4d, 5a i 6b za pomoc organizacyjną, sędziom – naszym absolwentom za ciężką dwudniową pracę na boiskach a sponsorom za pomoc rzeczową lub finansową, dzięki której mogliśmy obdarować uczestników, jak na Mikołajkowy Turniej przystało. Są  wśród nich:

BANK SPÓŁDZIELCZY W MUROWANEJ GOŚLINIE

P. JOANNA I MICHAŁ BEJMA

UKS „ZIELONE WZGÓRZA”

CUKIERNIA „RADOSNA” PAŃSTWA WARZYBOK

SKLEP „ROGALIK”

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „ZIELONE WZGÓRZA”

P. RYSZARD POMIN

P. WŁADYSŁAW LEŚNY

P. ANNA TURSKA
P. MARZENA PSIK

P. MARIA KOLENDO

P. KAROLINA PRZYBOROWSKA
P. JUSTYNA, DARIUSZ PATERKA

P. AGNIESZKA, PRZEMYSŁAW OLEJNICZAK

P. ALEKSANDRA HENCLEWSKA
P. IWONA, TOMASZ MAŚNICCY

P. PIOTR MICHALSKI

Dziękujemy!

V Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów

w Murowanej Goślinie

W sobotę 29 listopada w auli naszej szkoły odbył się V Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów pod honorowym patronatem Pro Sinfoniki i Tomasza Łęckiego Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Organizatorami konkursu są:

 • Społeczne Ognisko Artystyczne w Murowanej Goślinie,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Główne cele konkursu to:

 • promowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży,
 • prezentacja umiejętności pianistycznych ruchu amatorskiego,
 • wyłonienie młodych talentów.

W to andrzejkowe przedpołudnie szkolna aula zamieniła się w prawdziwą salę koncertową. W tym roku, oczywiście królowała muzyka filmowa, tak jak w widowisku turniejowym Pro Sinfoniki, jak i w widowisku październikowym („Zatrzymane  w kadrze czyli dzieje muzyki filmowej” wystawianym w hali sportowej 11 i 12 października). Licznie zgromadzeni miłośnicy muzyki przez ponad dwie godziny rozkoszowali się prawdziwą ucztą muzyczną, przypominając sobie słynne filmy podczas słuchania wspaniałych utworów z nich pochodzących, i to jeszcze w doskonałym wykonaniu naszych młodych pianistów. Konkurs jest imprezą otwartą, w której mogą brać udział wyłącznie amatorzy, dzieci i młodzież nie będąca uczniami państwowych szkół muzycznych. Przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: grupa młodsza – uczniowie klas I – IV szkół podstawowych, grupa starsza – uczniowie klas V – VI szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum.

W grupie młodszej zaprezentowało się czternaścioro młodych pianistów, a grupie starszej jedenaścioro. Każdy uczestnik musiał wykonać z pamięci dwa utwory: klasyczny i filmowy. Słuchaliśmy zatem m. in. utworów z filmów „Parasolki z Cherbourga”, „Poszukiwacze zaginionej arki”, „Love story”. Komisja konkursowa w składzie: Piotr Niewiedział, Anna Haas-Niewiedział i Antoni Hoffman wyłoniła następujących laureatów:

Grupa młodsza:

1. Joanna Teodorowicz 4c

2. Artur Wojtkowiak 4c

3. Franciszek Błachowiak 4c

Grupa starsza:

1. Filip Jarzyński

2. Hugo Przybylski

3. Helena Kulik

Zostali oni uhonorowani nagrodami pieniężnymi, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe od Pro Sinfoniki i inne upominki. Nagrodę publiczności zdobyła Emilia Klewenhagen. Na zakończenie dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego Jadwiga Maćkowiak pogratulowała uczniom odwagi, talentu i umiejętności.

Uczniów do konkursu przygotowali: Adrianna Wtorkowska–Kubińska, Jadwiga Maćkowiak, Katarzyna Łukaszewicz, Weronika Jarzyńska, Tadeusz Szeligowski.

„ZATRZYMANE W KADRZE CZYLI DZIEJE MUZYKI FILMOWEJ” – WIELKI SUKCES PRO SINFONIKI

W dniu 11 i 12 października 2014 r. mogliśmy oglądać w hali widowiskowo – sportowej przy ul. Mściszewskiej wielkie widowisko muzyczne pt. „Zatrzymane w kadrze”, czyli dzieje muzyki filmowej. Na dwa dni przestrzeń boisk sportowych zamieniła się w jedną z największych scen teatralnych w Polsce. Organizatorami widowiska byli Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Pro Sinfonika – Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie. Artyści uraczyli publiczność spektaklem pełnym emocji, wrażeń wizualnych i dźwiękowych na najwyższym artystycznym poziomie.
więcej: http://mgokir.murowana-goslina.pl/2014/10/14/muzyka-zatrzymana-w-sercach/

„ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”

W niedzielę 26 października bieżącego roku odbyła się szósta edycja akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Nasza gmina i szkoła uczestniczyła po raz czwarty w tej akcji. Ma ona na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, na których dokonywano egzekucji za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego. Uczennice z naszej szkoły pod opieką Pani Grażyny Mroczek w niedzielę 26 października spotkały się z Panem Dariuszem Paprockim z Izby Regionalnej, który przybliżył historię pomordowanych w Murowanej Goślinie, a następnie udały się pod „Dęby Pamięci” na Osiedlu Zielone Wzgórza, a potem pod obelisk w lesie bolechowskim, gdzie zapalono znicze. Wcześniej obelisk, którym opiekuje się nasza szkoła (wraz z Gimnazjum nr 2), został posprzątany, a teren wokół  niego uporządkowany. Tak, zatem jak w całej Wielkopolsce, również i u nas zapalono „Znicz Pamięci”.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 

13 października odbyła się ważna uroczystość dla uczniów klas pierwszych. Prawie 150 pierwszoklasistów z sześciu klas pierwszych uroczyście złożyło ślubowanie a po pasowaniu na ucznia zostało przyjętych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie.

Punktualnie o godzinie 9.00 odświętnie ubrani pierwszoklasiści w kolorowych żakowskich biretach przy dźwiękach marsza wkroczyli do przystrojonej na tą okazję sali gimnastycznej.

Tam przywitali ich uczniowie z klas starszych.

Pierwsza część uroczystości miała charakter patriotyczny uczniowie klas pierwszych deklamowali wiersze o Ojczyźnie, śpiewali hymn narodowy i powtórzyli uroczyście słowa ślubowania.

Potem wielkim ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor Mirosławę Szuderę i otrzymali szkolną tarczę, która jest symbolem włączenia ich do grona społeczności uczniowskiej „Dwójki”.

Podczas drugiej części uczniowie z wszystkich klas pięknie recytowali wierszyki i śpiewali wspólnie piosenki.

Całą uroczystość wraz z dziećmi przeżywali licznie zgromadzeni rodzice i delegacje z klas starszych. Był też obecny Pan Burmistrz Tomasz Łęcki, który przekazał pierwszakom kilka ciepłych słów.

Dalsze świętowanie odbyło się w klasach. Rodzice i nauczyciele przygotowali dla uczniów dyplomy, upominki i słodki poczęstunek. Uczniowie własnymi palcami potwierdzili akt ślubowania. Na koniec otrzymali legitymacje.

Zadowoleni i uśmiechnięci pierwszoklasiści opuszczali szkołę już jako prawdziwi uczniowie, a dzień ten na pewno zostanie na zawsze w ich wspomnieniach.

Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE – „ODBLASKOWE PIERWSZAKI”

W środę 8 października w naszej szkole pojawili się niecodzienni goście: policjanci, strażacy i pracownicy Starostwa Powiatowego. Byli wśród nich: Pan Jan Grabkowski – Starosta Poznański, Pan Witold Rewers – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Pan Maciej Nestoruk – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu. Wizytą tą zainaugurowana została akcja przekazywania kamizelek odblaskowych uczniom pierwszych klas. – To już trzynasta edycja tej powiatowej akcji. Organizujemy ją z myślą o naszych pociechach. Ich bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze – mówił Starosta Poznański.

Spotkanie było świetną okazją do przypomnienia dzieciom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sytuacjach zagrożenia pożarem. Okazało się, że dzieci są dobrze zorientowane w tej tematyce i zasłużyły na prezenty. Otrzymały z rąk gości kamizelki odblaskowe. Goście gorąco zachęcali dzieci do codziennego używania kamizelek, zarówno przez nie, jak też przez dorosłych. Pan Starosta podkreślił, że noszenie odblasków po zmroku stało się obowiązkiem, ale namawiał do noszenia kamizelek także w ciągu dnia. Natomiast Komendant Straży Pożarnej przybliżył dzieciom temat zabezpieczenia przeciwpożarowego mieszkań, zademonstrował działanie czujników dymu.

Wspaniale wyglądała nasza szkolna aula – prawie 150 pierwszaków ubranych w żółte, odblaskowe kamizelki. Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają ten widok, a przede wszystkim zapamiętają informacje przekazane przez gości i dbając o swoje bezpieczeństwo będą nosić kamizelki.

 

Dane statystyczne na temat czytelnictwa  w Polsce są alarmujące.  Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, w 2012 r.  61 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Nic więc dziwnego, że w trosce o rozwój i upowszechnienie czytelnictwa pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego powstał projekt Narodowego Czytania. Dwa lata temu było to wspólne czytanie „Pana Tadeusza”, w zeszłym roku dzieł Fredry, a w tym roku uwagę poświęcono Trylogii Henryka Sienkiewicza. Sam Prezydent zachęcając do udziału w tym przedsięwzięciu napisał:

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.

6 września w naszej gminie odbyło się więc Narodowe Czytanie Trylogii (przygotowane przez naszą szkołę odbyło się w Sali Gościnnej Gimnazjum nr 2). Mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałych opisów, tak plastycznych i dynamicznych jednocześnie, mogliśmy przypomnieć sobie te najbardziej wzruszające sceny z Potopu czy Ogniem i mieczem, a przede wszystkim mogliśmy poczuć tego ducha polskości, który niegdyś, upamiętniony przez pisarza  ku pokrzepieniu serc, zagrzewał Polaków do walki o niepodległość. Mogliśmy się też przekonać, że przesłanie tych utworów jest jak najbardziej aktualne. I choć czytali starsi i młodsi, wszyscy włożyli w interpretację Trylogii wiele serca. W trakcie spotkania mogliśmy również poznać kilka faktów i anegdot z życia samego Henryka Sienkiewicza, co ubarwiło czytane fragmenty.

Uwieńczeniem spotkania było pieczętowanie przyniesionych książek okolicznościową pieczęcią, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

W owym gminnym Narodowym Czytaniu Trylogii wzięli udział: władze gminy z Panem Burmistrzem na czele, dyrektorzy szkół, instytucji, nauczyciele i uczniowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odważyli zmierzyć się z trudną materią języka Sienkiewicza, przebrnęli przez archaizmy i latynizmy, a także wszystkim tym, którzy w ten sobotni poranek znaleźli  czas, by wysłuchać  fragmentów powieści i choć na chwilę przenieść się w XVII wiek.

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014 – zdjęcia – patrz GALERIA

Rok szkolny 2013/2014 w „Dwójce”

Rok szkolny 2013/2014 dobiegł końca. Dla naszej szkoły był to bardzo ciekawy i pracowity rok. Wiele się działo!  W październiku obchodziliśmy 25-lecie szkoły. Były: uroczysta Msza św., wystawa zdjęć przypominających wydarzenia z minionych lat i wystawa okolicznościowa w Sali Patrona, a także prezentacja portretów pracowników szkoły. Były: okolicznościowa ulotka i gazetka pełna wspomnień absolwentów. Ale przede wszystkim była uroczystość w dużej sali gimnastycznej, udekorowanej plakatami uczniów o szkole i metrami kolorowych tkanin. Podczas jej głównej części „Dwójka” pokazała, że jest prawdziwą wspólnotą – uczniowie tańczyli a chór nauczycieli śpiewał. Całości dopełniły: część inspirowana staropolskim weselem i część, podczas której królował tort. Po tych wrażeniach powróciliśmy do realizacji tradycyjnego kalendarium szkolnego: konkursy, koncerty, przedstawienia, akcje, programy, projekty. Jednak przede wszystkim królowała nauka, i to jaka! Przyniosła znakomite rezultaty. Uczniowie klas szóstych uzyskali bardzo dobry średni wynik sprawdzianu umiejętności – 29,3 punkta (73%), wynik o 3,5 punkta wyższy od średniej krajowej. Wynik ten uplasował szkołę na poziomie 8 staninu, nazwanego bardzo wysokim, co oznacza, że tylko 3% szkół w Polsce uzyskało stanin wyższy, a aż 90% wynik niższy. Jest to najwyższy wynik w historii szkoły. Równie ładnie wypadły wyniki klasyfikacji – aż 34 % absolwentów uzyskało świadectwo z wyróżnieniem, a bardzo wielu uczniów zdobyło szkolną odznakę „Henryk” i dyplomy „Henryczek”, przyznawane za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz sukcesy w konkursach. Wielu z nich już trzeci rok z rzędu. Bardzo cieszą też sukcesy uczniów w konkursach. Mamy laureata i finalistę Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, wyróżnienie w Konkursie „Złota żabka” w dziedzinie języka polskiego oraz wielu finalistów i laureatów konkursów powiatowych i gminnych, czy to recytatorskich, czy to artystycznych, czy też matematycznych, ale i również językowych i ortograficznych. Do tego bogaty zestaw sukcesów w siatkówce na czele z mistrzostwem rejonu dziewcząt i wicemistrzostwem powiatu chłopców, a ponadto wicemistrzostwo powiatu w czwórboju lekkoatletycznym i sukcesy w piłce nożnej. Serdecznie gratulujemy!

Kolejny rok intensywnie i na najwyższym poziomie przebiegała edukacja muzyczna, której okazałość można było podziwiać w kwietniu podczas rewelacyjnego przedstawienia w ramach 46. Turnieju Pro Sinfoniki pt. „Zatrzymane w kadrze czyli dzieje muzyki filmowej”. Ponadto odbył się IV Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów, koncerty karnawałowe, świąteczne, kolęd, na zakończenie roku szkolnego. Ponad 150 uczniów jeździło co miesiąc na sobotni koncert Pro Sinfoniki w auli UAM i uczyło się gry na instrumencie. Pojawiła się też nowość – kolejne klasy rozpoczęły naukę gry na instrumentach – tym razem na flażoletach. Kolejna nowość dotyczyła klas trzecich, które odbyły 10 tygodniowa naukę pływania na basenie w Obornikach w ramach programu „Umiem pływać”. Ten rok szkolny był kolejnym, w którym bardzo uaktywnił się Samorząd Uczniowski. Organizował piątą akcję w ramach Klubu Szkół Unicef – tym razem była to „Gwiazdka dla Afryki”, dzięki której pomogliśmy dzieciom w Sierra Leone. To wieloletnie zaangażowanie szkoły w pomoc humanitarną spotkało się już kilkukrotnie z uznaniem, ale w tym roku było jeszcze szczególne święto – odwiedził nas Pan Marek Krupiński – Dyrektor Generalny Unicef Polska, który opowiedział o swoich pomocowych wyprawach po świecie i pokazał filmy z udziałem ambasadorów Unicef. Ta wizyta odbyła się w czerwcu, miesiącu, który obfitował też w inne atrakcje, takie jak: „Talenty mamy”, Dzień Zwierzaka czy „Tydzień dla Zdrowia”, promujący zdrowe odżywianie, ideę Miast Dobrego Życia Cittyslow oraz segregację odpadów. Obyły się Sportowe Igrzyska Dwójki i wybory do SU. Jednak największą imprezą czerwca był IV festyn „Piknik z Dwójką”, którego organizatorami są nasi wspaniali rodzice. Atrakcji sportowych, rekreacyjnych i kulinarnych było co niemiara. Licznie zgromadzeni uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

Natomiast nowością, która  zachwyciła uczniów, a i przyczyniła się do wzbogacenia bazy szkoły, jest realizowany w naszej szkole (tak jak i w 226 innych gminach Wielkopolski) program unijny „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Uczniowie uczestniczą w zajęciach, podczas których sporządzają cyfrowe biogramy osób zasłużonych dla Murowanej Gośliny a szkoła pozyskała nowoczesną sieć bezprzewodową.

Tradycją szkoły są zajęcia całodniowe realizowane metodą projektu, takie jak Dzień Ziemi, Dzień Patrona, Dzień Kultury Angielskiej, Sprzątanie Świata. Cały rok obfitował w ciekawe inicjatywy nauczycielskie, przykładowo odbyło się bardzo dużo lekcji z udziałem gości reprezentujących różne zawody czy przedstawicieli instytucji realizujących interesujące projekty oraz zorganizowane zostały liczne wycieczki dydaktyczne, kulturalne, krajoznawcze, „zielone szkoły”. Odbył się kolejny Turniej Mikołajkowy w minisiatkówce, Turniej Halowej Piłki Nożnej, a nasi uczniowie uczestniczyli w licznych turniejach, na czele z Finałem Ogólnopolskim Dziewcząt i Chłopców w „ORLIK VOLLEYMANIA 2013″. Uczestniczyliśmy w konkursie „W kontakcie z energią” i konkursie SKO (kolejna nagroda). Coraz lepiej rozwija się szkolny wolontariat oraz akcyjność typu zbiórka kasztanów, nakrętek, odzieży. Odbył się w naszej szkole kolejny finał WOŚP z bogatym programem artystycznym. Uczniowie prezentowali się podczas przeglądów teatralnych i tanecznych. Nie zabrakło też rozrywki – były dyskoteki, baliki i bal absolwentów. Wszystkim, tzn. nauczycielom, rodzicom i uczniom udało się pomyślnie zmierzyć z dziennikiem elektronicznym, który drugi rok z sukcesem wrażaliśmy.

Analizując powyższe można ten rok szkolny ocenić jako bardzo udany. Wszyscy zasłużyli na wspaniałe wakacje. Serdecznie gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom. Dziękuję też za owocną współpracę nauczycielom, Radzie Szkoły, Radzie Rodziców i innym zaangażowanym rodzicom.

Mirosława Szudera

 IV PIKNIK Z DWÓJKĄ

Czy uśmiechem można pokonać chmury i sprawić, by wbrew prognozom pogody zza chmur wyjrzało słońce?

Okazuje się, ze tak. Kto rano, 14 czerwca, podniósł  zaspane jeszcze powieki, nie wierzył, że kolejny już Piknik z Dwójką może się udać. Szare niebo nie wróżyło nic dobrego. A jednak…

O godzinie 10 :30 w sali gimnastycznej zebranych rodziców i uczniów powitał chór nauczycieli i grupy taneczne klas muzycznych .Zaprezentowali oni skróconą wersję przedstawienia przygotowanego z okazji 25- lecia naszej szkoły. Widowisko pełne energii i uśmiechu sprawiło, ze gdy po burzy oklasków wszyscy przeszli na boisko szkolne, zamiast chmur ujrzeli słońce. A potem był już prawdziwy piknik- nie zabrakło na nim ani wspaniałego jedzenia, ani atrakcji dla młodszych i trochę starszych. Rodzice przygotowali kawiarenkę z wyśmienitymi domowymi wypiekami i kawą, stoisko ze zdrową żywnością, pełne pachnących chlebów, sałatek i warzyw oraz , dla kontrastu , stoisko z hot-dogami i coca-colą. Tu zgłodniali zawodnicy i uczestnicy wielu konkurencji regenerowali swoje siły.

Na gości pikniku czekały niesamowite atrakcje- dmuchany zamek i możliwość prowadzenia koparki , malowanie twarzy, przeciąganie liny, konkursy plastyczne , gry zespołowe- siatkówka i piłka nożna, turniej ping- ponga, wyścigi rzędów, wyścigi z woreczkami, rzutki…  Dodatkową atrakcją była bramka , w której za zakupione losy można było wygrać atrakcyjne nagrody. Powodzeniem cieszyło się również stoisko, na którym uczennice sprzedawały wyroby wykonane przez naszych uczniów techniką decoupage. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji pikniku była licytacja poprowadzona przez panią Beatę Robak, w czasie której wylicytowano między innymi koszulkę naszego sławnego absolwenta- Bartka Salamona.

I choć piknik skończył się niespodziewanie  o godzinę krócej, przerwany nagłą silną ulewą, to nawet wspólne szukanie schronienia przed deszczem dostarczyło nam wiele radości i śmiechu.

I o to właśnie chodzi – nic tak nie łączy, jak wspólne, radosne chwile. Więc… do zobaczenia za rok, na kolejnym pikniku.

Hanna Frelich

Dzień UNICEF w „Dwójce”

Nasza szkoła od pięciu lat współpracuje z UNICEF Polska w ramach Klubu Szkół UNICEF.  Klub informuje o sytuacji dzieci w krajach na różnych kontynentach. Poprzez prowadzone akcje charytatywne zmienia się świadomość naszych uczniów – uczą się pomagać innym, a pomaganie traktują jako coś naturalnego i zwyczajnego. Uczniowie „Dwójki” pomogli już ratować życie dzieci w Demokratycznej Republice Kongo, w Etiopii, na Haiti i w krajach Rogu Afryki. W tym roku nasza akcja edukacyjna była poświęcona tragicznej sytuacji dzieci w Sierra Leone. Wymiernym efektem naszych działań było zebranie aż 2 004 złotych. Za taką sumę można zakupić aż 4 660 szczepionek przeciwko gruźlicy!

