Koło Odkrywców- Eksperyment lampa lawa

Na kółku przyrodniczym uczniowie wykonali lampy lawy. Do wykonania lamp został użyty: olej, zabarwiona bibułą woda, ocet i soda oczyszczona. Najpierw uczniowie przygotowali zabarwioną bibułą wodę, którą wymieszali z octem. Następnie na dno dużej menzurki wsypali sodę oczyszczoną. Do menzurki został dolany powoli po ściance olej. Później dodali pipetą krople zabarwionej cieczy i uczniowie obserwowali efekty eksperymentu. Kolorowa ciecz ma większą gęstość niż olej, dlatego opada na dno naczynia. Zaszła reakcja między zasadą, a kwasem, czyli sodą i octem. To spowodowało wydzielanie się dwutlenku węgla. Uczniowie zauważyli, że bąbelki gazu dopływają do powierzchni i gaz ucieka, a woda opada znowu na dół. Każdemu z uczniów doświadczenie się udało, a ich efekty możemy zobaczyć na zdjęciach. 

Monika Szczyra

efekt-pracy

Zdjęcie 1 z 7