Tegoroczny Dzień UNICEF był szczególny. 13 czerwca odwiedził nas Dyrektor Generalny UNICEF Polska, Pan Marek Krupiński. Nasz gość spotkał się z Panią Dyrektor Mirosławą Szuderą, Samorządem Uczniowskim oraz uczniami szkoły. Mogliśmy posłuchać barwnych opowieści o życiu i problemach dzieci w biednych krajach, dowiedzieliśmy się, jak UNICEF błyskawicznie niesie pomoc w przypadkach katastrof naturalnych oraz jak współpracuje         z wieloma sławnymi osobami. Jako pierwsza szkoła w Polsce mogliśmy obejrzeć materiał promocyjny z Robertem Lewandowskim, nowym ambasadorem UNICEF, który niebawem pojawi się w wielu stacjach telewizyjnych. Nasi uczniowie przygotowali wiele ciekawych pytań, a na koniec najaktywniejsi w akcjach charytatywnych otrzymali specjalne dyplomy uznania.  Z pewnością, wizyta Pana Dyrektora zachęci uczniów „Dwójki” do jeszcze bardziej aktywnej pracy w ramach Klubu Szkól UNICEF.

Szkolny koordynator UNICEF

Mirosław Frelich

DZIEŃ PATRONA

30 kwietnia i 6 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie obchodzono Dzień Patrona. Święto to ma już swoje tradycje i stałe elementy.

Pierwszego dnia o godzinie 9.00 na boisku szkolnym zebrali się nauczyciele, rodzice oraz grupy kolorowo poprzebieranych uczniów. Były wśród nich kwiaty, drzewa, biedronki, pszczółki, a nawet dzieci kwiaty. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i  odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie po przemówieniu Pani Dyrektor Mirosławy Szudery odbyło się przekazanie sztandaru szkoły młodszej reprezentacji uczniów. Wreszcie kolega z klasy piątej aktorsko odczytał gawędę o Henryku Sienkiewiczu. Gdy część oficjalna zakończyła się, młodzież i dzieci utworzyli barwny korowód, który wyruszył na ulice miasta. Zwracali na siebie uwagę przechodniów nie tylko oryginalnymi strojami, ale też odgłosami wydawanymi przez gwizdki, trąbki, tuby…Uczennice z klasy piątej i szóstej rozprowadzały szkolne czasopismo o nazwie ,,Dwójka”, poświęcone patronowi. Można było w nim  przeczytać m.in. o sukcesach  uczniów odniesionych w różnych szkolnych i pozaszkolnych konkursach. Bardzo liczna ta grupa utalentowanych, mądrych, zdolnych…

Po powrocie do szkoły klasy  miały zajęcia z wychowawcami. Grupki rozeszły się w różne części Murowanej Gośliny. Najmłodsi tylko, czyli pierwszoklasiści, zostali na boisku szkolnym. Tam mieli podchody z zadaniami dotyczącymi patrona. Ich nieco starsi koledzy bawili się w lesie lub na boisku sportowym w Raduszynie, a najstarsi (szóstoklasiści) rywalizowali ze sobą podczas gry miejskiej. Wyruszyli po odczytaniu listu i kart z zadaniami  w kierunku historycznej części miasta. Wskazówki doprowadziły ich do Biblioteki Miejskiej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, księgarni ,,Grześ” oraz do kwiaciarni, gdzie odbierali torby z poleceniami. Skąd było wiadomo, że tam właśnie należy się udać? Od agentów!? Wszyscy świetnie się bawili podczas prowadzenia sondy o Sienkiewiczu z mieszkańcami Murowanej Gośliny. Przy okazji zdobyli nowe informacje o patronie. Przekonali się też, że starsze pokolenie zna, bo czytało,  liczne utwory Henryka Sienkiewicza. Pogoda dopisała, bo świeciło słońce, humory też, choć nogi bolały i pojawiły się odciski od marszu, jednak twarze rozjaśniły się w uśmiechach, kiedy sienkiewiczątka usłyszały o niespodziankach, którymi były lody. Zadowoleni dotarli do szkoły, gdzie na boisku nastąpiło zakończenie uroczystości. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki z rąk Pani Dyrektor i udały się do domów.

We wtorek 6 maja, odbyła się druga część Dnia Patrona. Klasy I-III wzięły udział w apelu, podczas którego laureatom konkursów zostały wręczone nagrody oraz dyplomy za sukcesy w licznych konkursach. Potem zostały zapoznane z życiem i twórczością autora ,,Krzyżaków” dzięki przygotowanej dla nich prezentacji. Uczniowie starsi także uczestniczyli w apelu. Najpierw mieli okazję obejrzeć interesujące przedstawienie pt. ,,Quo vadis człowieku XXI wieku”, nawiązujące do życia i twórczości patrona. Przygotowali je uczniowie z klasy 5c. Po nim otrzymali również dyplomy i nagrody.

Tegoroczne szkolne świętowanie odbywało się w radosnej atmosferze. Dostarczyło uczniom wielu miłych przeżyć i wrażeń. Pozwoliło na zdobycie nowych informacji o Henryku Sienkiewiczu, jak również na integrację zespołów klasowych.

Bożena Ceranek

ŚWIĘTO MUZYKI I FILMU W MUROWANEJ GOŚLINIE

CZYLI 46. TURNIEJ PRO SINFONIKI

Dawno, dawno temu, a dokładnie 28 grudnia 1895 roku bracia Lumiere zmienili świat udowadniając, że każda chwila naszego życia może na zawsze zostać uwieczniona w ruchomych obrazach. Chyba nie zdawali sobie sprawy z tego, że właśnie powołali do życia  dziesiątą Muzę…

Wiele lat później, a dokładnie 9 kwietnia  2014 roku,  widzowie zgromadzeni w Auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie na przedstawieniu pt. „Zatrzymane w kadrze czyli dzieje muzyki filmowej” mieli okazję przekonać się, co sprawiło, że X Muza obraziła się i w świecie filmu zapanowała kompletna cisza.  Widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez Koło Młodych Melomanów  Klasa Muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza oraz  Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie było próbą odnalezienia tej kapryśnej Muzy i przekonania jej, a właściwie publiczności, że muzyka filmowa to absolutnie niezbędny element tej dziedziny sztuki.

Gdy na scenie pojawił się szalony Archiwista w rozpaczy szukający zaginionych dźwięków, z pomocą pospieszyło mu dwoje niesfornych uczniów „skazanych” przez nauczyciela na dodatkową pracę społeczną za nierozważne słowa o znikomej roli muzyki w filmie. Razem rozpoczęli wędrówkę po historii kina, by przekonać się przy pomocy znanych propagatorów kina – Grażyny Torbickiej oraz Zygmunta Kałużyńskiego, że sam obraz nie tworzy jeszcze filmu. Uczniowie pomogli zrozpaczonemu Archiwiście skompletować  całą taśmę filmową. Jednak  zanim do tego doszło, na scenie pojawiały się kolejne grupy młodzieży prezentujące wspaniałe układy  choreograficzne ożywiające znaną z filmów muzykę. Był więc rewelacyjny Charlie Chaplin,  „Wiesiołyje rebiata” z filmu „Świat się śmieje” i „Doktor Żywago” w wykonaniu najmłodszych Prosinfonikowców z kl. I, byli amerykańscy żołnierze z „Mostu na rzece Kwai”, oraz tajemniczy faceci w czerni czyli Blues Brothers z kl. IV. Była walka o zwycięstwo w „Rydwanach ognia” wspaniale przedstawionych przez kl. V, przygoda w „Piratach z Karaibów” wytańczona przez kl. II oraz prawdziwie baśniowy świat w interpretacji muzyki z filmu „Harry Potter” w wykonaniu kl . III.

Wielu wzruszeń dostarczyli soliści, dzięki którym usłyszeliśmy „Deszczową piosenkę” oraz  utwory z filmów: „Król Lew”, „Love story”, „Żądło”, „Shrek” oraz „Titanic”. Uczniowie Gimnazjum nr 2 wprowadzili nas w nastrój prawdziwie przebojowy prezentując układy taneczne  do muzyki z filmów „Step up” oraz „Mamma Mia”. Pojawił się nawet przybysz z obcej planety by oddać to, co się „ziemskiemu filmowi” należy czyli odnaleźć muzykę z filmu „Archiwum X”.  Muzyka z filmów „Siedmiu wspaniałych” i „Dobry, zły, brzydki” przeniosła nas na Dziki Zachód z kowbojkami z kl. IV i Indianami z kl. III. Bywało też nieco strasznie, gdy na scenie pojawiły się postaci z filmu „Upiór w operze” – demonicznie ucharakteryzowane szóstoklasistki. Dodatkowym atutem były bez wątpienia piosenki w wykonaniu chóru Canzona pod dyrekcją pani Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej ilustrujące takie filmy jak: „Mary Poppins”, „Robin Hood” czy „Alicja w Krainie Czarów”.

Młodym Melomanom udała się tego dnia rzecz niezwykła – w tym niesamowitym, pełnym energii i młodzieńczego zapału widowisku wskrzesili w widzach prawdziwą miłość do kina, udowodnili, że rozumieją wartość i siłę muzyki w filmie, zaczarowali publiczność i potwierdzili  tezę o niegasnącej magii kina. I za to niesamowite doświadczenie serdecznie im dziękujemy.

Podziękowania składamy również, a właściwie przede wszystkim „spiritus movens”  całego przedsięwzięcia czyli Pani reżyser Jadwidze Maćkowiak. Nie byłoby tych wzruszeń bez Pani Katarzyny Łukaszewicz i jej wspaniałych układów choreograficznych, bez Pani Doroty Schraube, która przygotowała układy taneczne gimnazjalistów, bez wychowawców klas muzycznych i wielu zaangażowanych w to przedsięwzięcie rodziców. Przepiękne stroje, nawiązujące do filmów, spotęgowały wrażenia widzów obserwujących układy taneczne, a ich wykonanie to dzieło rąk naszych niezastąpionych rodziców, którym gorąco dziękujemy. Niezwykłość całego widowiska wynika też z dodania efektów świetlnych, niekiedy zaskakujących („Titanic” ), dopracowanego nagłośnienia oraz prezentacji przedstawiającej filmy i wykonawców.

To dzięki tym wszystkim realizatorom 9 kwietnia 2014 roku był w Murowanej Goślinie prawdziwym Świętem Muzyki i Filmu. Świętować mogła licznie zgromadzona publiczność, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami i owacją. Była to też uczta duchowa dla zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Byli wśród nich: Pani Bożena Szydłowska – Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Łęcki – Burmistrz Murowanej Gośliny, Pani Wizytator Marzena Pelcer, reprezentująca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Pan Ryszard Pomin i Pan Mariusz Palka – Radni Powiatu Poznańskiego, Pan Marcin Buliński – Wiceburmistrz Murowanej Gośliny, Pani Krystyna Przygońska – Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej Murowanej Gośliny oraz goście
z Pro Sinfoniki, stanowiący jury turnieju: Pani Zofia Dombka, Pan Antoni Hoffman i Pan Zygmunt Śliwa.

Uwieńczeniem tego pełnego wrażeń popołudnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klas o poszerzonym programie muzycznym (ciasta), szczególnie klasy pierwszej (organizacja).

Wykonawcy:
Gabriela Ogrodnik, Krzysztof Sadowski, Katarzyna Kutzner, Aleksandra Błachowiak, Zofia Bulińska, Kamila Cholewicka, Anna Łukaszewicz, Antoni Buliński, Filip Jarzyński, Klaudia Lewicka, Blanka Przymusińska, Ilona Rotter, Małgorzata Sęk

Członkowie Koła MM Klasa Muzyczna  – uczniowie klas: 1c, 2c, 3c, 3d, 4c, 5c, 6c Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza
w Murowanej Goślinie

Chór Dziewczęcy Canzona
Zespół taneczny „Zakręceni” Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie

Realizacja:
Reżyseria: Jadwiga Maćkowiak
Scenariusz: Hanna Frelich, Jadwiga Maćkowiak

Choreografia: Katarzyna Łukaszewicz, Dorota Schraube

Przygotowanie pianistów: Jadwiga Maćkowiak, Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Tadeusz Szeligowski

Przygotowanie chóru: Adrianna Wtorkowska-Kubińska

Akompaniament: Weronika Jarzyńska

Scenografia: Bartłomiej Stefański

Oświetlenie: Tomasz Krzyżostaniak
Ścieżka dźwiękowa: Bartosz Maćkowiak

Kostiumy: : Dorota Bączkowska, Małgorzata Błachowiak, Iwona Dolińska, Renata Och-Jankowiak, Aneta Olszewska, Justyna Siebert, Katarzyna Trojanowska, Elżbieta Walczak, Teresa Wojtkowiak

Nagłośnienie: Mariusz Będziecha, Oskar Pasik, Wojciech Piotrzkowski

Prezentacja: Jakub Jędzierowski

Współpraca: Dorota Bałamut, Ewa Duszyńska, Paulina Dutkowska, Maria Jedynak, Violetta Koźmińska, Katarzyna Wysocka, Magdalena Alwin-Głodek, Rodzice dzieci klas muzycznych

„WIERZĘ W SYNA BOŻEGO”

Jak każdego roku w Wielkim Poście, w dniach 24.03 – 26.03,  w naszej szkole odbyły się REKOLEKCJE – pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”.

Spotkania odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VI w kościele i w szkole.

Nauki rekolekcyjne głosił Ojciec Mariusz Bigiel – Jezuita.

Pierwszy dzień w szkole poświęcony był przygotowaniu do kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II, który swoim życiem pokazywał co to znaczy Wierzyć prawdziwie w Jezusa. Dzieci oglądały prezentacje o Ojcu Świętym,  przygotowane przez  uczniów klas starszych,  a następnie wykonywały pracę plastyczną, która posłuży do udekorowania szkoły na czas Uroczystości Kanonizacyjnych.

W drugim dniu gościliśmy przedstawicieli Fundacji Doktora Clowna, którzy dawali świadectwo swej działalności na rzecz chorych dzieci, dzieci z domów dziecka i starszych osób. Uczniowie otrzymali czerwone noski, które są atrybutem klauna, a następnie w salach lekcyjnych wykonywały laurki, koszyczki wielkanocne, pudełka na skarby, ramki do zdjęć i korale z cukierków, a to wszystko zostało przekazane wraz z zebranymi książkami, zabawkami, grami, puzzlami, płytami na potrzeby FUNDACJI .

Trzeciego dnia odbyło się spotkanie z klerykami Poznańskiego Seminarium Duchownego oraz bratem bliźniakiem jednego z nich. Owi bliźniacy to nasi absolwenci. Mówili dzieciom o miłości do Jezusa i swoim życiu w Seminarium. Klerycy uczyli piosenek, bawili się z nimi. Było wiele radości.

Po tym spotkaniu klasy młodsze oglądały film „Spotkanie z Jezusem”, a starsze wykonywały palmy wielkanocne, które będą rozprowadzane w Niedzielę Palmową przez Caritas naszej parafii, a dochód z nich będzie wspierał wypoczynek dzieci potrzebujących naszej Wspólnoty.

Po rozmowie z uczniami jesteśmy przekonane, że tegoroczne rekolekcje dzieciom bardzo się podobały.

Katechetki

 

 

cdew logo 001 (2)o

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie uczestniczy w projekcie

Samorządu Województwa Wielkopolskiego, finansowanym ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.

Głównym celem projektu jest wdrożenie do roku 2015 we wszystkich wielkopolskich gminach w 226 szkołach podstawowych programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego.
Jego rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) oraz utworzenie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
Okres realizacji projektu od 1 maja 2013 roku do 30 czerwca 2015 roku. Projekt swoimi działaniami obejmie 226 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Zaangażowanych zostanie 9040 uczniów oraz 678 przedstawicieli kadry oświatowej tych szkół.

Realizacja Projektu, która obejmie dwie grupy uczniów w każdej ze szkół uczestniczących w projekcie, spowoduje upowszechnienie corocznie kształcenia przez rozwiązywanie problemów oraz metodę projektów, jako sposobów realizacji zajęć pozalekcyjnych. W przyszłości może się to przyczynić do intensywniejszego wykorzystywania wspomnianych strategii na lekcjach przedmiotowych. Wszelkie działania uczniów zaangażowanych w projekcie będą realizowane na platformie cyfrowej. Wartością dodaną Projektu, poza poprawą wyników w egzaminach zewnętrznych w tym względzie, będzie niewątpliwie zbiór materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów materiałów związanych przede wszystkim z Wielkopolską.
Działania merytoryczne:
1. W okresie od stycznia 2014 do maja 2015 prowadzone będą zajęcia pozalekcyjne dla uczniów metodą aktywizującą. W każdym roku szkolnym zostanie zrealizowana jedna edycja zajęć w 2 grupach po około 10 uczniów (w każdej grupie utworzone będą 2 zespoły uczniów). Jedna edycja zajęć obejmuje 45 godzin lekcyjnych oraz 5 dodatkowych godzin do dyspozycji nauczyciela, dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
2. Uczniowie na zajęciach będą poszukiwali i gromadzili informacje o wielkopolskich osiągnięciach naukowo-gospodarczych, przyrodzie, środowisku, historii oraz słynnych Wielkopolanach ze swojej gminy.
3. Ostatecznym efektem pracy uczniów będzie opracowanie w sposób multimedialny zgromadzonych materiałów i opublikowanie ich w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
4. Uczniowie będą uczestniczyli w prowadzonej online na portalu Moja Wielkopolska grze edukacyjnej. Pytania i zadania do realizacji w grze będą opracowywane przez zespoły uczniowskie. Najlepsi uczniowie wezmą udział w dorocznym finale gry – konkursie.
5. Każda szkoła zostanie wyposażona w oprogramowanie, sprzęt, urządzenia i instalacje, które będą stanowić dla szkoły narzędzie do tworzenia tzw. Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego.
6. Rada naukowa projektu, będzie sprawować opiekę naukową nad realizacją projektu w szkołach.

IV KONKURS PIANISTYCZNY DLA MŁODYCH AMATORÓW W MUROWANEJ GOŚLINIE

Już po raz czwarty w jesienne sobotnie przedpołudnie w Murowanej Goślinie można było posłuchać młodych zdolnych pianistów. Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów narodził się w Roku Chopinowskim i był oczywiście poświęcony naszemu wielkiemu kompozytorowi. Zyskał tyle słów uznania, że organizatorzy postanowili go kontynuować. Bohaterem kolejnego był Wolfgang Amadeusz Mozart. Natomiast w sobotę 30 listopada 2013 r. w auli naszej szkoły odbyła się czwarta odsłona konkursu, tym razem poświęconego Witoldowi Lutosławskiemu w ramach obchodów 100. rocznicy Jego urodzin. 27 pianistów z Murowanej Gośliny, Poznania, Biedruska prezentowało swoje umiejętności pianistyczne wykonując jeden utwór Witolda Lutosławskiego i jeden utwór dowolnie wybrany, zgodny z poziomem nauczania. Konkurs od samego początku objęty jest honorowym patronatem Pro Sinfoniki i Tomasza Łęckiego Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. Organizatorami konkursu są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Społeczne Ognisko Artystyczne w  Murowanej Goślinie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Mirosława Szudera, a otwarcia konkursu dokonał Pan Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina. Wśród gości byli: Pani Prof. Ewa Kandulska-Jakóbczyk (pianistka, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu), Pani Marlena Gnatowicz-Drobnik (kierownik artystyczny Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika w Poznaniu), Pan Piotr Niewiedział (koncertujący pianista, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu), którzy tworzyli jury konkursu, a także Pani Arleta Włodarczak – dyrektor MGOKiR i Pani Jadwiga Maćkowiak – dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego w Murowanej Goślinie. Jak na prawdziwy konkurs przystało – najpierw uczestnicy dwóch grup wiekowych (młodsza – klasy II – IV i starsza – od klasy V) losowali kolejność występów. Następnie trwały przesłuchania. Młodzi artyści z dużą tremą, ale i z wielkim zaangażowaniem wykonali przygotowany program. Po zakończeniu przesłuchań ogłoszono przerwę, podczas której jury obradowało a wszyscy obecni mogli uraczyć się słodkościami, przygotowanymi przez rodziców (serdecznie dziękujemy!) oraz oglądać wystawę plakatów poświęconych Witoldowi Lutosławskiemu i ekspozycję zdjęć z występów Pro Sinfoniki. Publiczność miała także możliwość zagłosowania na swego faworyta. Przerwa przedłużała się. Jury wciąż obradowało, a napięcie wśród oczekujących rosło. I wreszcie nadeszła pora ogłoszenia wyników konkursu. Na początek przewodnicząca jury Pani Prof. Ewa Kandulska-Jakóbczyk zwróciła się do dzieci ze słowami uznania za ich muzyczne zaangażowanie, życząc jednocześnie wytrwałości i satysfakcji z obcowania z muzyką. Pogratulowała umiejętności i wysokiego poziomu prezentacji. Następnie wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i upominki – gadżety promujące Murowaną Goślinę i sponsorów konkursu (SKO PKO Bank Polski, Księgarnia muzyczna Alenuty.pl) a laureatom – dyplomy i nagrody pieniężne ufundowane przez MGOKiR, wyróżnionym – książki i płyty przekazane przez Pro Sinfonikę. W kategorii młodszej I miejsce zdobył Aleksander Maćkowiak, II miejsce Joanna Teodorowicz, III miejsce Hubert Doliński, wyróżnienia: Maja Giełwanowska, Franciszek Błachowiak, natomiast w grupie starszej: I miejsce Filip Jarzyński, II miejsce Hugo Przybylski, III miejsce Klaudia Lewicka, wyróżnienie: Marta Hutek. Jury rozdało też drobne nagrody dodatkowe, m. in. dla najmłodszego uczestnika. Nagrody publiczności przypadły Natalii Tańskiej i Helenie Kulik. Wszystkim fundatorom dyplomów, nagród i upominków gorąco dziękujemy.

Serdecznie gratulujemy młodym pianistom. Wysoki poziom ich umiejętności, to efekt ich wytrwałej pracy, ale też zasługa przygotowujących ich nauczycieli muzyki, którym serdecznie dziękujemy: Pani Jadwigi Maćkowiak, Pani Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, Pani Katarzyny Łukaszewicz, Pana Tadeusza Szeligowskiego, Pani Weroniki Jarzyńskiej, Pani Krystyny Jachimowicz, Pana Filipa Grześkowiaka. Dziękujemy też organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu, a publiczności za wsparcie i gorące przyjęcie artystów. Cieszy i buduje, że muzyka na wysokim poziomie znajduje wielbicieli zarówno wśród młodszych, jak i starszych mieszkańców Murowanej Gośliny. Budzi podziw rozmach z jakim muzyka zdobywa kolejne rzesze miłośników. W uzupełnieniu wystarczy nadmienić, że klasy o poszerzonym programie muzycznym w naszej szkole cieszą się coraz większą popularnością i choć nie jest to wcale taka łatwa nauka, to obecnie przeszło 150 uczniów gra na pianinie, a aż 170-osobowa grupa z Murowanej Gośliny wyjeżdża w jedną sobotę miesiąca na koncert Pro Sinfoniki do Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Murowana Goślina może podziwiać umiejętności muzyczne, taneczne i aktorskie członków Pro Sinfoniki kilkukrotnie w ciągu roku, gdyż odbywają się: coroczny turniej Pro Sinfoniki, koncerty szkolne, widowiska słowno-muzyczne, a o systematycznie zdobywanych nagrodach informujemy na bieżąco. Gratulujemy i dziękujemy!
Mirosława Szudera

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Już po raz czternasty w naszej szkole odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej. Tym razem rozpoczął ferie zimowe. Uczniowie klas I – III rozgrywali swoje mecze w piątek po zakończeniu zajęć I półrocza. Zgłosiło się bardzo dużo zespołów, i to mieszanych. Najwięcej z klas pierwszych. Brawo dziewczyny! Była niesamowita rywalizacja, wspaniały dopping licznie zgromadzonych kibiców i rewelacyjna zabawa. Uczniowie klas IV – VI w sobotę 1 lutego, mimo właśnie rozpoczętych ferii, licznie zgłosili się do szkoły. Drużyny o ciekawych nazwach dzielnie walczyły o miano tej najlepszej i to w duchu fair play Na zakończenie każdego dnia uczestnicy turnieju otrzymali upominki, a zwycięzcy nagrody i dyplomy, ufundowane przez Radę Szkoły – serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też gorąco Panu Jackowi Gruszczyńskiemu, pomysłodawcy i wieloletniemu organizatorowi turnieju, za przeprowadzenie tak wspaniałego turnieju.
Poniżej: zwycięska drużyna w kategorii klas IV – VI, tuż po odebraniu nagród.
 
 

Koncert karnawałowy

W dniu 30 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny koncert karnawałowy. Występowali uczniowie klas muzycznych ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Każda z występujących osób prezentowała jeden utwór. Utwory były różnorodne. Była muzyka klasyczna, rozrywkowa i filmowa. Największym wyzwaniem było dopasowanie stroju do tematu utworu. W pierwszej klasie najwięcej dzieci przebrało się za: myszki, kotki i piekarzy. Szczególnie dużymi brawami nagradzane były pierwszaki, ponieważ był to ich pierwszy występ. Natomiast uczniowie starszych klas zaprezentowali wysoki poziom swoich muzycznych umiejętności. Grali utwory trudniejsze i dłuższe. Niektórzy znakomicie sobie poradzili. Koncert był podsumowaniem pierwszego półrocza. Występy te co roku mają ważne znaczenie dla dzieci i są dumą rodziców. Biorą w nich udział uczniowie, którzy na egzaminie otrzymali piątki i szóstki.

Koncert prowadziły Pani Kasia Łukaszewicz i Pani Jadwiga Maćkowiak, a na zakończenie Pani dyrektor Mirosława Szudera podziękowała dzieciom, nauczycielom i rodzicom, za trud przygotowania koncertu.

Albert Wojtkowiak 2c

 

XXII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Już tradycyjnie od kilkunastu lat w naszej szkole gra WOŚP. Gramy wspólnie z Klubem HDK PCK „Gośliniacy”. Odbyła się zatem akcja zbiórki krwi oraz rejestracja dawców szpiku kostnego. Wyniki są imponujące – pozyskano 93,348 l krwi (krew oddało 214 osób), 27 osób zgłosiło się do banku dawców szpiku kostnego. Odbywały się też konkursy z nagrodami, przejażdżki quadami, strzelanie. Natomiast nauczyciele i uczniowie naszej szkoły prowadzili sprzedaż prac uczniów i ciast upieczonych przez rodziców – serdecznie dziękujemy – zebrano ponad 1760 zł. Uczniowie klas: 1c, 2c, 3b i 5c przedstawili bardzo ciekawy program artystyczny. Było przedstawienie noworoczne, jasełka, przedstawienia teatralne: „Zabawa w śpiącą królewnę”, „Kopciuszek”, „Czarodziej Pim-Pom”. Muzycznie zaprezentowały się też uczennice Gimnazjum nr 2. W przerwach przeprowadzono licytację gadżetów WOŚP , aniołów  wykonanych przez uczniów i przedmiotów przekazanych przez nauczycieli – zebrano 820 zł. Przez cały dzień szkoła gościła liczne rzesze mieszkańców. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się w to styczniowe granie, zarówno przygotowując prace, ciasta, jak i występy, jak i odwiedzając szkołę, dokonując zakupów, oglądając program czy uczestnicząc w licytacji. Cieszymy się, że serca naszych uczniów, rodziców i nauczycieli są takie gorące, tak mocno biją, żeby pomóc innym.

 

XVII Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego w Murowanej Goślinie

14 i 15 grudnia 2013 r., już po raz siedemnasty w naszej szkole, odbył się  turniej mikołajkowy. Turniej stał na wysokim poziomie sportowym. Wzięło w nim udział 350 uczestników z różnych  miast Polski – Kalisz, Piła, Poznań, Mosina, Rogalinek, Stęszew, Sulechów, Środa Wlkp., Śmigiel, Śrem, Rokietnica, Mrowino, Międzyrzecz, Wałcz, Krotoszyn, Turek i Murowana Goślina. Rywalizowało 58 zespołów dziewcząt i chłopców z klas piątych i szóstych oraz 78 singlistów – dziewczynki i chłopcy z klas czwartych i młodszych.

Wyśmienita zabawa, niezapomniana przygoda z siatkówką i Mikołajem, radość dzieci towarzyszyły turniejowi  również w tym roku.  Do Murowanej Gośliny jak zwykle zawitał Mikołaj w workiem pełnym słodyczy, by z bliska przyjrzeć się zmaganiom młodych siatkarzy. Nagradzał sukcesy i osładzał porażki. W uroczystości otwarcia i zamknięcia turnieju uczestniczyły władze gminy z Panem Tomaszem Łęckim Burmistrzem Miasta i Gminy Murowanej Gośliny na czele, radni powiatu poznańskiego oraz przedstawiciele urzędów, stowarzyszeń i organizacji, a także obecne były siatkarki I ligowego zespołu KS Murowana Goślina i siatkarze III ligowego zespołu UKS Zielone Wzgórza.

Rywalizacja odbyła się w 6 kategoriach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe znaczki z logo turnieju oraz upominki. Najlepszym zespołom w każdej kategorii wręczono statuetki, medale oraz nagrody rzeczowe. Szczególnym upominkiem i medalem wyróżnieni zostali najmłodsi uczestnicy turnieju.

 

„ZAPRASZAMY ANIOŁY DO NASZEJ SZKOŁY”

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie „ZAPRASZAMY ANIOŁY DO NASZEJ SZKOŁY”. Gratulujemy wspaniałych pomysłów i pięknych prac. Organizatorzy wyłonili zwycięzców (zakładka: konkursy)
Zapraszamy wszystkich uczniów do obejrzenia wystawy, która mieści się w Sali Patrona. Potrwa ona do 19 grudnia.
Prace można odebrać u organizatorów po zamknięciu wystawy lub ofiarować na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Człowiek, który chciał zostać górnikiem

     Tradycją ,,Dwójki” stały się spotkania z ciekawymi ludźmi. Tym razem do szkoły został zaproszony były górnik i ratownik górnictwa, pan Adam Jaskulski. Przyjął zaproszenie w dniu swojego święta, czyli w Barbórkę.

     4 grudnia 2013 r. przed godz. 13.00 gość pojawił się w holu.  Powitało go dwóch uczniów z klasy 6b. Po krótkim spotkaniu u Pani Dyrektor zaprowadzono go do biblioteki. Tam czekali już pozostali szóstoklasiści z wychowawczynią.  Gdy zdjął płaszcz, okazało się, że jest w pięknym, galowym mundurze, na którym znajdowały się różne odznaczenia i medale. Zapytany za co je otrzymał, odpowiedział skromnie, że to za ratowanie ludzi. Założył też czapkę z białymi piórami i zaczął opowiadać. Najpierw o tym, że marzenia się spełniają, jeśli ktoś tego bardzo pragnie. Gdy był kilkunastoletnim chłopcem, postanowił zostać górnikiem. Po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał na Śląsk . Opuścił dom rodzinny i zamieszkał w internacie. Chodził do szkoły w Jastrzębiu Zdroju. Zdobył zawód górnika i zaczął pracować w kopalni. Potem uzupełnił swoje kwalifikacje i zdobył uprawnienia ratownika górnictwa. Musiał jeszcze przebrnąć przez testy zdrowotne i sprawnościowe. Ratownikiem można zostać dopiero po ukończeniu 24 lat. Stał się ekspertem w dziedzinie pożarnictwa kopalnianego. Ratował ludzi podczas pożarów w różnych kopalniach w całej Polsce.  Przebywał podczas akcji po kilkanaście godzin pod ziemią. Właśnie jemu zawdzięczało życie  wielu górników. Wspominał, że kiedyś udało się odnaleźć ofiarę wybuchu  nawet po pięciu dniach.  Pan Adam zaprezentował przedmioty, w których pracował: kask i maskę ze specjalnymi wycieraczkami do usuwania pyłu węglowego.

Przyniósł również ze sobą zdjęcia pokazujące pracę górników pod ziemią. grudkę węgla i pamiątkową szablę. Nie został na Śląsku. Wrócił z powrotem do Wielkopolski. ,,Co pan robi obecnie?” Zapytał go jeden z chłopców. Jest emerytem, ale bardzo aktywnym. Jeździ na rowerze. Codziennie pokonuje 100 km. Poza tym gra w tenisa. Zaimponował słuchaczom, gdy usłyszeli że jest też ratownikiem wodnym.

Gdy skończył swą opowieść, podziękowano mu gorącymi oklaskami i symboliczną różą. Po złożeniu życzeń gospodarze klasy odprowadzili gościa do wyjścia. ,,Niezwykły człowiek”, ,,prawdziwy bohater” …można było usłyszeć szepty. Skromny, pogodny, zadowolony człowiek, górnik z powołania. Jego marzenia spełniły się, bo bardzo tego pragnął.

Bożena Ceranek

 

Dzień Misia

W chłodny, listopadowy dzień uczniowie Dwójki cieszyli się jednym z najbardziej „ciepłych”dni w całym roku szkolnym – Dniem Misia. Tego dnia wielu uczniom, najmłodszym i tym trochę starszym towarzyszyły ich ulubione pluszaki. Przytulanki przez wszystkie lekcje siedziały na ławkach uczniów i wspomagały ich w nauce.  Niektóre misie zabrały się same za naukę – wyglądają jak niezwykle pilni uczniowie. Kolejna wizyta ulubionych przytulanek już za niecały rok!  A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej sympatycznej imprezy szkolnej.

Mirosław Frelich

 

 

„Moja wspaniała piłkarska przygoda”

We wtorek, 19.11.2013 r. odbył się mecz reprezentacji Polski z reprezentacją Irlandii w piłce nożnej. Do spotkania doszło na Stadionie Miejskim w Poznaniu.

Wraz z innymi młodymi piłkarzami z UKS Concord Murowana Goślina zostałem zaproszony do wyprowadzania na boisko drużyny Irlandii. Moja radość była ogromna.

Razem z trenerami: Marcinem i Bartkiem oraz naszymi rodzicami wyruszyliśmy wieczorem do Poznania. Po dotarciu na miejsce ustawiliśmy się przed stadionem, aby zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. Następnie rozstaliśmy się z podekscytowanymi rodzicami i udaliśmy w stronę piłkarskich szatni. Każdy z nas otrzymał strój reprezentacji Irlandii. Bardzo szybko znaleźliśmy się w tunelu prowadzącym na boisko. Piłkarze rozgrzewali się przed meczem. Nie mogłem doczekać się kiedy zobaczę moich piłkarskich idoli. Najpierw pojawili się Irlandczycy. Ku naszej radości przybili z nami „5”. Później sytuacja powtórzyła się z reprezentacją Polski. Byliśmy wniebowzięci. Wtedy w tunelu zobaczyłem Zbigniewa Bońka. Podszedł i pogłaskał mnie po głowie. Byłem bardzo dumny.

Przy wrzawie kibiców wyszliśmy z piłkarzami na boisko. Trzymałem za rękę Shane’a Longa. Było to dla mnie niesamowite przeżycie. Wiedziałem, że gdzieś z trybun patrzą na nas rodzice. Po odśpiewaniu hymnów obu drużyn pobiegliśmy w stronę tunelu, nie bez żalu rozstając się z naszymi idolami. Mecz oglądałem z wielką pasją. Po dziewięćdziesięciu sześciu minutach wspaniałej gry obu drużyn, mecz zakończył się remisem 0:0.

Do domu wracałem zmęczony, jednak bardzo szczęśliwy i pełen niezapomnianych wrażeń. Przeżyłem wspaniałą piłkarską przygodę, której nigdy nie zapomnę.

Franek Błachowiak kl. IIC

Warsztaty „Zielonej Gosi” w Biskupinie.

W dniach 22-24 listopada 2013 r. odbyły się warsztaty teatralne dla członków teatrzyku „Zielona Goś”. Do Biskupina wyruszyliśmy busikiem w piątkowe popołudnie. Dojechaliśmy do „Przystani Biskupińskiej – miejsca zakwaterowania.

Głównym celem naszego pobytu były próby do spektaklu „Ptasie Radio”. Premiera odbędzie się 14 grudnia w Klubie Osiedlowym na Zielonych Wzgórzach (serdecznie zapraszam!) Oprócz pracy czekały na nas różne atrakcje. Od rana w sobotę mieliśmy zajęcia z malowania na szkle. Jest to bardzo ciekawa technika malarska. Po południu natomiast zabraliśmy się za pieczenie pierników, które oczywiście mogliśmy zjeść (były bardzo pyszne!). W ostatnim dniu, w niedzielę pojechaliśmy na Mszę św. do pięknego drewnianego kościoła w Gąsawie. Po Mszy św. ksiądz proboszcz opowiedział nam o historii kościoła. Wyjazd na warsztaty uważam za udany, ponieważ mogłem nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

A! Bym zapomniał, że warsztaty te prowadził pan Marcin Matuszewski – opiekun teatrzyku. Dodam jeszcze, że ma on wiele fajnych pomysłów!

Albert Wojtkowiak IIc

Wycieczka do „Łysego Młyna”

           W czwartek 31 października 2013 roku całą klasą wyruszyliśmy do „magicznego miejsca” oddalonego od naszej szkoły zaledwie kilka kilometrów. Miejscem tym jest Ośrodek Edukacji Leśnej w Biedrusku „Łysy Młyn”. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do młyna, gdzie odbyła się ciekawa lekcja przyrody. Poznaliśmy różne gatunki drzew oraz owadów. Następnie korzystaliśmy z „leśnego laboratorium”, obserwując owady oraz budowę drzewa przez mikroskop. Później oglądaliśmy film o walczących jelonkach rogaczach, a następnie udaliśmy się do ekspozycji poświęconej martwemu drzewu. Tutaj zapoznaliśmy się z organizmami, które żyją w drzewie oraz obejrzeliśmy film o pachnicy dębowej. Wysłuchaliśmy też bardzo ciekawego opowiadania pani przewodnik o życiu bobrów. Po opuszczeniu młyna rozwiązywaliśmy test ze znajomości gatunków drzew i bawiliśmy się w „leśnego berka”. Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną położoną przy stawie. Z zainteresowaniem oglądaliśmy drzewa obgryzione przez bobry oraz ich żeremie.

Do szkoły wracaliśmy pełni wrażeń. Wycieczka bardzo nam się podobała i wiele nauczyła. Zachęcam wszystkich miłośników przyrody do wizyty w „Łysym Młynie”. Poza tym wiele informacji o tym miejscu oraz o projekcie WLIN (Woda, Las, Natura) znajdziecie na stronach www.wlin.pl oraz www.pachnica.pl .

Franek Błachowiak 2C

 

ŻYJ ZDROWO I DŁUGO

Żyj zdrowo i długo – staraniem dyrektora, wicedyrektora oraz nauczycieli, uczniowie naszej szkoły mają częste okazje do poznawania zdrowego stylu życia w teorii jak i w praktyce, na lekcjach, w czasie akcji i programów np. warzywa i owoce w szkole.

W październiku klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyły w spotkaniu z grupą trenerów promujących warzywa i owoców w diecie uczniów.

Mamy nadzieję, że takie spotkania przekonają uczniów do zamiany paczki chipsów na jabłko, czy marchewkę. Cieszy nas bardzo, że na korytarzach szkolnych w czasie przerwy często widzimy dzieci z pudełeczkiem pełnym warzyw lub owoców. Wysiłek rodziców, którzy przygotowują taki dodatek do śniadania swoich pociech nie pójdzie na marne.

Warto często przypominać dzieciom, dlaczego warto jeść owoce i warzywa i to w szerokiej gamie: są źródłem witamin i mikroelementów, niezbędnych do zachowania zdrowia są również przydatne w terapii różnych schorzeń.

Szczególnie warto jeść jabłka, dlaczego?

Stare angielskie przysłowie mówi: „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.

Jabłka to prawdziwa skarbnica przeciwutleniaczy, a wiadomo, że antyoksydanty przedłużają życie niemal każdej komórki ludzkiego organizmu i w efekcie całego ciała.

Jeśli w organizmie jest zachwiana równowaga między ilością wolnych rodników, a zwalczających je przeciwutleniaczy, dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych, DNA, enzymów (w ich składzie są atakowane białka). Skutek to nie tylko przyspieszony proces starzenia (np. zmarszczki, gorszy wzrok), czy już choroby związane z wiekiem (choroba Alzheimera), ale i typowe schorzenia cywilizacyjne, atakujące coraz młodszych: miażdżyca, udary mózgu, choroby serca, nowotwory, cukrzyca to choroby cywilizacyjne i od nas w dużym stopniu zależy czy odsuniemy je od siebie – warto o tym pomyśle za młodu.
Wśród uznanych antyoksydantów z pewnością warto wymienić witaminę A i C, polifenole (w tym flawonoidy), a nawet minerały (cynk, selen). Wszystkie znajdziesz w jabłkach. Chociaż na pewno są lepsze źródła wymienionych witamin czy minerałów, w jabłku te przeciwutleniacze występują zespołowo, a ich suma jest naprawdę imponująca.

Warzywa i owoce zawierają witaminy: A, C, K , z grupy B oraz minerały: jod, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk, selen, oraz pektyny i flawonoidy. Dzięki temu wzmacniają odporność i naczynia krwionośne. Takie i informacje są cenne dla ucznia, gdyż często dzieci otrzymują od rodziców pieniądze na II śniadanie w szkole i to one decydują, co kupić.

Dlatego uczmy nasze dzieci żyć długo i cieszyć się pełnym zdrowiem.

Żywila Świerc-Czarnecka

/nauczyciel przyrody/

EDUKACJA EKOLOGICZNA UCZNIÓW NA PRZYKŁADACH NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

            Ciepła jesień sprzyjała zajęciom terenowym, świadczą o tym działania uczniów naszej szkoły na rzecz przyrody. Przed laty uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego włożyli dużo wysiłku, aby starą aleję kasztanowców w Zielonce ustanowić pomnikiem przyrody.

Warto podkreślić, że miejsce jest urokliwe i jako początek „Szlaku Bednarskiego” ma również swoją ciekawa historię. Coroczne prace pielęgnacyjne przy pomniku „Kasztanowce białe” pod fachowym okiem pracowników ZPKWW dają efekty. Gdy przed laty zaczynaliśmy prace na tym terenie, kasztanowce były bardzo osłabione żerowaniem szkodnika, obecnie jak określają specjaliści sędziwe drzewa jak na swój wiek są w dobrej kondycji. Tym uciążliwym szkodnikiem jest mały owad –  szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) – motyl 2,8-3,8 mm długości – od wielu lat niszczy drzewa kasztanowców. Według ostatnich doniesień żerowanie rozpoczął także na klonie jaworze. Warto o tym pamiętać i  tam gdzie to możliwe należy zagrabić opadłe liście kasztanowców, a następnie oddać na kompostowane lub je spalić, jeśli jest taka możliwość. Tej jesieni tylko na alei kasztanowców nasi uczniowie zebrali 210 dużych worków, skażonych liści, które oddano na kompostownik. Takie prace dla 12-tolatków są dużym wysiłkiem, ale również świetną szkołą życia.

To nie wszystkie nasze jesienne  prace w terenie na rzecz przyrodniczego środowiska w Murowanej Goślinie. Na początku jesieni w ramach Światowej Akcji Sprzątania Świata uczniowie klas szóstych bardzo chętnie wyruszyli na szlaki turystyczne i z dużym zaangażowaniem porządkowali trasy w kierunki J. Bolechowskiego, J. Kamińsko i J. Okoniec. Jest to dobry czas, gdyż pod koniec sezonu przy trasach tych znajduje się dużo śmieci, często takich, których dorośli ludzie powinni się wstydzić, np.: opony, odpady budowlane itp. Wiosną uczniowie wrócą ponownie na szlaki Puszczy Zielonka, aby jeszcze raz uporządkować urokliwe zakątki naszej gminy w ramach Święta Ziemi, abyśmy mogli się cieszyć przyrodą, a jest w czym wybierać, gdyż sąsiedztwo przyrodnicze Murowanej Gośliny jest urokliwe, trzeba tylko lepiej przyjrzeć się temu, co nas otacza.

Żywila Świerc-Czarnecka

 

Wycieczka do Szreniawy

                Dnia 30 września, z samego rana wszystkie klasy trzecie pojechały do muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na miejscu okazało się, że musimy poczekać na przewodnika i zaproponowano nam zabawy na placu. Pogoda była piękna, więc wszyscy z ochotą dobrze się bawili. Dziewczynki z okazji Dnia Chłopca przygotowały niespodzianki i słodki poczęstunek. Przy placu zabaw oglądaliśmy zwierzęta domowe, które biegały po całej zagrodzie. Były to króliki, owce, barany.

Wkrótce przyszedł pan przewodnik i zaprowadził nas do pierwszego stanowiska, gdzie każdy z nas młócił cepem zboże. Była to bardzo trudna praca. Poznaliśmy tu różne zboża: pszenicę, żyto, jęczmień i owies. Po młóceniu przeszliśmy do kolejnego stanowiska, gdzie odbywało się mechaniczne oddzielanie ziarna od słomy. Z ziarna można było w żarnach zrobić mąkę i kaszę, a ze słomy robiono strzechę na domach. Potem pracowaliśmy na stępach, należących do najstarszych po żarnach urządzeń do przerobu ziarna. Do wydrążonego pnia wsypywano ziarno, które tłuczono na kaszę stęporem trzymanym w dłoni. To dopiero była ciężka praca.

Następne stanowisko nosiło nazwę sitarstwo. Tam zajmowano się wytwarzaniem sit i przetaków do przesiewania mąki, z której potem wypiekano chleb. Widzieliśmy w jakich naczyniach zarabiano ciasto i w jakich piecach wypiekano chleb. Były one ogromne. Mieliśmy okazję zjeść pyszny chleb  ze smalcem, z serem i kiszonym ogórkiem.

W muzeum mogliśmy oglądać również w jaki sposób robi się przetwory z warzyw i owoców, a więc jak kisi się ogórki, suszy grzyby, robi kompoty i powidła ze śliwek. Dowiedzieliśmy się też co to jest pasteryzacja.

Uczestnicząc w pracach podczas warsztatów wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że praca na wsi w dawnych czasach była bardzo ciężka. Będziemy teraz bardziej szanować chleb, bo wiemy jak powstaje. Dla najbardziej uważnych uczniów przy każdym stanowisku czekały nagrody. Nasza klasa za zdyscyplinowanie i aktywność otrzymała gliniany wazon, który zdobi teraz naszą salę.

                Na koniec pobytu w muzeum odbyliśmy przejażdżkę bryczką. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Murowanej Gośliny.

Julia Wylegała i Maja Kuc 3b

Zaczarowany świat braci Grimm

            Dnia 15 października uczniowie klas trzecich wybrali się do Poznania na sztukę przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Tegoroczna propozycja dla najmłodszych to zaproszenie do „Zaczarowanego świata braci Grimm”. Inspiracją do powstania spektaklu stały się historie umieszczone przez Wilhelma i Jakuba Grimmów w ich zbiorze baśni. Bohaterowie spektaklu to trójka rodzeństwa przeniesiona za sprawą czarów do baśniowego lasu. Podczas podróży pełnych przygód po zaczarowanym lesie, bohaterowie, jak również widzowie dowiadują się więcej na temat lojalności wobec przyjaciół, gotowości do niesienia pomocy potrzebującym, kształtowania swojego charakteru poprzez nie uleganie słodkim pokusom, które czyhają się na każdym kroku.

Fabuła spektaklu poprzeplatana piosenkami, promuje przyjaźń, lojalność bratersko-siostrzaną oraz miłość. Pokazuje młodemu widzowi, że warto podążać ścieżką dobra bez względu na trudności.

Dzięki swej konstrukcji fabularnej i walorom edukacyjnym „Zaczarowany świat braci Grimm” jest przedstawieniem teatralnym godnym polecenia każdemu, nie tylko najmłodszemu widzowi.

Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią

W szkole dbają o nasze bezpieczeństwo!

Droga do szkoły jest nam – uczniom klasy pierwszej już dobrze znana. O to, abyśmy byli na niej bezpieczni dbają nasi rodzice i nauczyciele. Strażnikami naszego bezpieczeństwa są również strażnicy miejscy z naszej gminy. To właśnie oni odwiedzili nas w szkole w piątek, dnia 18 października. Podczas spotkania utrwaliliśmy sobie zasady właściwego przechodzenia przez jezdnię. Dostaliśmy też upominek – odblaskowe kamizelki, które sprawią, że podczas spacerów i wycieczek szkolnych będziemy bardziej widoczni. Oczywiście, jak przystało na „Drużynę Pyrka” będziemy z nich często korzystać i dawać przykład innym. Niech „moc odblaskowych kamizelek będzie z nami i nas chroni”.

Dziękujemy „Pierwszaki”

Zapal znicz pamięci

            Dnia 12 października 2013 roku odbyła się już 5. rocznica akcji „Zapal znicz pamięci”. W tym dniu przedstawiciele władz miejskich, delegacja nauczycieli i uczniów ze szkoły podstawowej nr 2 i gimnazjum nr 2 oraz mieszkańcy Murowanej Gośliny udali się w kierunku lasu bolechowskiego, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty na miejscach straceń i grobach ofiar zbrodni hitlerowskich z pierwszych miesięcy II wojny światowej. Przed gimnazjum nr 2 czekał na wszystkich pan Paprocki, który przywitał zebranych i opowiadał o bohaterach Murowanej Gośliny. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o historii i tradycji upamiętnienia w tym miejscu. To była prawdziwa lekcja. Na długo zostanie w naszej pamięci.

Zuzia Łucka i Maja Kuc 3b

Aquanet” w Dwójce

                Tradycyjnie uczniowie klas trzecich spotkali się z pracownikiem „Aqanetu”. W tym roku 25 października odwiedziła nas Pani Iwona Cieszyńska, która na początku zaprosiła dzieci do obejrzenia prezentacji, z której dowiedzieliśmy o zwyczajach bobrów. Poznaliśmy również sposoby oczyszczania wody oraz na czym polega praca w oczyszczalni ścieków. Rozmawialiśmy także o sposobach dbania o wodę. Na pamiątkę każdy otrzymał upominek. My podziękowaliśmy naszemu gościowi i przekazaliśmy własnoręcznie wykonane laurki i motylki.

Uczniowie klasy 3b

ROK SZKOLNY 2012/2013
(zdjęcia ilustrujące wydarzenia znajdują się w galerii)

ROK SZKOLNY 2012/2013 W „DWÓJCE”

Rok szkolny 2012/2013 dobiegł końca. Dla naszej szkoły był to kolejny rok sukcesów uczniowskich. Koło Młodych Melomanów „Klasa Muzyczna” odniosło kolejny triumf – I miejsce za spektakl słowno-muzyczny wystawiony w ramach 45. Turnieju Pro Sinoniki. Ponadto Pro Sinfonika zaprezentowała w auli UAM w Poznaniu widowisko „Bliskie spotkania trzeciego stopnia – dzieje muzyki”. Nasza szkoła otrzymała ZBIOROWĄ ODZNAKĘ „Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”, która została przyznana przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, a wręczona podczas gali zorganizowanej z okazji 60-lecia SZS i podsumowującej sportowe współzawodnictwo szkół w Powiecie Poznańskim w roku szkolnym 2012/2013. Uczniowie „Dwójki” bardzo licznie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych na szczeblu gminy, powiatu, rejonu i województwa, odnosząc znaczące sukcesy. Uczeń klasy 6a – Filip Tański został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, natomiast finalistami XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce zostali: Kamila Cholewicka (6c), Filip Jarzyński (6c) i Weronika Kulik (5c). Wśród innych sukcesów są: w konkursie „Złota żabka” laureat w dziedzinie matematyki (Filip Tański – 6a) i laureat w dziedzinie języka polskiego (Andrzej Łoboda – 6b), I miejsce w Ponadgminnym Konkursie Języka Angielskiego „TAKE ON SIX” pod patronatem Starosty Poznańskiego (Filip Jarzyński – 6c). Był to rok wielu sukcesów sportowych, m. in.: Mistrzostwo Powiatu Poznańskiego Szkół Podstawowych w Siatkówce Dziewcząt,  Wicemistrzostwo Powiatu Poznańskiego Szkół Podstawowych w Czwórboju Lekkoatletycznym Dziewcząt,  Wicemistrzostwo Rejonu Poznań-Wschód Szkół Podstawowych w Siatkówce Chłopców. Nasi uczniowie zajęli też czołowe miejsca w licznych konkursach gminnych. Sami byliśmy organizatorami kilku konkursów gminnych, jak również etapu rejonowego XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce i Ponadgminnego Konkursu Języka Angielskiego. Szkoła pracowała zatem bardzo efektywnie z uczniem zdolnym, ale nie tylko stwarzając mu możliwość uczestniczenia w konkursach, także oferując bogatą ofertę kół zainteresowań. Natomiast uczniowie przejawiający trudności w nauce mogli liczyć na szeroką pomoc specjalistów podczas zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych czy gimnastyki korekcyjnej. Szczególnie szeroka oferta skierowana była do uczniów klas I – III dzięki realizowanemu programowi unijnemu „Indywidualizacja nauczania w klasach I – III szkół podstawowych gminy Murowana Goślina”. Nasza szkoła uczestniczyła w kilku projektach i programach, np. „Ortograffiti:”, „Przyjaciele Zippiego”, „Doskonałe mleko”, „Owoce w szkole” oraz w akcjach UNICEF jako członek Klubu Szkół UNICEF. Tradycją szkoły są też zajęcia całodniowe realizowane metodą projektu, takie jak Dzień Ziemi, Dzień Patrona, Dzień Anglii, Sprzątanie Świata. Pojawiły się też nowe inicjatywy, które zostały bardzo pozytywnie odebrane: „Tydzień dla zdrowia” i show „Talenty mamy”.  Wielkim sukcesem  był organizowany przez rodziców festyn szkolny „Piknik z Dwójką”. Cały rok obfitował w ciekawe inicjatywy nauczycielskie, przykładowo odbyło się bardzo dużo lekcji z udziałem gości reprezentujących różne zawody czy przedstawicieli instytucji realizujących interesujące projekty oraz zorganizowane zostały liczne wycieczki dydaktyczne, kulturalne, krajoznawcze, „zielone szkoły”. Coraz lepiej rozwija się szkolny wolontariat oraz akcyjność typu zbiórka kasztanów, nakrętek, odzieży. Ponadto obejrzeliśmy liczne przedstawienia teatralne, wysłuchaliśmy kilku koncertów (realizowanych we współpracy ze szkołą muzyczną). Wszystkim, tzn. nauczycielom, rodzicom i uczniom udało się pomyślnie zmierzyć z dziennikiem elektronicznym, który cały rok z sukcesem wrażaliśmy.

Na koniec nie wypada nie wspomnieć o wynikach w sprawdzianie umiejętności klas VI – wynik 26,36 pkt jest wyższy od średniej kraju, województwa, powiatu, miasta Poznań i gminy. Jest to wynik o ponad 2 punkty wyższy niż średnia krajowa. Oznacza to, że jako szkoła osiągnęliśmy stanin siódmy, nazywany wysokim. Tylko 11% szkół podstawowych w Polsce osiągnęło wyższy wynik staninowy. Gratulujemy naszym absolwentom! Pięknie wypadły też wyniki klasyfikacji – bardzo dużo świadectw z wyróżnieniem oraz szkolnych odznak „Henryk” i dyplomów „Henryczek” przyznawanych za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz sukcesy w konkursach.

Analizując powyższe można ten rok szkolny zaliczyć do bardzo udanych. Wszyscy zasłużyli na wspaniałe wakacje. Serdecznie gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom. Dziękuję też za owocną współpracę nauczycielom, Radzie Szkoły, Radzie Rodziców i innym zaangażowanym rodzicom.

Mirosława Szudera

„ZA ZASŁUGI W SPORCIE SZKOLNYM”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała ZBIOROWĄ ODZNAKĘ „Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”. Została ona przyznana przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, a wręczona podczas gali zorganizowanej z okazji 60-lecia SZS i podsumowującej sportowe współzawodnictwo szkół w Powiecie Poznańskim w roku szkolnym 2012/2013.

Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, które jest uhonorowaniem naszych wieloletnich sukcesów w dziedzinie siatkówki i rozwoju sportu szkolnego, tym bardziej że wyróżnionych szkół było niewiele. Gratulujemy naszym uczniom i licznym rocznikom absolwentów oraz nauczycielom, bo to ich osiągnięcia i ich działania zostały dostrzeżone i nagrodzone.

II GMINNY PIKNIK EKOLOGICZNY

We wtorek 18 czerwca 2013 r. nasza szkoła  wraz z pozostałymi szkołami naszej gminy wzięła udział w GMINNYM PIKNIKU EKOLOGICZNYM. Tym razem imprezę przygotowały same szkoły pod przewodnictwem Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina. Były występy, pokaz mody ekologicznej, rozgrywki sportowe, stoiska tematyczne, stoiska patronackie i wspólna zabawa. Nasza szkoła ubrana na „czerwono” bawiła się dobrze, budowaliśmy rzeźbę z butelek  (miał być pociąg, ale wyszła „kanapa”), uczyliśmy tańca i śpiewu, prowadziliśmy stoisko z wyrobem biżuterii, korzystaliśmy z oferty innych stoisk, braliśmy udział w rozgrywkach sportowych.

III PIKNIK Z „DWÓJKĄ” ZA NAMI

Są takie wydarzenia w życiu szkoły, na które czeka się cały rok… Są też takie chwile, które zdecydowanie za szybko mijają. I są też dni, które na trwałe zapisują się w pamięci.

Nie będzie to opowieść o wzniosłym wydarzeniu, apelu, akademii… To, co z pewnością cieszy naszą szkolną społeczność i co stanowi o specyfice naszej szkoły to radość, poczucie wspólnoty i nieustanna chęć tworzenia. Dlatego będzie to opowieść o słonecznym przedpołudniu pełnym śmiechu i dobrej zabawy.

Piknik z „Dwójką” to „nowa tradycja” – ma dopiero trzy lata, ale już stał się nieodłączną częścią życia szkoły i mieszkańców osiedla. Tegoroczny udał się niesamowicie, a to za sprawą niezwykle atrakcyjnych zajęć i pięknej pogody. Odbył się w sobotę 8 czerwca. Rozpoczął się przedstawieniem przygotowanym przez uczniów klasy 1c i ich rodziców. W spektaklu napisanym przez panią Violettę Koźmińską mogliśmy zobaczyć , „co rodzice oglądali, kiedy byli mali”, czyli udaliśmy się do krainy telewizyjnych wspomnień z czasów naszego dzieciństwa. Dla nas, dorosłych, była to podróż sentymentalna, ale dla uczniów była to prawdziwie odkrywcza wędrówka. Przedstawienie zorganizowane z rozmachem, zachwyciło również profesjonalnymi dekoracjami i świetną muzyką. Po spektaklu rozpoczęły się liczne konkurencje i atrakcje. Wielkim powodzeniem cieszyły się zawody sportowe, a wśród nich turniej piłki nożnej, turniej siatkówki i tenisa stołowego. Było przeciąganie liny, skoki w workach, tory przeszkód, quiz sportowy oraz karaoke i malowanie na asfalcie. Był też dmuchany zamek i wigwam językowy. Oczywiście tyle atrakcji oznacza utratę energii, więc, jak na prawdziwym pikniku, nie mogło i tu zabraknąć wspaniałego jedzenia. Chyba nikt z nas nie widział tylu wspaniałych ciast na raz (oj, mają talenta kulinarne mamy naszych uczniów J), wszyscy ze smakiem zajadali się również kiełbaskami z grilla… A żeby nikt nie wyszedł z pustymi rękoma, w ramach zbiórki publicznej, zorganizowano sprzedaż cegiełek i „szafę niespodziankę” z superbramkami  oraz aukcję, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Podobno dookoła szalały deszcze i burze,  a nad naszą szkołą tego dnia świeciło słońce… i tak musiało być, skoro emanowaliśmy tak pozytywną energią… Dziękujemy więc wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie  pikniku, czyli naszym wspaniałym  rodzicom z Radą Rodziców i Radą Szkoły na czele. Do zobaczenia za rok.

Hanna Frelich

INFORMACJA RADY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W MUROWANEJ GOŚLINIE O ZBIÓRCE PIENIĘŻNEJ

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami z dnia 6 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 199, poz. 1947) §12 Rada Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie informuje, że w dniu 08 czerwca 2013 r. w godzinach od 11:00 do 15:00 na terenie boisk szkolnych, przy ulicy Gen. T. Kutrzeby 3 w Murowanej Goślinie odbył się festyn „PIKNIK Z DWÓJKĄ” z publiczną zbiórką pieniędzy na doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne w formie sprzedaży cegiełek wartości – 800 sztuk w cenie 2 zł/sztuka.

Zbiórka odbyła się na podstawie pozwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina nr OR.5311.7.2013 z dnia 16 maja 2013 r. Sprzedano 800 cegiełek o wartości 2,00 zł każda. Przeliczono środki otrzymane ze sprzedaży i stwierdzono, że kwota uzyskana w wyniku zbiórki wynosi 1600,00 zł (jeden tysiąc sześćset złotych 00/100).

Rada Szkoły nie poniosła żadnych kosztów związanych z organizacją zbiórki publicznej. Cały dochód ze sprzedaży cegiełek przekazany został na konto Rady Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie z przeznaczeniem na doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne tj. zakup tablic szkolnych oraz lektur do biblioteki.

Rada Szkoły Podstawowej nr 2
im. Henryka Sienkiewicza
w Murowanej Goślinie


„TAKE ON SIX”

17 maja w naszej szkole odbył się już XIII  finał Ponadgminnego Konkursu Języka Angielskiego „TAKE ON SIX”. Honorowy patronat nad zmaganiami objął Pan Jan Grabkowski, Starosta Poznański. Do współzawodnictwa przystąpiły reprezentacje 10 szkół: Długa Goślina, Koziegłowy, Biskupice, Skoki, Prywatna SP Biedrusko, Czerwonak, SP nr 1 Murowana Goślina, Kicin, Bolechowo i gospodarze z Dwójki. Uczestnicy rozwiązywali test z gramatyki, słownictwa, komunikacji oraz kultury krajów angielskiego obszaru językowego. Oto najlepsze wyniki wśród 48 prac:

1. Filip Jarzyński              SP 2 Murowana Goślina

2. Maks Mańko                  Prywatna SP Biedrusko

3. Agnieszka Szafrańska   Prywatna SP Biedrusko

4. Damian Sadik               SP 2   Murowana Goślina

5. Julia Koczorowska       SP 1 Murowana Goślina

    Filip Tański                  SP 2 Murowana Goślina

6. Julia Kaszyńska           SP 2 Murowana Goślina

    Zuzanna Stempska       Prywatna SP Biedrusko

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody: słowniki, książki z płytami CD oraz podręczniki do nauki gramatyki. Z pewnością przydadzą się w gimnazjum!

Organizator konkursu

Mirosław Frelich

RAJD PRO SINFONIKI

Są takie miejsca na ziemi, które bogowie obdarzyli szczególnymi względami,

które przyciągają sławy, są natchnieniem dla artystów.

Do takich miejsc należy Antonin,

pięknie położony wśród lasów między Ostrzeszowem a Ostrowem,

do którego chętnie ściągają miłośnicy muzyki, kultury, przyrody i spokoju.

16 maja uczniowie klas o poszerzonym programie muzycznym wzięli udział w Rajdzie Pro Sinfoniki do Antonina, organizowanym przez Koło MM Amadeusz ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Poznaniu. Dworzanie księcia poprowadzili nas pięknym parkiem na wiejskie wesele – spektakl przygotowany przez Koło MM Amadeusz, po czym sam  „książę Antoni Radziwiłł” zaprosił nas do swego pałacu myśliwskiego na koncert „młodego Fryderyka Chopina”.

Niespełna 200 lat temu Fryderyk Chopin był częstym gościem ks. Radziwiłła w tym modrzewiowym, pięknym pałacu. Jego muzyka rozbrzmiewa tu do dziś  podczas licznych koncertów wybitnych pianistów. Najbardziej znanym jest coroczny festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Chwile pobytu kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w Pałacu..

Po wysłuchaniu koncertu organizator rajdu, pani Danuta Paplaczyk rozdała zadania i trasy rajdowe, i po posiłku ruszyliśmy w poszukiwania rzeczy, które „mały Frycek” pogubił w okolicy – w malowniczym Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy. Prawie wszystko zostało odnalezione. Po powrocie do pałacu każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, potem jeszcze lody i pożegnaliśmy gościnny Antonin.

Jadwiga Maćkowiak

Dzień Patrona w naszej szkole..

Jeśli jeszcze nie byliśmy pewni, czy potrafimy, jako uczniowie Szkoły Sienkiewicza, pokonać Krzyżaka, razem z Panem Wołodyjowskim walczyć o honor i śladami Stasia i Nel wędrować przez pustynię i puszczę, to po tegorocznych obchodach Dnia Patrona, nie mamy już wątpliwości.

Jesteśmy godnymi uczniami naszego wielkiego pisarza, nawet najmłodsi wykazali się wspaniałą znajomością jego twórczości.

We wtorek  30 kwietnia wszystkie Sienkiewiczątka – duże i małe, zebrały się na uroczystym apelu, podczas którego nastąpiło przekazanie sztandaru. Następnie ulicami osiedla przeszedł, znany już dobrze mieszkańcom, wesoły pochód postaci z powieści Henryka Sienkiewicza. W tym roku  oprócz znanych bohaterów pojawiły się również przepiękne rośliny i zwierzęta Afryki oraz  reporterzy National Geographic. Po powrocie do szkoły wszystkie klasy wzięły udział w licznych zawodach i konkurencjach nawiązujących do twórczości Noblisty. Radosny śmiech i głośny doping świadczyły o zażartej rywalizacji. Dzień, jak zwykle, zakończył się za szybko, wręczeniem nagród i dyplomów.

Natomiast w środę 8 maja starsze klasy obejrzały przedstawienie nawiązujące do życia i twórczości Sienkiewicza, przygotowane przez Panią Marzennę Woltman. Wywiad z naszym patronem i zagadki nawiązujące do jego powieści sprawiły, że publiczność nie tylko z prawdziwym zainteresowaniem obejrzała spektakl, ale również wzięła aktywny udział w nim. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, którzy odnieśli sukcesy w konkursach przedmiotowych.

Klasy młodsze miały okazję poznać twórczość naszego patrona na apelu przygotowanym przez Panią Annę Tomicką. Szczególnie podobały się dzieciom piosenki opowiadające o bohaterach powieści oraz prezentacja multimedialna. Również najmłodsi uczniowie zostali nagrodzeni za swoje sukcesy w konkursach.

Nic dziwnego, że wszyscy lubimy Dzień Patrona w naszej szkole. Jest on już tradycją wieloletnią, ale każdy kolejny wnosi do tej tradycji coś nowego. Wszak „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”..

Hanna Frelich

ŚWIĘTO ZIEMI 2013

Światowy Dzień Ziemi to obecnie największe  święto na świecie i jest obchodzone od 1970 roku. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, a obecnie  święto to jest obchodzone w 192 krajach świata.

Dzień Ziemi zgodnie z początkowym pomysłem powinien  być obchodzony w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi. Święto to ma również uświadamiać ludziom to, że wszyscy przedstawiciele rasy ludzkiej dzielą między siebie tą samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

W Polsce bardziej popularnym miesiącem do obchodów tego święta stał się kwiecień ze względu na aurę, która pozwala na realizację zajęć w terenie.

Szkoła Podstawowa nr 2 na Zielonych Wzgórzach na bogate tradycje w „świętowaniu” Dnia Ziemi. W tym roku w dniu 29 kwietnia uczniowie poznawali środowisko przyrodnicze na różnych płaszczyznach. Tego dnia  uczniów naszej szkoły odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko i z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego z ciekawymi prelekcjami.  Po zajęciach z leśnikami, dzieci pod opieką nauczycieli i rodziców odwiedzali ciekawe i nie zawsze znane zakątki naszej gminy.

Klasy I i III pogłębiały swoją wiedzę ekologiczną w Zielonce, a po pracy mogły odpocząć przy kiełbaskach pieczonych na ognisku.

Klasy II po lekcjach z leśnikami  swoją wiedzę ekologiczną pogłębiały z wychowawcami.

Klasy IV, jak co roku gościły w gospodarstwie rolnym Państwa Winogrodzkich, gdzie przy dużej wyrozumiałości gospodarzy poznawały zwierzęta gospodarskie i ich znaczenie w naszym życiu. Dużą radość dzieciom sprawiły gry i zabawy integracyjne przy ognisku.

Klasy V – po zmaganiach konkursowych, uczniowie przejęli rolę „ogrodników” i zadbali o estetykę terenu szkoły. Dzieci z dużą starannością posadziły rośliny w donicach i na rabatach, które jeszcze długo będą cieszyły nasze oczy.

Klasy VI, jako najstarsi uczniowie naszej szkoły, zajmują się zawsze najtrudniejszymi zadaniami zaplanowanymi na ten dzień. Pod opieką leśników i nauczycieli przeszli i posprzątali wyznaczone szlaki turystyczne Puszczy Zielonka . Dla uczniów jest to zawsze doskonała lekcja  terenowa, gdyż  nie tylko pozostawiają czyste szlaki, ale uczą się orientacji  w terenie w najbliższej okolicy. Dodatkowo jest doskonała okazja do poprawy kondycji  w ładnej scenerii.

Danuta Żywila Świerc-Czarnecka

45. TURNIEJ PRO SINFONIKI

Czytaj i zobacz: strona Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Zdarzyło się

45 lat minęło

             18 kwietnia 2013 r. o godz. 17 odbył się w Sali Forum  koncert w ramach45 Turnieju Pro Sinfoniki. Koło Młodych Melomanów działające przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 zaprezentowało godzinny program muzyczno–   literacki zatytułowany „CZTERY PORY ROKU W PRO SINFONICE –JAK ROK UCZYŁ SWOJE CÓRKI”.

          W jury oceniającym koncert zasiedli: pani Zofia Dombka i pan Antoni Hoffmann. Wśród gości znaleźli się: pan burmistrz Tomasz Łęcki, pan wiceburmistrz Marcin Buliński, pani wizytator Marzena Pelcer reprezentująca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 2  i rodzice uczniów.

Pomysłodawczynią, reżyserem spektaklu była pani Jadwiga Maćkowiak. Scenariusz powstał przy współpracy pani Barbary Pilarczyk. Panią Wisię wspomogło jeszcze większe grono współpracowników: Katarzyna Łukaszewicz, Dorota Schraube choreografia, Adrianna Wtorkowska-Kubińska  – dyrygent chóru, Katarzyna Trojanowska, Aneta Olszewska, Zenobia Wojtkowiak – kostiumy, wielu rodziców i  wychowawcy klas muzycznych. Efekt pracy był oszałamiający. Na początku widzom  ukazała się scenografia, na jej tle zaprezentowało się 150 wykonawców.

W koncercie dominowały utwory Antonio Vivaldiego –„Cztery pory roku” (Jesień, Zima, Wiosna, Lato) i Zygmunta Noskowskiego – „Jesienią”, „Zła zima”, „W polu”, „ W lesie”. Pojawiły się również inne związane z tematyką zmiany pór roku. Mimo podjęcia trudnej dla kilkunastolatków tematyki wykonawcy zaprezentowali się wspaniale. Dla uczniów pierwszej klasy muzycznej był to sceniczny debiut. Układy w ich wykonaniu  bardzo spodobały się publiczności, tak jak i cały koncert, który kilkakrotnie przerywany był brawami. Entuzjazm publiczności wywołał również taniec rosyjski w wykonaniu chłopców z klasy 2c oraz samba, którą prezentowali gimnazjaliści. Spoiwem dla muzycznego repertuaru okazała się dyskusja, którą toczył Rok – Krzysztof Sadowski ze swoimi córkami: Jesienią – Ilona Rotter, Zimą – Antonina Bulińska, Wiosną – Blanka Przymusińska i Latem – Aleksandra Woźniak.

W finale wszyscy artyści zaśpiewali piosenkę „45 lat minęło” – życzyli sobie kolejnych lat z ruchem Pro Sinfoniki, i z takim przesłaniem opuszczaliśmy salę koncertową, ale przedtem podziękowaliśmy artystom gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Teraz z niecierpliwością czekamy na werdykt jury, nastąpi to jednak dopiero w maju lub czerwcu.

                                Paulina Dutkowska

W CYKLU „CIEKAWE LEKCJE” – PRZYRODA

W naszej szkole dosyć często odbywają się ciekawe lekcje, w których uczestniczą specjalnie zaproszeni goście. W dniu 22 marca br. odbyła się taka lekcja przyrody w klasie piątej. Gośćmi byli pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Lekcję przeprowadził p. Artur Golis. Tematem były dzikie pszczoły. Uczniowie wysłuchali prelekcji i wykonali budkę gniazdową dla murarki ogrodowej.

Budka została zamontowana w atrium szkolnym.

Relację zdjęciową z tej lekcji została zamieszczona na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych – zobacz


XVII KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE

W środę 20 marca 2013 r. w naszej szkole odbył się etap rejonowy XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Byliśmy jedną z sześciu szkół w Wielkopolsce organizujących ten etap. Przyjechało do nas 77 uczniów z 28 szkół podstawowych i gimnazjów. Reprezentowali powiaty: Poznań, poznański, obornicki, szamotulski, nowotomyski. Uczestnicy byli finalistami etapów powiatowych, wyjątkowo trudnych w tym roku. Byli to zatem najlepsi z najlepszych. Przed uczestnikami etapu rejonowego, którzy zdobędą wymagany limit punktów już tylko finał wojewódzki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tak wielkiego osiągnięcia jak zakwalifikowanie się do etapu rejonowego i życzymy powodzenia. Oficjalne wyniki już za tydzień na stronie internetowej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, organizatora konkursu.

„Panie, przymnóż nam wiary.”

W dniach 11-13 marca w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary.”  Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-6. Uczniowie każdego dnia w kościele spotykali się z księdzem rekolekcjonistą Walerym z Oszmiany. W  szkole miały spotkania z różnymi osobami. W pierwszym dniu z księdzem Jakubem z parafii Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa, który mówił o wspólnocie Kościoła i parafii. We wtorek gościliśmy Siostry ze zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej z Moraska, które pokazały, co to znaczy służyć innym. W ostatnim dniu świadectwem wiary dzieliła się grupa młodzieży, absolwenci naszej szkoły. Uczniowie poznali nowe piosenki i wykonali ciekawe prace plastyczne związane z tematem.
„I szkoda (jak to dzieci mówią), że rekolekcje trwały tylko trzy dni.”                                   katechetka: Ewa Kaźmierczak

„W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU”

Grudzień i styczeń upłynęły nam w świątecznym nastroju. 6 grudnia odbyła się akcja „Pełna miska dla schroniska”. 15 grudnia zorganizowaliśmy XVI Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego, o którym szerzej w zakładce SPORT. Natomiast przedświąteczny czwartek i piątek były czasem spotkań wigilijnych, jasełek, apeli, przedstawień w języku polskim i angielskim. 4 stycznia odbyły się dwa koncerty kolęd w wykonaniu uczniów klas muzycznych a 7 i 8 stycznia odwiedziły nas dzieci z dwóch przedszkoli, dla których klasy muzyczne wystawiły jasełka.III Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów

w Murowanej Goślinie

W dniu 1 grudnia br. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się III Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów pod honorowym patronatem Pro Sinfoniki i Tomasza Łęckiego Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Organizatorami konkursu są:

 • Społeczne Ognisko Artystyczne w Murowanej Goślinie,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Główne cele konkursu to:

 • promowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży,
 • prezentacja umiejętności pianistycznych ruchu amatorskiego,
 • wyłonienie młodych talentów.

Konkurs jest imprezą otwartą, w której mogą brać udział wyłącznie amatorzy, dzieci i młodzież nie będąca uczniami państwowych szkół muzycznych. Przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: grupa młodsza – uczniowie klas I-IV szkół podstawowych, grupa starsza – uczniowie klas V-VI szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum. W grupie młodszej zaprezentowało się piętnaścioro młodych pianistów, a grupie starszej ośmioro. Każdy uczestnik musiał wykonać z pamięci dwa utwory: klasyczny i rozrywkowy. Komisja konkursowa w składzie: Piotr Niewiedział, Marlena Gnatowicz-Drobnik i Natalia Sobkowiak-Bolewska postanowiła przyznać następujące miejsca:

Grupa młodsza:

1. Emilia Klewenhagen

2. Hugo Przybylski

3.Joanna Teodorowicz

Grupa starsza:

1. Filip Jarzyński

2. Aleksandra Walkiewicz

3. Klaudia Lewicka

Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe od Pro Sinfoniki. Nagrodę publiczności zdobyła laureatka  pierwszego miejsca w grupie młodszej Emilia Klewenhagen. Miłym akcentem było przekazanie przez ośrodek kultury pianina dla dzieci, w podziękowaniu za udział w widowiskach muzycznych w latach 2011 –2012. Po raz pierwszy w trzyletniej historii konkursu uczestniczyli w nim uczniowie szkół poznańskich. Na zakończenie dyrektor Pro Sinfoniki Marlena Gnatowicz-Drobnik pogratulowała uczniom odwagi, talentu i umiejętności.

Uczniów do konkursu przygotowali: Adrianna Wtorkowska – Kubińska, Jadwiga Maćkowiak, Katarzyna Łukaszewicz, Weronika Jarzyńska, Anna Paluszkiewicz, Krystyna Jachimowicz.

Arleta Włodarczak

                                                                                                                                                              dyrektor MGOKiR w Murowanej Goślinie

„PRO SINFONIKA Z MUROWANEJ GOŚLINY PODBIŁA SERCA WIELKOPOLAN”

W sobotę 10 listopada 2012 r. Koło Młodych Melomanów KLASA MUZYCZNA przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie wystawiło w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu spektakl słowno-muzyczny „Bliskie spotkania III stopnia – dzieje muzyki”. Był on koncertem programowym tegorocznego cyklu koncertów Ruchu Pro Sinfonika. Goślińskie koło otrzymało to wyróżnienie w uznaniu jego wybitnych osiągnięć. Młodzi artyści zachwycili licznie zgromadzoną publiczność  z całej Wielkopolski. Brawom, owacjom i słowom uznania nie było końca. Podziwiano mistrzowsko zrealizowaną całość, jak również rewelacyjnie wykonane poszczególne elementy koncertu. Uczniowie zaprezentowali utwory fortepianowe (jako soliści wystąpili: Antonina Bulińska, Magdalena Dolińska, Natalia Tańska, Filip Jarzyński), śpiew solowy (Anna Wagner) oraz śpiew chóralny i liczne układy rytmiczno-taneczne. Gościnnie wystąpili m. in.: Chór Canzona (dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska), Chór Męski Akord Cechu Stolarzy w Swarzędzu (dyrygent Jadwiga Maćkowiak), Anna Łukaszewicz – flet i Cecylia Matysik-Ignyś – harfa.

Ponad 150 wykonawców zabrało publiczność w podróż przez wszystkie epoki muzyczne prezentując najważniejsze utwory i opowiadając o największych twórcach. Całość została pomyślana jako spotkanie dzieci ze współczesności z przybyszami z kosmosu. Mieszkańcy z odległej planety próbowali zrozumieć czym jest muzyka i co daje Ziemianom. Po zobaczeniu i usłyszeniu, tego co prezentowali członkowie Pro Sinfoniki nie pozostało im już nic więcej, jak tylko zachwycić się pięknem muzyki i zabrać to zauroczenie w kosmos.

Widzom podobały się mistrzowskie popisy solowe, perfekcyjnie wykonane układy taneczno-rytmiczne i utwory chóralne, ale także przepiękne kostiumy wykonawców, scenografia i uatrakcyjniające całość efekty świetlne. Ten wspaniały rezultat był możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pomysłowości nauczycieli i rodziców. Spektakl wyreżyserowała p. Jadwiga Maćkowiak. Scenariusz jest też jej dziełem, ale też p. Barbary Pilarczyk. Układy rytmiczno-tanecznie przygotowały: p. Katarzyna Łukaszewicz i p. Dorota Schraube. Natomiast pianistów przygotowały: p. Jadwiga Maćkowiak i p. Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Scenografia to dzieło p. Bartłomieja Stefańskiego, natomiast kostiumy i koordynacja organizacyjna to praca rodziców: p. Agnieszki Ogrodnik, p. Katarzyny Trojanowskiej i p. Renaty Och-Jankowiak. Pomocy w opiece i organizacji udzielili też wychowawcy klas o poszerzonym programie muzycznym: p. Maria, Jedynak, p. Ewa Duszyńska, p. Katarzyna Wysocka, p. Dorota Bałamut oraz rodzice uczniów klas: 2c, 3c, 4c, 5c i 6c. Po imponującym finale młodym artystom za występ podziękował Pan Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Cieszymy się, że uczniowie z Murowanej Gośliny odnieśli tak wielki sukces i to już kolejny. Poprzednie spektakle  w ramach koncertów Pro Sinfoniki prezentowane w Poznaniu (2006 rok – CK Zamek, 2008 i 2010 rok – aula UAM) też bardzo się podobały. Wiele pochlebnych słów i nagród zebrały też przedstawienia turniejowe i widowiska prezentowane szerokiej publiczności w Murowanej Goślinie (w hali widowiskowo-sportowej i auli Gimnazjum nr 1). Nasza Pro Sinfonika ma już zasłużone i znaczące miejsce na muzycznej mapie Wielkopolski. Prezentuje najwyższą jakość, za co była też wielokrotnie nagradzana. Do najbardziej znaczących nagród należą: Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, pianino i Puchar Prezesa Prezesów Alojzego Andrzeja Łuczaka.

Gorąco dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom. Gratulujemy Pro Sinfonice coraz wyższego poziomu i życzymy dalszych, jeszcze wspanialszych sukcesów. Wszystkich zapraszamy do podziwiania kolejnych prezentacji Pro Sinfoniki, zapewniamy, że zachwyci każdego. Zapraszamy też do uczestnictwa w różnorodnych inicjatywach naszej „Dwójkowej” Pro Sinfoniki, a najbliższa okazja już w sobotę 1 grudnia. W auli naszej szkoły odbędzie się III Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów pod Patronatem Pro Sinfoniki i Pana Tomasza Łęckiego Burmistrza Murowanej Gośliny. Zapraszamy.

„ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”

Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w akcję Radia Merkury „Zapal znicz pamięci”. Uczniowie klasy 2b pod opieką pani Grażyny Mroczek udali się pod obelisk znajdujący się pod lasem bolechowskim. To Miejsce Pamięci, leżące na granicy gmin Czerwonak i Murowana Goślina, od lat znajduje się pod opieką młodzieży szkolnej z osiedla Zielone Wzgórza. Spoczęło tam niegdyś dziewięciu Polaków, zamordowanych przez hitlerowców w dwóch egzekucjach: w dniu 18 września (zginęli wówczas bracia Marian i Tadeusz Ciężcy, Nikodem Dreger oraz Franciszek Keicher) oraz 8 listopada 1939 roku (zamordowano wówczas Stanisława Cieślika, Franciszka Karpińskiego, Kazimierza Klainerta, Czesława Koniecznego i Władysława Ołdziejewskiego). Uczniowie wysprzątali obelisk i jego otoczenie, zapalili znicze, położyli wiązankę kwiatów.

„ODBLASKOWE PIERWSZAKI”

W środę 17 października 2012 r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście: policjanci, strażacy i pracownicy Starostwa Powiatowego. Byli wśród nich m. in. Komendant Miejski Policji w Poznaniu, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Dyrektor Policji z Hanoveru, dyrektor ze Starostwa Powiatowego, a także goście z naszej gminy: Pan Burmistrz, Komendant Policji w Murowanej Goślinie, Komendant Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie. Policjanci i strażacy rozmawiali z uczniami klas pierwszych na temat bezpieczeństwa, co robić by być bezpiecznym w domu, na ulicy oraz co zrobić, gdy zdarzy się nieszczęście. Okazało się, że dzieci są dobrze zorientowane w tej tematyce i zasłużyły na prezenty. Otrzymały z rąk gości kamizelki odblaskowe. Zawierają one logo POWIATU POZNAŃSKIEGO i są stałym elementem corocznej akcji „Odblaskowe pierwszaki” prowadzonej w szkołach już od 11 lat.

„PASOWANIE NA UCZNIA”

W piątek 12 października 2012 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA.

82 uczniów klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie, a następnie zostało pasowanych na ucznia. Otrzymali też szkolne tarcze, będące elementem stroju galowego, symbolem włączenia do społeczności uczniowskiej „Dwójki” oraz  światełka wiedzy. Pierwszaki przygotowały piękną uroczystość – wiersze, piosenki, układy taneczne. Podziwiali ich licznie zgromadzeni rodzice. Cieszymy się z nowych, tak utalentowanych uczniów.

I GMINNY PIKNIK EKOLOGICZNY

W poniedziałek 17 września 2012 r. cała szkoła uczestniczyła w I Gminnym Pikniku Ekologicznym zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Więcej informacji:
http://portal.murowana-goslina.pl/dla-mieszkancow/wydarzenia/najlepiej-oceniane/item/3261-etzt-szkoly-bawily-si%C4%99-ekologicznie.html

 

ROK SZKOLNY 2011/2012 

            Rok szkolny 2011/2012 dobiega końca. Dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie to kolejny rok sukcesów uczniowskich. Koło Młodych Melomanów „Klasa Muzyczna” odniosło kolejny triumf – I miejsce z wyróżnieniem i Puchar pamięci Prezesa Pro Sinfoniki Alojzego Andrzeja Łuczaka za spektakl słowno-muzyczny wystawiony w ramach 44. Turnieju Pro Sinoniki. Ponadto Pro Sinfonika zaprezentowała Murowanej Goślinie widowisko „Bliskie spotkania trzeciego stopnia – dzieje muzyki”. Uczniowie „Dwójki” bardzo licznie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych na szczeblu gminy, powiatu, rejonu i województwa, odnosząc znaczące sukcesy. Uczeń klasy 6c – Krzesimir Małecki został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, natomiast laureatami XVI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce zostali: Kamila Cholewicka (5c), Filip Jarzyński (5c) i Paweł Stocki (5b). Wśród innych sukcesów są: wyróżnienie w konkursie „Złota żabka” w dziedzinie matematyki, dwa bardzo dobre wyniki i trzy wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2012, a także I i III miejsce w Ponadgminnym Konkursie Języka Angielskiego „TAKE ON SIX” pod patronatem Starosty Poznańskiego oraz VI miejsce dziewcząt i VI miejsce chłopców w Finale Mistrzostw Województwa w Minisiatkówce rocznika 2000. Nasi uczniowie zajęli też czołowe miejsca w licznych konkursach gminnych, a także po raz pierwszy w konkursie multimedialnym – I, II i III miejsce w Ogólnopolskim Multimedialnym Konkursie Języka Angielskiego „Fun English”. Szkoła pracowała zatem bardzo efektywnie z uczniem zdolnym, ale nie tylko stwarzając mu możliwość uczestniczenia w konkursach, także oferując bogatą ofertę kół zainteresowań. Natomiast uczniowie przejawiający trudności w nauce mogli liczyć na szeroką pomoc specjalistów podczas zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych czy gimnastyki korekcyjnej. Szczególnie szeroka oferta skierowana była do uczniów klas I – III dzięki realizowanemu programowi unijnemu „Indywidualizacja nauczania w klasach I – III szkół podstawowych gminy Murowana Goślina”. Nasza szkoła uczestniczyła w kilku projektach i programach, np. „Ortograffiti:”,„Ratujemy i uczymy ratować”, „Przyjaciele Zippiego”, „Doskonałe mleko”, „Owoce w szkole”, „Szkoła bez przemocy”, „Warto być dobrym”, projekcie unijnym „To jest Twoje dziedzictwo” oraz w akcjach UNICEF jako członek Klubu Szkół UNICEF. Tradycją szkoły są też zajęcia całodniowe realizowane metodą projektu, takie jak Dzień Ziemi, Dzień Patrona, Sportowe Igrzyska Dwójki, Dzień Szkocji. Ważnym sukcesem szkoły, a właściwie Rady Rodziców jest zdobycie wyróżnienia w konkursie MEN „Mam 6 lat” oraz tytułu: „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”.

Na koniec nie wypada nie wspomnieć o wynikach w sprawdzianie umiejętności – wynik 23,38 pkt jest wyższy od średniej kraju, województwa, powiatu i gminy. Pięknie wypadły też wyniki klasyfikacji – bardzo dużo świadectw z wyróżnieniem i szkolnych odznak „Henryk” przyznawanych za wzorową frekwencję, bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz sukcesy w konkursach.

Analizując powyższe można ten rok szkolny zaliczyć do bardzo udanych. Wszyscy zasłużyli na wspaniałe wakacje. Serdecznie gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom. Dziękuję też za owocną współpracę nauczycielom, Radzie Szkoły, Radzie Rodziców i innym zaangażowanym rodzicom.

                                                                                                          Mirosława Szudera

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE MEN „MAM 6 LAT”

Rada Rodziców naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Mam 6 lat” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej realizując Moduł I: „Sześciolatek w przyjaznej szkole”. Wyróżnienie wraz z nagrodą zostało wręczone podczas Wojewódzkiej Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w poniedziałek 28 maja 2012 r. W Gali uczestniczyła delegacja sześciolatków z klasy Id wraz z wychowawczynią, rodzice z Rady Rodziców z przewodniczącą Panią Renatą Och-Jankowiak oraz dyrektor szkoły. Podziękowanie za udział w konkursie i wyróżnienie otrzymaliśmy z rąk Pani Joanny Berdzik Wiceminister Edukacji Narodowej oraz Pani Elżbiety Walkowiak Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Cieszymy się z sukcesu, z tego, że nasze działania w kierunku tworzenia szkoły przyjaznej dla uczniów zostały docenione.

SIENKIEWICZ NASZYM PATRONEM JUŻ 20 LAT

Już od dwudziestu lat jesteśmy Sienkiewiczątkami, z dumą nosimy imię naszego Noblisty i co roku w maju świętujemy Dzień Patrona. Tegoroczne święto było naprawdę gorące i to nie tylko za sprawą aury. Po uroczystym apelu wesoło przemaszerowaliśmy w pochodzie ulicami naszego osiedla – przebrani za postaci z powieści Sienkiewicza, barwni, weseli i pełni energii. Potem na terenie szkoły rozpoczął się Turniej Sienkiewiczowski. Najmłodsi brali udział w Turnieju Rycerskim, oczywiście konkurencje sportowe zastąpiły te sprzed wieków, ale duch wojowników był ten sam…  Uczniowie klas starszych wędrowali wraz z patronem po różnych kontynentach i wykonywali zadania związane z miejscami, które na kartach swych powieści uwiecznił Sienkiewicz. Było naprawdę zabawnie – płynęliśmy łodzią, tańczyliśmy regionalne tańce, zaklinaliśmy deszcz, budziliśmy do życia mumię… Wykazaliśmy się również wiedzą rozwiązując krzyżówki dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Uwieńczeniem zmagań było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Jak zwykle nikt nie miał ochoty iść do domu, zawsze święto Patrona jest dla nas tym wyjątkowym dniem, w którym czujemy się prawdziwą wspólnotą.

UFO W Murowanej Goślinie

W niedzielę 17 czerwca  br. w hali sportowo-widowiskowej odbyło się już drugie teatralno-muzyczne widowisko muzyczne, tym razem pt. „Bliskie spotkania III stopnia – dzieje muzyki”. Organizatorami tego przedsięwzięcia był Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Pro Sinfonika – Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie.  Podobnie jak w ubiegłym roku na widowisku „Od poloneza do kankana” hala została wypełniona po brzegi, sprzedano wszystkie bilety. To niewątpliwy sukces organizatorów.

Ląduje statek kosmiczny, wychodzą UFOLUDKI, spotykają Ziemian zapewniając ich o pokojowej misji, chcą poznać naszą  kulturę. Następnie programują translokator historii i odwiedzają różne okresy  na Ziemi.

Zgromadzona publiczność  została zabrana razem z przybyszami z kosmosu w niezwykłą podróż muzyczną podczas której poznali historię i rozwój muzyki na przestrzeni dziejów. Wszystko rozpoczęło się od prehistorii, kiedy to  Grupa Realizacyjna „Beton” znakomicie wcieliła się w rolę  jaskiniowców. Podróż muzyczna przez kolejne epoki aż do współczesności była nie tylko poznawcza,  ale  także niezwykle żywa i  barwna.

Zachwycił rozmach,  gra aktorska, układy taneczne i przepiękne stroje. W całym przedsięwzięciu brało udział ponad 200 wykonawców.

Scenariusz napisała Barbara Pilarczyk i Jadwiga Maćkowiak, choreografia to dzieło Katarzyny Łukaszewicz.  Ogromne wrażenie zrobiła scenografia, pomysłodawca i realizator   to Bartek Stefański. Na czas widowiska nasza hala zmieniła się całkowicie, było rozgwieżdżone niebo, planety i olbrzymi statek kosmiczny.

Gościnnie wystąpił Chór Męski Akord Cechu Stolarzy w Swarzędzu – dyrygent Jadwiga Maćkowiak, oraz chóry: Dziewczęcy, Chłopięcy, Żeński, Kameralny Canzona – dyrygent Adrianna Wtorkowska – Kubińska.

Widowisko wyreżyserowała obdarzona niezwykłym kunsztem artystycznym Jadwiga Maćkowiak.

Podziękowania należą się wszystkim artystom, uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie, chórom, Grupie Realizacyjnej Beton, a także rodzicom i nauczycielom. Piękne kostiumy to dzieło:  Katarzyny Trojanowskiej, Renaty Och – Jankowiak, Justyny Siebert.   Multimedia i nagłośnienie imprezy przygotował  uczeń Gimnazjum nr  2 Mariusz Będziecha.  Na podkreślenie zasługuje też zaangażowanie w projekt Agnieszki Ogrodnik. Całość organizacyjnie i finansowo spiął Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.  Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki i Dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak podziękowali  wszystkim wykonawcom.

Ci którzy nie byli niech żałują, mamy ogromny potencjał i ludzi którzy potrafią nie tylko marzyć, potrafią te marzenia realizować. Wielki brawa dla nich wszystkich – oto oni:

Ziemianie –  Olga Szewczyk, Karolina Sujecka, Karolina Szukała, Weronika Ancan, Tomek Puchowicz

UFO – Kasia Jędrzejewska, Julia Janiszewska, Marta Ogrodnik, Lynn Kucharczyk

Jaskiniowcy –  Grupa rekonstrukcyjna BETON

Apollo – Szymon Rosół

Papież Grzegorz Wielki – Grzegorz Lachowicz

Rycerz – Dorian Rasiak

Jan Sebastian Bach – Krzysztof Sadowski

Jerzy Fryderyk Haendel  – Tosia Bulińska

Antonio Vivaldi – Magda Dolińska

 

Uczniowie klas muzycznych

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza,

Układy choreograficzne

klasa I  Antoni Buliński, Oskar Florkowski, Matylda Gil, Michał Grzeszczak, Paulina Kaczmarek, Martyna Kobus, Jan Mądry, Jakub Linkner, Zosia Nowak, Eliz Sadik, Michał Siebert, Jan  Sikorski, Maks Sobczak, Michalina Sawicka, Mateusz Ratajczak, Joanna Teodorowicz, Szymon Twardoń, Kacper Twardoń, Julia Woźniak, Zuzanna Kozłowska, Agata Krzyżostaniak, Gaja Bromberek, Marianna Gliwka, Amelia Jankowiak, Zuzanna Mankiewicz, Konstancja Modrak, Iga Różycka, Zosia Szczepańska, Kevin Muller, Jola Kądziela

 

klasa II  Chudziak Weronika, Figiel Debora, Gedowski Michał, Grudzień Angelika, Izert Igor, Kujawiak Maksymilian, Olszewska Zosia, Pasternak Sandra, Postoł Emilia, Przybylski Artur, Stefaniak Adam, Szwarc Michał, Ślusarska Nawojka, Natalia Tańska, Trojanowska Julia, Włodarczak Bartek

 

klasa III – Baturo Jan, Bartczak Krzysztof, Berdzińska Zuzanna, Błachowiak Mateusz, Błachowiak Borys, Borysowska Julia, Bromberek Igor, Bulińska Marta, Gunia Wojciech, Grzechowiak Ala, Kaszyński Mateusz, Klewenhagen Emilka, Lenhardt Kuba, Ogdowski  Kacper, Pasternak Sandra, Paszkiewicz Franek, Robaszkiewicz Melania, Stróżyk Martyna, Szafrańska Zuzanna, Łukasz Cholewczyński

 

klasa IV  Andrzejewska Marianna, Błachowiak Zosia, Dolińska Magda, Głodek Martyna, Kielma Klaudia, Kulik Helenka , Kulik  Weronika, Łaska Weronika, Maternicka Julia, Nowak Magda, Ostrowska Adrianna, Szóstak Zuzanna, Szwarc Ola, Walkiewicz Ola

 

klasa V    Ancukiewicz Zosia, Błachowiak Ola, Bulińska Zosia, Cholewicka Klaudia, Dworczak Zosia, Fic Marianna, Florkowski Kuba, Jarzyński Filip, Kaszyńska Julia, Łowigus Rysiu, Rogal Zuzanna, Sadik Damian, Stachowiak Mikołaj, Schraube Maja

 

klasa VI   Czarnecka Jadwiga, Hanzewniak Malwina, Hutek Marta, Jankowiak Maja, Kutzner Kasia, Maślankiewicz Ola, Ogrodnik Gabrysia, Przymusińska Blanka, Rogal Weronika, Rotter Ilona, Wojtera Martyna, Woźniak Ola

Gimnazjum nr 2 im Jana Kochanowskiego

1.Taniec dawny: Król Marcin Kazuś, Ania Wagner, Magdalena Bartczak, Krzysztof Jankowski, Kuba Koniecki, Aleksandra Mikołajewicz, Michał Bartkowiak, Patryk Grygielski, Karol Zawadzki, Daniel Linert, Karolina Białek, Zosia Stecka, Malwina Baturo, Ania Dębińska, Artur Demel

2.Taniec współczesny: Małgorzata Dolińska, Marcin Kazuś, Ania Wagner, Krzysztof Jankowski, Jakub Koniecki, Sandra Wojkowska, Karolina Białek, Patryk Grygielski

Chóry: Dziewczęcy, Chłopięcy, Żeński, Kameralny Canzona – dyrygent Adrianna Wtorkowska – Kubińska

Chór Męski Akord Cechu Stolarzy w Swarzędzu dyrygent – Jadwiga Maćkowiak

harfa – Alicja Garczarek

flet – Anna Łukaszewicz

fortepian – Antonina Bulińska, Magdalena Dolińska, Natalia Tańska, Filip Jarzyński

śpiew – Hanna Piotrowska

akompaniament – Weronika Jarzyńska, Katarzyna Łukaszewicz

 

REALIZACJA

scenariusz – Jadwiga Maćkowiak, Barbara Pilarczyk

choreografia – Katarzyna Łukaszewicz

układy taneczne – Dorota Schraube

przygotowanie pianistów – Jadwiga Maćkowiak, Adrianna Wtorkowska – Kubińska

koordynacja – Agnieszka Ogrodnik,

kostiumy – Katarzyna Trojanowska, Renata Och – Jankowiak, Justyna Siebert

multimedia, nagłośnienie –  Mariusz Będziecha

 oświetlenie – BROKER SOUND

współpraca – rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie

scenografia Bartłomiej Stefański

reżyseria – Jadwiga Maćkowiak

Agnieszka Szymańska – Wojtera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„PIKNIK Z DWÓJKĄ”

W sobotę 2 czerwca 2012 r. na boiskach szkolnych Rada Szkoły i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie zorganizowały drugi festyn szkolny „Piknik z Dwójką”. Mimo raczej niesprzyjającej aury, a szczególnie przenikliwie zimnego wiatru, w festynie uczestniczyły setki uczniów, ich rodziców i mieszkańców osiedla. Szczególnie wiele emocji dostarczył turniej piłki nożnej, w którym brały udział drużyny złożone z dzieci i rodziców wielu klas. Dużym zainteresowaniem cieszył się też turniej piłki siatkowej zorganizowany przez rodziców klasy sportowej siatkarskiej. Rodzice zapewnili również atrakcje dla najmłodszych: tory przeszkód, piłkarzyki, przeciąganie liny, skoki w workach, rzut do kosza, darty. Ponadto działały: stoisko karaoke, kącik plastyczny, kawiarenka z ciastami wypieku rodziców, stoisko z napojami, watą cukrową, pop cornem oraz kuchnia amerykańska. Zaprezentowała się szkolna grupa teatralna. Wielkie zainteresowanie wzbudzały też „bramki niespodzianki” – za zakupione cegiełki była możliwość losowania upominków z poszczególnych bramek.

Impreza podobała się uczestnikom, dała wiele radości dzieciom i dorosłym. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy imprezę wymyślili, przygotowali i przeprowadzili. Dziękujemy też wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym festynie, dzięki czemu był on tak udany.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI


Światowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzimy od 1990 roku, natomiast w naszej szkole od wielu lat. Światowy Dzień Ziemi w 2012 roku uczczono podczas  obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ, a  w Polsce ten dzień obchodzono  pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”.
W Szkole Podstawowej nr 2  Dzień Ziemi obchodziliśmy  20.04. i tego dnia pracowaliśmy metodą projektu. W programie zajęć umieściliśmy elementy edukacji ekologicznej, edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę oraz działania społeczne.

Przedsięwzięcie jest zawsze duże i nie udałoby się go zrealizować, gdyby nie było zaangażowania rodziców, oddanych sprawie życzliwych nam osób oraz instytucji państwowych. Podczas  Dnia Ziemi umożliwiamy naszym dzieciom poznanie najbliższego otoczenia domu, szkoły i terenu gminy. Ukazujemy również walory przyrodnicze Puszczy Zielonka, a przy tej okazji  promujemy edukację leśną, dążymy do podnoszenia wiedzy przyrodniczo – leśnej naszych uczniów dzięki dydaktycznemu wsparciu Nadleśnictwa Łopuchówko.

Dzieci ze szkoły podstawowej nie muszą jeszcze rozumieć co to jest „dobra energia”, ale z przyjemnością poznają sposoby życia w zgodzie z naturą.

Jak co roku wszystkie klasy I wyjechały do Zielonki, gdzie mogły poznać ciekawe rośliny w arboretum i zintegrować się na łonie natury.

Klasy II zgłębiały w tajemnice lasu w czasie zajęć terenowych i na spotkaniu z panią leśnik

Małgorzatą Nowak, która nie tylko ukazała problemy dzisiejszej przyrody, ale również prezentowała eksponaty i jako fachowiec leśnik przedstawiła, czym jest las dla człowieka.

Dzieci z klas III, dzięki życzliwości pana Bukowskiego ze Starczanowa, bawiły się przy ognisku po przemierzeniu tras turystycznych w okolicznym lesie.

Dla klas IV zawsze wielką atrakcją jest wizyta w gospodarstwie państwa Winogrodzkich z Boduszewa. Dzieci dzięki życzliwości i dużej cierpliwości gospodyni miały możliwość obejrzenia zwierząt gospodarskich, mogły dowiedzieć się o ich potrzebach i warunkach życia. Szczególną atrakcją tego roku były  prosięta, które można było również przytulić i potrzymać na rękach. Dalsze poznawanie wsi odbywało się w trakcie przejażdżki konnymi powózkami. Duża atrakcją dla dzieci z Zielonych Wzgórz była integracja klas przy ognisku w przypałacowym ogrodzie w Boguszewie, a że pogoda sprzyjała uczniowie z żalem opuszczali wieś.

Klasy V jako jedyne pozostały w szkole i przygotowały turniej, w czasie którego każdy mógł się wykazać swoimi talentami i wiedzą. Poszczególne zespoły klasowe rysowały mapę okolicy,  wskazywały miejsca, które powinny być zachowane dla zrównoważonego rozwoju naszej gminy, przekonywały jak należy się zdrowo odżywiać, układały bukiety z roślin z przydomowych ogrodów, przygotowały pokaz mody z alternatywnych materiałów.

W czasie turnieju szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wizyta dwóch pań ze swoimi wyjątkowymi i rzadkimi pupilami, owczarkami francuskimi briardami. Jeden czarny briard  przyjechał do nas z Czerwonaka, a drugi płowy, mieszka w naszej gminie. Pani Rosiak i jej znajoma, właścicielka czarnego briarda, przy okazji prezentacji psów opowiadały o historii tych zwierząt oraz  jak należy dbać o ich potrzeby. Zaprezentowały również dzieciom, co jest bardzo ważne, bardzo prostą technikę sprzątania po swoich czworonogach, którą warto przejąć na co dzień.  Jest to bowiem  prosta odpowiedź na pytanie  – co ja mogę zrobić dla swojego środowiska?

Klasy VI jak co roku przy dużym wsparciu pracowników Wielkopolskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego przy okazji porządkowania  tras turystyczne Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka poznawały możliwości wypoczynku i rekreacji na terenie najbliższej okolicy. Jednak przed wyjściem w teren nie zabrakło spotkania z panią leśnik, która dzieliła się swoją fachową wiedzą z uczniami klas VI i uatrakcyjniła zajęcia klas V.

Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich osób i instytucje, które wspierają nas od wielu lat i przyczyniają  się do promowania aktywnych formy uczenia się i poznawania otaczającego nas środowiska. 

 

Żywila Świerc-Czarnecka

44 Turniej Pro Sinfoniki w Murowanej Goślinie

Tematem tegorocznego Turnieju jest postać założyciela Pro Sinfoniki  Alojzego Andrzeja Łuczaka.

            29 marca w  wypełnionej po brzegi auli Gimnazjum nr 1 Koło Młodych Melomanów Klasa muzyczna przedstawiło przepiękny, roztańczony i rozśpiewany spektakl pt.:

„DZIECI LISTY PISZĄ , CZYLI  WAŻNE  PYTANIA DO PREZESA PREZESÓW”.

Na scenie wystąpiła około setka wykonawców, reprezentująca każdy poziom klas Szkoły Podstawowej nr 2  i Gimnazjum nr 2. Barwne układy choreograficzne, prezentacje młodych pianistów, występ chóru Canzona przeplatane były „wędrującymi w przestworza listami”, a „głos Prezesa” odpowiadał  Jego słowami.

Oto  fragmenty:

Przyszło się nam dziś zmierzyć z fenomenem wyjątkowej charyzmy Prezesa Prezesów,                       Alojzego Andrzeja Łuczaka. Wszystko czego się dotknął, a związane było z muzyką, urastało do rangi wydarzenia. Tak było z Pro Sinfoniką!

Stworzył ją dla nas: dla dzieci i młodzieży. Wierzył, że dobrodziejstwo wynikające z uczestniczenia, z przeżywania koncertów muzyki klasycznej w salach koncertowych, wzmacnia i wzbogaca świat, a w szczególności świat dziecka.

 Gdy Go nam zabrakło zadajemy sobie pytanie – co dalej …. ? 

 Mamy nadzieję, że jasność poglądów, miłość do muzyki  Prezesa Prezesów, da nam dużo energii, pragnień, aby czynić  świat lepszym. On sam nigdy nie zabiegał o tanią sławę, ale za to walczył o każdy koncert, konkurs, spotkanie jak gdyby od tych wydarzeń zależało jego życie.

Nasz spektakl muzyczno-słowny, w hołdzie Prezesowi Prezesów, zaprezentuje Państwu prawdy ponadczasowe, prawdy niezmienne w swej wartości.

Ważne dla nas sprawy opiszemy w listach, które Prezes tak lubił otrzymywać!

Na wiele pytań nie znajdziemy odpowiedzi. Ale możemy spróbować je zadać…

LIST III – CZY PRO SINFONIKA WYCHOWUJE?

GŁOS PREZESA: „Błędy lekarzy kryje ziemia, błędy architektów – zieleń,

błędów w wychowaniu nie ukryje nic i nikt. Społeczeństwo wiotczeje, odrzuca sprawdzone wzory życia, szczególnie w rodzinie. Coś z tym trzeba zrobić!

Pro Sinfonika jest piękną wyspą, której pięknu nie zaszkodziła nawet bezduszna telewizja.

My w Pro Sinfonice nikogo nie wprowadziliśmy w błąd. Nie używaliśmy modnego kłamstwa pragmatycznego. Całkowicie wierzyliśmy w to, co mówimy. I mieliśmy rację!

LIST VII – PREZESIE PREZESÓW – CO MAMY CZYNIĆ?

GŁOS PREZESA: „Rola muzyki w społeczeństwie, jako kreatora wyższej cywilizacji jest wielostronna…Ciągle mam nadzieję, że wielka muzyka na ten świat jeszcze nie nadeszła, że Pieśń nad Pieśniami wyjdzie z szeregów Pro Sinfoniki co powtarzam za Jerzym Waldorffem.

 W to wierzę i chciałbym, aby wspaniała muzyka w naszej Auli rozbrzmiewała nie tylko od wielkiego święta.

 

Realizatorzy

scenariusz –                             Barbara Pilarczyk, Jadwiga Maćkowiak

układy choreograficzne –   Katarzyna Łukaszewicz, Dorota Schraube

przygotowanie pianistów – Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Jadwiga Maćkowiak, Tadeusz Szeligowski,

Weronika Jarzyńska

akompaniament –               Weronika Jarzyńska

współpraca –                      Agnieszka Ogrodnik, Paulina Dutkowska, Dorota Bałamut, Katarzyna Wysocka,
Maja Jedynak, Ewa  Duszyńska, Katarzyna Trojanowska

media –                              Mariusz Będziecha, Tomasz Mizgier

oświetlenie –                     Tomasz    Krzyżostaniak

scenografia –                     Bartłomiej  Stefański

reżyseria – Jadwiga Maćkowiak

Zdjęcia z turnieju w zakładce GALERIA/PRO SINFONIKA/44 TURNIEJ

NIEZWYKŁE LEKCJE HISTORII

W dniach 7 – 14. 12. 2011r. uczniowie klas 4 -6 naszej szkoły podziwiali wystawę zatytułowaną „ To jest Twoje dziedzictwo. Kampania informacyjna budująca tożsamość regionalną mieszkańców Wielkopolski” wypożyczoną Dwójce przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Dzieci poznały rzemiosła i zawody rozwijające się w pobliżu średniowiecznych grodów Wielkopolski. Układały puzzle z  nazwami zawodów;  odgadywały, czym zajmował się szczytnik czy korabnik. Mogły ubrać się w stroje wzorowane na tych noszonych w średniowieczu. Robiły notatki na woskowych tablicach. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem budowali makietę grodu . Jednak największy entuzjazm wywołał strój rycerski, którego elementy każdy uczeń mógł przymierzyć. Po zajęciach dzieci stwierdziły, że to były niesamowite lekcje.

Oto niektóre opinie:
„Lekcja o rycerstwie była przyjemna. Podobała mi się, ponieważ mogłam się czegoś dowiedzieć o życiu ludzi w dawnych czasach.” Helenka kl. 4.
„ Ostatnia lekcja historii bardzo mi się podobała. Przebieraliśmy się w stroje rzemieślników i rycerzy. Dostaliśmy fajne komiksy i smycz.” – Zosia kl. 4.
„ Poprzednia lekcja bardzo mi się podobała, ponieważ nic nie pisaliśmy. Przebieraliśmy się za rycerzy i za tych, którzy trudnili się rzemiosłem. Pod koniec lekcji dostaliśmy małe komiksiki.”- Ada kl.4.

 

POWIATOWY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH I JASEŁKOWYCH

Kolorowi, poprzebierani uczniowie klas muzycznych w sobotę 10 XII wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych w Pobiedziskach.

Tegoroczne występy przeniesiono z Domu Kultury na Rynek i połączono z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

Wiejący zimny wiatr nie przeszkodził dzieciom w udanym występie. Przedstawiony spektakl „Zanim zabłyśnie gwiazda betlejemska” jury podsumowało jako wyjątkowy, niepodobny do żadnej prezentacji , bardzo radosny , roztańczony i rozśpiewany. Jury nagrodziło prezentacje sprzętem HI-FI . Bardzo ostra pizza na koniec rozgrzała wszystkich. W przedstawieniu wzięli uczniowie klas IIc, IVc i VIc .

Scenariusz i reżyseria – Jadwiga Maćkowiak,
układy choreograficzne Katarzyna Łukaszewicz,
opieka Magdalena Alwin-Głodek, Katarzyna Trojanowska i Joanna Derbich
II Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów w Murowanej Goślinie

„WIELKI JUBILEUSZ
220 ROCZNICA ŚMIERCI WOLFGANGA AMADEUSZA MOZARTA”

26 XI 2011

pod honorowym patronatem Pro Sinfoniki i Tomasza Łęckiego Burmistrza miasta i Gminy Murowana Goślina
Aula Szkoły Podstawowej nr 2

Już od rana słychać było rozgrzewających się przed konkursem małych pianistów, Cała szkoła rozbrzmiewała muzyką. a napięcie i lekkie poddenerwowanie udzielało się i uczniom i rodzicom. W konkursie wzięło udział 16 małych pianistów z klas II-IV i 9 w grupie starszej. Każdy z uczestników wykonał kompozycje W. A. Mozarta i drugi utwór dowolny. W bardzo zawodowym jury zasiedli przewodnicząca Pani Ewa Kandulska – Jakóbczyk profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz Pani Marlena Gnatowicz – dyrektor Pro Sinfoniki i Antoni Hoffmann sekretarz Pro Sinfoniki , doskonale znany dzieciom prelegent koncertów w Auli UAM. Jak na prawdziwy konkurs przystało – najpierw uczestnicy obu grup losowali kolejność występów. Potem trzeba było TYLKO w skupieniu, z jak najlepszą interpretacja, bez pomyłek zagrać program i odetchnąć … do przerwy. Jury poszło obradować, a licznie zgromadzona publiczność miała okazję wybrać swojego faworyta. Przerwa , w czasie której wszyscy mogli uraczyć się słodkościami , przygotowanymi przez rodziców (dzięki Im za to) przedłużała się. Jury wciąż obradowało, a napięcie wśród oczekujących rosło.

Wreszcie wrócili!

Przewodnicząca prof. Ewa Kandulska – Jakóbczyk w kilku słowach POCHWALIŁA wszystkie prezentacje i ogłosiła werdykt W grupie młodszej:
I miejsce – Magdalena Dolińska
II miejsce– Emilia Klewenhagen
III miejsce – Marta Bulińska

W grupie starszej bezapelacyjnie:
I miejsce – Filip Jarzyński
II miejsce – Blanka Przymusińska
III miejsce – Marta Hutek.

Wyróżnieni są uczniami Adrianny Wtorkowskiej – Kubińskiej i Jadwigi Maćkowiak.

Nagrody finansowe wręczyła dyrektor MGOKiR Arleta Włodarczak Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki od Pro Sinfoniki i sponsorów – Szkolnego SKO i Księgarni Grześ.
Jeszcze pozostało ogłoszenie nagrody publiczności – tort ufundowany przez Społeczne Ognisko Artystyczne otrzymała Emilka Klewenhagen – dobrze mieć wsparcie w rodzinie!
Uczniów do konkursu przygotowali Adrianna Wtorkowska – Kubińska , Jadwiga Maćkowiak, Katarzyna Łukaszewicz , Tadeusz Szeligowski i Weronika Jarzyńska.
Klasy muzyczne w Murowanej Goślinie cieszą się coraz większą popularnością i choć nie jest to wcale taka łatwa nauka , to obecnie przeszło 120 uczniów gra na fortepianie, a z tej gromady aż 102 jest członkami Pro Sinfoniki (24 w Gimnazjum nr 2)
Ś. p. Prezes Prezesów Alojzy Andrzej Łuczak powiedział „dziecko buduje świat w sobie i wokół siebie, przyjmuje świat zastany, jakże bogaty, bo oparty o wartości kultury muzycznej. Przecież tak właśnie wypracowuje się kształt przyszłej Europy Młodych. Jakie będzie społeczeństwo za kilkanaście lat, można bez większej pomyłki już dzisiaj powiedzieć. Test jest bardzo prosty: poznać, na co pada wzrok współczesnej młodzieży, z kim się spotykają? Tu tkwi wzorzec ich przyszłego życia i działania. O przyszłość najaktywniejszych z Pro Sinfoniki należy być raczej spokojnym”

Jadwiga Maćkowiak

KLASOWY DZIEŃ SPORTU

W ostatnich dniach października najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z fantastycznej oferty Centrum Tenisowego Sobota. Centrum zapraszając nas w ramach promocji, zapewniło darmowy dojazd oraz fachową opiekę nad dziećmi na terenie obiektu.

Klasowy Dzień Sportu, bo tak nazwano tę akcję, był bardzo ciekawym doświadczeniem sportowym dla pierwszaków. Promocja sportu wśród najmłodszych to zapewne niezwykła wartość jak i ogromne korzyści zdrowotne i wychowawcze ,zważywszy na fakt, że dzieci coraz więcej czasu wolą spędzać przed komputerem, czy telewizorem.

Już na wejściu nastąpiło przywitanie z bardzo sympatycznymi i energicznymi trenerami. Potem dzieci szybko przebrały się w kolorowych, czystych i przestronnych szatniach w stroje sportowe, a następnie wyruszyły na korty tenisowe, gdzie zostały przeprowadzone różnorodne formy ćwiczeń ruchowych i zręcznościowych z piłeczkami tenisowymi i z rakietami. Dzieci oprócz zabaw poznały podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego. Z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wykonywały zadania trenerów. Widać było ,że sprawia im to frajdę i wywołuje chęć rywalizacji.

W przerwie między zajęciami był czas na zjedzenie śniadania, chwilę odpoczynku w ogromnych, bardzo wygodnych fotelach w towarzystwie bajki z najpopularniejszego kanału dla dzieci.

Na pożegnanie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, kolorowankę, kredki, oraz znaczek małej akademii tenisa. Oprócz tych rzeczowych pamiątek dzieci wyniosły stamtąd ogrom bardzo pozytywnych, sportowych emocji. Pomimo zmęczenia zadowolenie na buziach dziewczynek i chłopców było wymalowane od ucha do ucha. Cieszę się ,że mogłam uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, a moim podopiecznym zafundować tyle radości i wrażeń. Sama świetnie się bawiłam! Z pewnością ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Na początku października firma „Skanska” zorganizowała dla dzieci z naszej szkoły zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w bardzo szerokim znaczeniu. Dzień ten był wyjątkowy, bo dotyczył bardzo ważnych kwestii, z którymi na co dzień dzieci nie mają do czynienia, ale wiedzą ,że bezpieczeństwo musi mieć miejsce wszędzie tam, gdzie są ludzie, a zwłaszcza ich większa liczba. Dzień ten został nazwany „Dniem bezpieczeństwa ze Skanska”.

Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak należy zachowywać się na terenie, gdzie odbywają się prace budowlane, modernizacyjne czy remontowe. Mieli możliwość sprawdzenia swoich sił i uważnego słuchani poleceń „kierownika budowy” podczas prowizorycznego budowania domu z ogromnych kartonów. Wcześniej każde dziecko założyło kask ochronny, oraz kamizelkę, która swoimi odblaskami umożliwia zobaczenie pracownika w czasie pochmurnego dnia, czy też wieczorowa porą. Dzieciom to doświadczenia sprawiło ogromnie dużo zabawy, bo chyba nigdy wcześniej nie miały możliwości budowania zespołowo tak dużego „obiektu”, w którym pomieściło się ok.25 osób.

Oprócz budowania było również sprawdzenie swoich umiejętności przy wbijaniu gwoździ w deskę. Także w kaskach, ochronnych rękawicach wcieliły się w pracowników budowlanych przekonując się jednak szybko, że nie jest to łatwe zadania na jakie wyglądało. Ale zarówno chłopcy jak i dziewczynki dzielnie i fachowo starały się podołać zadaniu.

Kolejnym bardzo ciekawym doświadczeniem było udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na manekinie w obecności ratownika medycznego wszyscy mogli spróbować wykonać podstawowe czynności ratujące życie ludzkie – wezwanie pomocy, ułożenie w pozycji bocznej poszkodowanego, masaż serca, sztuczne oddychanie metodą „usta-usta”. Widać było ogromne przejęcie i zaangażowanie uczniów świadomych tego, że nawet taki mały człowiek posiadając podstawową wiedzę z tego zakresu, może uratować komuś życie.

Ostatnim akcentem było przechodzenie przez jezdnię. Dzieci od początku września były uświadamiane o zagrożeniach jakie niesie ze sobą nierozsądne zachowywanie się w pobliżu ulicy, czy nawet już na samym przejściu, dlatego fantastycznie radziły sobie w tym sprawdzianie pod okiem policjantki. Na koniec pojawił się Pyrek, którego dzieci bardzo entuzjastycznie przywitały, bo stał się dla nich symbolem bezpieczeństwa i zdrowia-jego wizerunek znajduje się na pudełkach mleka, które z takim apetytem piją.

Nasi uczniowie wiedzą, jak należy się zachowywać na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz na przejściach, gdzie znajdują się pasy. Wiedzą także, że wchodząc na jezdnię stają się również uczestnikami ruchu drogowego i obowiązują wszystkich ustalone zasady. Wiele dzieci porusza się po drogach tylko z poboczem, gdzie nie ma chodników, ale uświadomione są, jak należy się w takim przypadku zachować . Wszyscy nauczyciele z naszej szkoły dbają o bezpieczeństwo dzieci, wszyscy uświadamiają je jak ważna jest rozwaga na drodze i to, że mądrość jaką posiądą z tego zakresu, teraz, tutaj, chodząc do szkoły ma stać się dla nich bezpiecznym drogowskazem na całe życie. Mam nadzieję, że takie lekcje są bardzo ciekawym doświadczeniem, z których uczniowie czerpią wiedzą wszystkimi zmysłami i że one właśnie zapadają głęboko w pamięci. Życzę też wszystkim , aby nigdy nie doświadczyli żadnego wypadku.

Marzena Psik

ROK SZKOLNY 2010/2011

Miło nam poinformować, że Koło Młodych Melomanów „Klasa Muzyczna” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie otrzymało wspaniałą nagrodę: PUCHAR PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Bronisława Komorowskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, społeczne i organizacyjne. Tak wielkie uznanie koło otrzymało za koncert „Uszy do góry – muzyczny Poznań w oczach Jerzego Waldorffa”, wystawiony w ramach 43. Turnieju Pro Sinfoniki. Kryształowy puchar został wręczony podczas gali finałowej turnieju w auli Lubrańskiego UAM w Poznaniu w dniu 15 czerwca br.

Serdecznie gratulujemy!

Kończy się kolejny rok szkolny. Dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie był to bardzo pracowity, ale ciekawy i pomyślny czas. Przez pierwsze miesiące realizowaliśmy kolejne zadania w ramach Roku Chopinowskiego. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzyki odbyła się oficjalna inauguracja głównej nagrody w 42. Turnieju Pro Sinfoniki, za widowisko „Inochi no ongaku czyli muzyka życia”. Gośćmi otwarcia były władze miasta i delegacja Pro Sinfoniki, a w programie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów klas muzycznych i gościa specjalnego Pani prof. Ewy Kandulskiej – Jakubczyk. 30 października w szkolnej auli odbył się Konkurs dla Młodych Amatorów poświęcony Fryderykowi Chopinowi. W jury zasiadła Natalia Rehling (Sawościanik) – laureatka wielu polskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Recital, jaki dała wybitna pianistka na nowym instrumencie na długo zapadł w duszy wszystkich słuchaczy. W listopadzie odbył się finał Gminnego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie „Panowie czapki z głów, oto geniusz”, organizowanego we współpracy z MGOKiR. Uczestniczyły w nim wszystkie szkoły z Murowanej Goślinie, które wcześniej zorganizowały dwa szkolne etapy. Działania naszej szkoły w Roku Chopinowskim zostały docenione. Jako jedna z 13 placówek w Wielkopolsce otrzymaliśmy na specjalnym spotkaniu podziękowanie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Idąc dalej muzycznym nurtem działalności szkoły, w marcu w ramach 43. Turnieju Pro Sinfoniki zaprezentowany został koncert „Uszy do góry – muzyczny Poznań w oczach Jerzego Waldorffa”. Koncert wzbudził wielkie uznanie, zdobył I miejsce a Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna w Murowanej Goślinie zostało uhonorowane za wybitne osiągnięcia artystyczne, społeczne i organizacyjne nagrodą: Puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ale to nie koniec muzycznych wydarzeń. 5 czerwca w hali widowiskowo-sportowej w Murowanej Goślinie wystawione zostało widowisko teatralno-muzyczne „Od poloneza do kankana” z udziałem naszych młodych artystów pod kierownictwem Pani Jadwigi Maćkowiak.

Drugim nurtem w działalności szkoły od lat jest praca z uczniem zdolnym, stwarzanie mu możliwości rozwoju talentów i zainteresowań podczas zajęć pozalekcyjnych oraz poprzez udział w konkursach i zawodach szkolnych i ponadszkolnych. Byliśmy organizatorami kilku konkursów, np. odbył się u nas XIV Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajaczkowskiego, etap powiatowy XV Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, Ponadgminny Konkurs Języka Angielskiego „Take on six”, Gminny Konkurs „Bezpieczni na drodze” czy Gminny Konkurs „Mistrz Rachunku”. Nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy w zmaganiach konkursowych, przykładowo: 3 laureatów XV Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, finalista Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego, wyróżnienie w Powiatowym Konkursie z Literatury i Języka Polskiego „Złota żabka”, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR, a także Mistrzostwo Wielkopolski w Minisiatkówce Dziewcząt rocznika 2000. Serdecznie gratulujemy tym laureatom i ich licznym kolegom, którzy osiągnęli sukcesy w innych zawodach rejonowych, powiatowych, gminnych.
Nauczyciele pracowali wytrwale z wszystkimi uczniami, nie tylko najzdolniejszymi. Uczniowie mający trudności w nauce otrzymali wsparcie podczas licznych zajęć dodatkowych i według zasad określonych w specjalnie utworzonych dla nich kontraktach. W sumie już kolejny rok udało się uzyskać bardzo dobre wyniki w nauczaniu, zarówno w klasyfikacji, jak i w sprawdzianie umiejętności.

Dwójka w minionym roku szkolnym organizowała też wiele imprez, akcji, projektów. Wielkim sukcesem okazał się festyn przygotowany przez rodziców „Piknik z Dwójką”, pozwolił na świetną zabawę i integrację całej społeczności szkolnej. Ponadto były działania w ramach ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, akcje w ramach Klubu Szkół Unicef, do którego należymy czy w ramach współpracy ze Schroniskiem dla Zwierząt. Mieliśmy swój Dzień Patrona, Sportowe Igrzyska Dwójki, Dzień Ziemi. Odbył się u nas Finał 19 edycji WOŚP, Turniej Halowej Piłki Nożnej. Realizowane były programy edukacyjne, np. „Ratujemy i uczymy ratować”, „Owoce w szkole”, „Doskonałe mleko”, „Plusk”, „Przyrodnicze wędrówki”. Odbyły się liczne wycieczki krajoznawcze, kulturalne, przedmiotowe. Odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne…. i długo by jeszcze wymieniać. Działo się, działo… Czas na zasłużony wypoczynek.

Życząc uczniom, nauczycielom i rodzicom udanych wakacji, chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy mieli swój wkład w życie szkolne „Dwójki”, a szczególnie bardzo zaangażowanym nauczycielom i niezrównanym rodzicom, na których zawsze możemy liczyć! Dziękujemy!

Mirosława Szudera

PODZIĘKOWANIE DLA „DWÓJKI”

Miło nam poinformować, że Wielkopolski Kurator Oświaty złożył podziękowania Społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie za zaangażowanie, kreatywność i pracę wykonaną na rzecz upowszechniania życia i twórczości Fryderyka Chopina w Roku Kompozytora.
Podziękowania zostały przekazane podczas spotkania z Panią wicekurator Hanną Rajcic-Mergler
w środę 20 kwietnia 2011 r. w Poznaniu. Było to wielkie wyróżnienie dla naszej społeczności szkolnej, tym bardziej, że w spotkaniu brali udział przedstawiciele tylko 13 spośród 700 szkół z Wielkopolski.
Nasze działania w Roku Chopinowskim były różnorodne. Ich organizacją zajmowało się głównie Koło Młodych Melomanów KLASA MUZYCZNA, działające w ramach Ruchu Muzycznego Pro Sinfoniki. Zatem w marcu 2010 r. wystawiliśmy w auli Forum spektakl słowno-muzyczny w ramach 42. Turnieju Pro Sinfoniki, poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Został on wyróżniony nagrodą główną (równorzędną) – pianinem. W maju 2010r. zaprezentowaliśmy w auli UAM w Poznaniu widowisko „Pro Sinfonika jedzie do Paryża”. Zorganizowaliśmy (we współpracy z MGOKiR) Konkurs Pianistyczny
dla Młodych Amatorów oraz Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego twórczości (trzyetapowy konkurs gminny). Ponadto członkowie Pro Sinfoniki w czerwcu odwiedzili Żelazową Wolę,
a w październiku reprezentacja koła uczestniczyła w Warszawie w przesłuchaniach II etapu Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Odbyły się również wystawy, audycje, apele
i oczywiście lekcje poświęcone wielkiemu kompozytorowi. Cieszymy się, że nasze całoroczne działania zostały dostrzeżone przez władze oświatowe.

Mirosława Szudera

„ USZY DO GÓRY MUZYCZNY POZNAŃ W OCZACH JERZEGO WALDORFFA”

31.03.2011 r. sympatycy Ruchu Muzycznego Pro Sinfoniki zgromadzili się w Auli Forum, aby przenieść się w zaczarowany świat muzyki, tańca i słowa. Spektakl wyreżyserowała pani Wisia Maćkowiak na podstawie scenariusza napisanego przez siebie i panią Barbarę Pilarczyk. Choreografię przygotowały: Katarzyna Łukaszewicz i Dorota Schraube.

Postacią, która scalała akcję i wspominała muzyków związanych z Poznaniem był Jerzy Waldorff. W tej roli świetnie zaprezentował się Karol Sławek. Na scenie kolejno pojawiali się młodzi artyści w układach tanecznych do muzyki Jana Ignacego Paderewskiego czy Feliksa Nowowiejskiego. Aplauz wzbudził układ pierwszoklasistów – Marsz pod sztandarem pokoju. Bardzo podobał się również występ chóru Canzona oraz gra młodych pianistów: Filipa Jarzyńskiego i Ilony Rotter. Koncert odbył się w ramach 43 Turnieju Pro Sinfoniki i teraz młodzi artyści z niecierpliwością czekają na ogłoszenie werdyktu jury.

Paulina Dutkowska

EDUKACJA EKOLOGICZNA NA PRZYKŁADACH NAJBLIŻSZEJ OKOLICY
SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W MUROWANEJ GOŚLINIE.

W Szkole Podstawowej nr 2 wiosna w pełni świadczą o tym działania uczniów na rzecz przyrody poza murami szkoły. Zakładamy, że edukacja teoretyczna zawsze powinna iść w parze z nauką praktyczną. Edukację przyrodniczą w ramach, której szczególne znaczenie ma wiedza praktyczna, realizujemy w najbliższej okolicy. Warto podkreślić, że jest, w czym wybierać, gdyż sąsiedztwo przyrodnicze jest urokliwe, trzeba tylko lepiej przyjrzeć temu, co nas otacza.
Program edukacyjny ma charakter wieloetapowy (składa się z ogniw, każde ogniwo to kolejna realizacja zajęć edukacyjnych-proekologicznych).
Działania nasze są zgodne są z założeniami wychowawczymi szkoły, a program edukacji przyrodniczej jest wartościowy dla administracji Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, który w swoich założeniach ma popularyzowanie i upowszechnianie walorów przyrodniczych.
Jednym z ogniw naszych działań są zabiegi sanitarne przy pomniku przyrody „ALEJA KASZTANOWCÓW BIAŁYCH” w Zielonce wykonywane 2-3 razy w ciągu roku.
W tym roku wiosną klasa Va wygrabiła spod drzew i spakowała kilkadziesiąt worków liści skażonych larwami, szkodnika tych drzew – szrotówka kasztanowcowiaczka, liście te przeznaczono do utylizacji.
Jest to duże przedsięwzięcie z punktu widzenia tak młodych ludzi. Praca jest ciężka, a przy tym trzeba wykonać ją dokładnie. Wysiłek opłaca się jednak, gdyż jak wynika z opinii specjalistów z Zespołu Parków Krajobrazowych Puszcza Zielonka kondycja bardzo sędziwych drzew poprawia się, co można stwierdzić osobiście podziwiając je w maju w okresie kwitnienia.
Kolejnym ogniwem edukacji przyrodniczej podobnie, jak w innych szkołach naszej gminy, jest udział uczniów w konkursach przyrodniczych.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego była organizatorem kolejnej edycji konkursu przyrodniczego na etapie II gminnym „LAS I JEGO MIESZKAŃCY – PUSZCZA ZIELONKA”.
Wiedza uczniów reprezentujących poszczególne szkoły była bardzo wyrównana, warto podkreślić, że uczniowie prezentowali wysoki poziom.
Kolejnym dużym osiągnięciem naszych uczniów było zdobycie pierwszego miejsca dla Szkoły Podstawowej nr 2 w punktacji łącznej w GMINNYM KONKURSIE WIEDZY PRZYRODNICZO-LEŚNEJ, organizowanym przez DOM KULTURY i ZPKWW.
Radość uczniów była duża, gdyż pytania często poruszały bardzo specjalistyczna wiedze często na poziomie szkolnictwa wyższego. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy podejmują się różnych działań przyrodniczych dobrym skutkiem.

Żywila Świerc-Czarnecka
Szkoła Podstawowa nr 2
Murowana Goślina

Mecz KKS LECH POZNAŃ

Dnia 19. 03. 2011r. grupa uczniów z naszej szkoły pojechała na mecz KKS LECH POZNAŃ. Przeciwnikiem była JAGIELLONIA BIAŁYSTOK. Pojechało z nami dwóch nauczycieli: pani Karina Hałas i pan Jacek Gruszczyński. Przy stadionie mogliśmy kupić gazetki z programem meczu, ciekawymi informacjami i wywiadami. Siedzieliśmy wysoko na trzeciej trybunie . W pierwszej połowie nie padł żaden gol. W drugiej połowie Semir Stilić strzelił dwie bramki. Tak jak inni kibice skandowaliśmy hasła i śpiewaliśmy dużo piosenek. Najgłośniej śpiewała Natalia Tabaczyńaka. Gdy wracaliśmy do domu komentowaliśmy mecz i śpiewaliśmy piosenki. Myślę że wyjazd się udał i wszyscy byli zadowoleni, tym bardziej , że LECH wygrał 2:0.

Mikołaj Paterka 5a

XIV Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców im. Tomasza Zajączkowskiego

ROK CHOPINOWSKI W MUROWANEJ GOŚLINIE

Rok Chopinowski dobiega końca. W Murowanej Goślinie, za sprawą Ruchu Muzycznego Pro Sinfoniki obchody 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora miały bardzo szerokie spektrum działania. Koło MM Klasa Muzyczna inicjowało coraz to nowe przedsięwzięcia. Konkursy, wystawy, koncerty, wycieczki – wszystko związane z Fryderykiem Chopinem.
W 42 Turnieju Pro Sinfoniki za widowisko „Inochi no ongaku czyli muzyka życia” przedstawiającym polskie i japońskie umiłowanie muzyki Chopina Koło MM Klasa muzyczna otrzymało główną nagrodę – Pianino marki Bohemia. Oficjalna inauguracja nagrody miała miejsce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzyki. Gośćmi otwarcia były władze miasta i delegacja Pro Sinfoniki, a w programie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów klas muzycznych i gościa specjalnego Pani prof. Ewy Kandulskiej – Jakubczyk.
Nowy instrument zainspirował Jadwigę Maćkowiak, opiekuna Pro Sinfoniki i głównego organizatora obchodów Roku Chopinowskiego do zorganizowania Konkursu dla Młodych Amatorów – w tym roku poświęconym – jakże by inaczej – Fryderykowi Chopinowi.
Pomimo, że utwory Chopina są wykonawczo i interpretacyjnie trudne dla dzieci, uczestnicy konkursu dali sobie świetnie radę. W jury zasiadła Natalia Rehling (Sawościanik) – laureatka wielu polskich
i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W grupie młodszej I miejsce zdobyła Aleksandra Walkiewicz, a w starszej Filip Jarzyński. Recital, jaki dała wybitna pianistka na nowym instrumencie na długo zapadł w duszy wszystkich słuchaczy.
Koło MM Klasa Muzyczna, w ramach koncertów tęczowych i błękitnych przedstawiła w auli UAM spektakl słowno-muzyczny – „Pro Sinfonika w Paryżu”, widowisko niezwykle barwne, rozśpiewane i roztańczone, łączące muzykę polską i francuską, rozstrzygając jednoznacznie, czy Chopin był Polakiem, czy Francuzem?!
W czerwcu członkowie Pro Sinfoniki pokłonili się Fryderykowi w Żelazowej Woli i Brochowie, a w październiku delegacja 10-osobowa miała szczęście wziąć udział w przesłuchaniach II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Filharmonii w Warszawie i zwiedzić niezwykłe muzeum Chopina, pobudzające wszystkie zmysły zwiedzających.
Jadwiga Maćkowiak we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji zorganizowała Gminny Konkurs Wiedzy „Panowie czapki z głów, oto geniusz”. Pierwsze dwa etapy odbyły się w lutym i w marcu na terenie szkół gminnych.
24 listopada 2010 r. w Wielkim Finale konkursu spotkały się reprezentacje: SP nr 1, SP nr 2, SP Białężyn, SP Łopuchowo, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Organizatorzy przygotowali 31 różnorodnych pytań, były to m. in.: pytania testowe dotyczące życia i twórczości Chopina oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, zadania na czas, percepcja muzyki i kalambury. Odpowiedzi uczestników śledziła komisja konkursowa w składzie: Mateusz MJ Sibilski, Zofia Dombka i Arleta Włodarczak. Rywalizacja szkół wywołała wiele emocji, wszystko działo się w ciekawej formule, w jednym zadaniu uczestniczyli, nie bez tremy, dyrektorzy szkół. Wyraźne zwycięstwo w konkursie odniosło Gimnazjum nr 2 (57 pkt.), w wyniku dogrywki drugie miejsce zajęła SP nr 2 (52 pkt.), trzecie przypadło Gimnazjum
nr 1 (50 pkt.). Poziom wiedzy uczestników konkursu był bardzo wysoki, różnice punktowe między szkołami niewielkie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Pro Sinfoniki prof. Henryk Dalkowski, Pani Zofia Dombka, Pani Karolina Szotkiewicz oraz Wiceburmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Marcin Buliński.
Wszystkie konkursy honorowym patronatem objęli Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina i Alojzy Andrzej Łuczak Prezes Pro Sinfoniki.
Żywię głęboką nadzieję, że to wszystko, co wspólnie przeżyliśmy przyniesie efekt w postaci poszerzenia wiedzy o tym wielkim Polaku, rozmiłowaniu się w Jego muzyce, że dzieła Chopina trafią pod strzechy, a w zbiorkach dysków naszej młodzieży znajdzie się bodaj jeden ulubiony utwór Chopina. A może Pro Sinfonika zyska nowych sympatyków (w tym roku jest nas 130 członków).

Jadwiga Maćkowiak

KONKURS PIANISTYCZNY DLA MŁODYCH AMATORÓW w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Murowanej Goślinie

Jeszcze nie do końca wybrzmiały ostatnie akordy koncertu laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a w Murowanej
Goślinie 15 pianistów stanęło do Konkursu Pianistycznego dla Młodych Amatorów w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w ostatnią sobotę października. Organizatorem konkursu była Arleta Włodarczak – dyrektor MGOKiR i Jadwiga Maćkowiak – dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego w Murowanej Goślinie. Honorowy patronat objęli Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy oraz Alojzy Andrzej Łuczak Prezes Pro Sinfoniki.
Szkolna aula z nowym pianinem, zamieniła się w prawdziwą salę koncertową Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Mirosława Szudera. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Pro Sinfoniki prof. Henryk Dalkowski, Pani Zofia Dąbka, Pani Karolina Szotkiewicz i gość specjalny, przybyły z Wiednia Pani Natalia Rehling (Sawościanik), absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wybitnej polskiej pianistki Ewy
Pobłockiej, laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, uczestniczka XIV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (II etap).
Pierwszą część tego muzycznego wydarzenia wypełniły przesłuchania. Uczestnicy podzieleni byli na 2 grupy wiekowe młodszą – kl. II-IV i starszą – od kl. V. Każdy przedstawił jeden utwór Fryderyka Chopina i dowolnie wybrany utwór, zgodny z poziomem nauczania. Jak na profesjonalny konkurs przystało każdy kandydat losował kolejność
występu w swojej grupie.
Przesłuchania oceniało jury w składzie Natalia Rehling przewodnicząca i Zofia Szymańska (studentka II roku fortepianu w klasie prof. Joanny Marcinkowskiej). Młodzi artyści z dużą tremą, ale i z wielkim zaangażowaniem wykonali przygotowany program.
Po zakończeniu przesłuchań jury udało się na obrady a wszyscy obecni na poczęstunek. Można także było obejrzeć nagranie widowiska „Adwentowy kalendarz”, które Koło MM Klasa Muzyczna wystawiło w grudniu 2008 w auli UAM w ramach Koncertów Pro Sinfoniki. Publiczność miała także możliwość zagłosowania na swego faworyta.
Drugą część niezwykłego wieczoru rozpoczęła swoim recitalem Pani Natalia Rehling.
W brawurowym wykonaniu usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina. Artystka emanowała publiczność porywającą żywiołowością, radością muzykowania, ferią barw, a nade wszystko artystyczną i emocjonalną interpretacją dzieł.
I wreszcie nadeszła pora prawdy. Ogłoszenie wyników konkursu. Na początek przewodnicząca jury Natalia Rehling zwróciła się do dzieci ze słowami uznania za ich muzyczne zaangażowanie, życząc jednocześnie wytrwałości i satysfakcji z obcowania z muzyką. Pogratulowała dyrekcji i nauczycielom fenomenu, że w ogólnokształcącej szkole przeszło setka dzieci uczy się gry na fortepianie, a umiejętności wielu nie odbiegają od poziomu szkół muzycznych.
W kategorii młodszej I miejsce zdobyła Aleksandra Walkiewicz, II miejsce Aleksandra Błachowiak i III miejsce Jan Baturo, w grupie starszej I miejsce Filip Jarzyński, jemu też przypadła nagroda publiczności, II miejsce Marta Hutek, III miejsce Aleksandra Wożniak. Wyróżnieni otrzymali dyplom Laureata wraz z nagrodą finansową, a wszyscy uczestnicy dyplomy, nagrody książkowe ufundowane przez Pro Sinfonikę i gadżety promujące Murowaną Goślinę. Na koniec Burmistrz Tomasz Łęcki pogratulował pomysłu powstania konkursu i podziękował nauczycielom: Adriannie Wtorkowskiej, Jadwidze Maćkowiak, Katarzynie Łukaszewicz, Tadeuszowi Szeligowskiemu, którzy przygotowali młodych pianistów. Podkreślił także znaczącą rolę Pro Sinfoniki w życiu kulturalnym miasta i jego promowaniu.

Wisia Maćkowiak
Szkoła Podstawowa nr 2

NIECODZIENNA WIZYTA

20 września naszą szkołę odwiedził Salezjanin o. Roberto Panetto. Gość, w towarzystwie państwa Kucharczyków, opowiedział uczniom naszej szkoły, jak żyją dzieci w Kambodży.
O. Panetto urodził się we Włoszech, lecz całe życie poświęcił dzieciom z Kambodży, w której mieszka już 19 lat. W czasie prezentacji uczniowie zobaczyli, jak trudne są warunki życia w tym odległym kraju oraz jaki ciężki jest los większości dzieci. Mimo tych przeciwieństw naszemu Gościowi udało się tak wiele: budowa szkoły oraz założenie i prowadzenie przez kongregację Don Bosco hotelu, który jest jednocześnie szkołą, w której młodzi ludzie uczą się zawodu. Jest to niezwykle istotne, bowiem stwarza młodym ludziom szanse na lepsze życie. Uczniowie nie tylko wysłuchali fascynujących opowieści o. Roberto, ale również przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na wsparcie jego działań misyjnych.

Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w roku szkolnym 2009/2010

POLONISTYCZNE:

III miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Jesienna Zaduma” – Zofia Błachowiak klasa 2c
I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim „II wojna światowa w poezji” – Tomasz Puchowicz klasa 6c
II miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim „II wojna światowa w poezji” – Weronika Ancan klasa 6c
III miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Wiosenne Przebudzenie” – Tomasz Puchowicz klasa 6c
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii – Paweł Stocki klasa 3a
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii – Milena Trepińska klasa 4b
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii – Antonina Bulińska klasa 5c
II miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym – Filip Jarzyński klasa 3c
III miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym – Dagmara Sygnecka klasa 5c
III miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym – Katarzyna Przychodna klasa 6a

MATEMATYCZNE:
wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2010 Filip Tański klasa 3b, Karol Walczak klasa 3b, Krzesimir Małecki klasa 4c, Emma Catlow klasa 6b
wyróżnienie w XV Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III Miasta Poznania „Pitagorasek 2010”- Kamila Cholewicka klasa 3c
I miejsce w Międzygminnym Konkursie Matematycznym – Bartosz Meller klasa 5c
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Rachunku – Krzesimir Małecki klasa 4c
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Rachunku – Robert Szymkowiak klasa 5b
III miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym „Mistrz Rachunku 2010” Julia Magdalena Nowak klasa 4a, Patryk Grygielski klasa 6b

HISTORYCZNE:
laureat XIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce – Marta Hutek klasa 4c, Mikołaj Błachowiak klasa 5a, Mateusz Buchholz klasa 5c
finalista wojewódzkiego etapu XIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce – Magdalena Milewska klasa 4c, Marcin Hutek klasa 6d
finalista rejonowego etapu XIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce – Krzesimir Małecki klasa 4c, Szymon Pietrzak klasa 6b
finalista powiatowego etapu XIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce – Łukasz Wituła klasa 5c, Jakub Gliwka klasa 6b

PRZYRODNICZE:
I miejsce w IV Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Las i jego mieszkańcy” – Filip Jarzyński klasa 3c
III miejsce w IV Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Las i jego mieszkańcy” – Paweł Stocki klasa 3c
I miejsce w Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Las i jego mieszkańcy” dla reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 2 (Paweł Stocki 3a, Filip Jarzyński 3c, Zuzanna Andrzejewska 6c, Mateusz Nadstazik 4b)

II miejsce w Gminnym Konkursie Geograficznym „Polska na mapie” – Emma Catlow klasa 6b
III miejsce w Gminnym Konkursie Geograficznym „Polska na mapie” – Kacper Spring klasa 5a

JĘZYKOWE:
I miejsce w Ponadgminnym Konkursie Języka Angielskiego „Take on six” – Olga Szewczyk klasa 6c
III miejsce w Ponadgminnym Konkursie Języka Angielskiego „Take on six” – Jakub Gliwka klasa 6b

ARTYSTYCZNE:
I miejsce w 42. Wojewódzkim Turnieju Muzycznym Pro Sinfoniki za spektakl „INOCHI NO ONGAKU czyli muzyka życia”
II miejsce w V Wielkopolskim Konkursie Plastycznym „Znaki Wiary” pod hasłem „Miłość Chrystusa Przynagla Nas” – Katarzyna Kutzner klasa 4c

INNE:
I miejsce w Gminnym Konkursie klas III „Ja i moja Mała Ojczyzna” – Damian Sadik klasa 3cIII miejsce w Gminnym Konkursie klas III „Ja i moja Mała Ojczyzna” – Aleksandra Błachowiak klasa 3c