Laboratoria Przyszłości

 

Laboratoria Przyszłości

Komunikat prasowy Laboratoria Przyszłości

 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Dzięki inicjatywie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki Dwójka dostała wsparcie finansowe na zakup nowych sprzętów. Wzbogaciliśmy się o nowe Modułowe Pracownie Przyrodnicze, mikroskopy, stacje lutownicze, teleskopy czy modele służące do budowy obwodów prądu i prostych maszyn. Oznacza to jeszcze więcej eksperymentów oraz działań praktycznych. Powstała zupełnie nowa pracowania techniczna, do której zakupiono meble szkolne, stoły warsztatowe oraz bogate wyposażenie. Oprócz zestawów narzędzi dla uczniów otrzymaliśmy też maszyny do szycia, wiertarkę, wkrętarkę, wyrzynarkę. Uczniowie już wykorzystują dostępne sprzęty i z chęcią podchodzą do nowych działań. W ramach zajęć informatycznych i nie tylko, powstają już pierwsze projekty, które drukowane są na drukarkach 3D. Uczniowie uczą się wykorzystywać w swojej pracy drony i roboty edukacyjne. Mogą też próbować swoich sił, testując sprzęt do nagrywania i nagłośnienia: miksery, konsole, aparaty, statywy, kamery, mikrofony.  

Odbiór tej inicjatywy wśród uczniów jest bardzo pozytywny. Wszyscy mamy nadzieję na wiele atrakcyjnych lekcji, podczas których nowy sprzęt okaże się inspiracją do ciekawych działań.  

Kamila Jakubowska

W PRACOWNI TECHNICZNEJ…

2022/23r.

Realizujemy różne pomysły.

We wrześniu tworzyliśmy zakładki do książek. Uczniowie z klas 4 i 5 przygotowali zakładki, które stały się prezentem dla najmłodszych z okazji Pasowania na Ucznia. Klikając w link można zobaczyć efekty ich pracy.

Zakładki dla pierwszoklasistów

Uczniowie z klas piątych poznawali podczas zajęć podstawowe ściegi i uczyli się szyć. 

Pierwsze próby szycia

Uczyliśmy się również tkać na krosnach.

Pod koniec listopada i w grudniu salę zdominował dźwięk młotków, które wbijały gwoździe w deski i drewniane krążki. W ten sposób uczniowie z klas szóstych tworzyli zawieszki do pokoju, zaś piątoklasiści piękne ozdoby choinkowe. Używaliśmy przy tym młotków, gwoździ, kombinerek. Praca okazała się  niełatwa, ale sprawiła wiele radości. Efekt cieszył oko!

Także uczniowie klas młodszych korzystają z materiałów zakupionych w ramach programu. Poniżej podczas zajęć dotyczących prądu. Uczniowie z klasy 2b budują proste obwody elektryczne.

Zrodził się nowy pomysł na wykonanie zakładek do książek. Wykorzystaliśmy do tego wypalarki do drewna, zwane pirografami. Są to urządzenia służące do tworzenia na drewnie wzorów i różnych motywów. Zadanie wymagało wielkiego skupienia i pełnej mobilizacji, aby precyzyjnie wypalić wymyślone wcześniej kształty. Jednocześnie musieliśmy cały czas pamiętać o środkach ostrożności. Zadanie wszystkim się spodobało. A przy okazji powstały ciekawe zakładki do książek. 

Czy tkanie dywaników jest trudne? Jasne, że nie! Zwłaszcza, kiedy można wykorzystać do tego drewniane krosna i mnóstwo kolorowych włóczek. Poradzili sobie z tym zarówno uczniowie piątych klas, którzy realizowali zajęcia w ramach lekcji techniki, jak i uczniowie klas młodszych podczas zajęć rozwijających kreatywność. Dzielnie pracowali już uczniowie z 3c, 3d oraz 2b. Kolejne klasy wkrótce podejmą wyzwanie. Wszak wieść głosi, że to całkiem ciekawe zajęcie. A niektórzy podpytali nawet, gdzie podobne krosna można dostać… I już działają w zaciszu domu. Jesteśmy ciekawi, jakie prace tam powstaną?

Co może powstać ze starej puszki po konserwach albo słoika po domowych zaprawach i kilku gałązek? Prawdziwe cudo! Świecznik lub ozdobna puszka na przybory szkolne. Wystarczy użyć piły, ucinaczek, papieru ściernego, kleju do drewna lub kleju na gorąca. Potrzeba też troszkę cierpliwości i dokładności. A efekt zaskakuje. Warto było spróbować. 

W okresie wielkanocnym nie zabrakło świątecznych prac i akcentów. Pełną parą pracowała drukarka 3D. A dzieci wykonały torby i ozdobiły je wg własnych pomysłów. 

Jak wykorzystać korek, drewniane krążki i metalowe druty? Okazuje się, że wystarczy postawić sobie cel, a pomysłów będzie tyle, ile osób! Świetnie! Z korków i drucików powstały owady, stworki, rycerze, bajkowe postacie, zaś z krążków- podstawka na zdjęcie. Wyszło pięknie! W pracy przydały się kombinerki, obcążki, młotki, imadła, nożyki. I głowa pełna pomysłów. Zabawa zaangażowała do działania. I chociaż wielu przyznało, że to wcale nie takie łatwe, udało się wykonać ciekawe prace. 

Drewno to wspaniały materiał do tworzenia prac technicznych. Zwłaszcza, jeśli w pracy z nim można skorzystać z pił, młotków, wkrętaków, gwoździ, śrubek i innych materiałów. Okazało się, że uczniowie z klasy 6a mieli mnóstwo pomysłów na wykorzystanie tych materiałów i narzędzi. Powstały ciekawe prace, żadna się nie powtórzyła. I to jest to, co lubimy najbardziej- kreatywność!

Z okazji Dnia Mamy uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych przygotowali niespodzianki z drewna. Powstały piękne ramki i zawieszki. 

ROK SZKOLNY 2023/24

Pierwsze projekty wykonane na zajęciach technicznych dla uczniów z klas trzecich. 

Maszyny do szycia wykorzystujemy podczas zajęć kreatywnych z szycia na maszynie. Pierwsze cotygodniowe spotkania już za nami…

Pierwsze prace uczniów kółka technicznego dla klas IV-VI.

Uczniowie z klasy 5c wykonali tkali na krosnach dywaniki.

Na lekcjach techniki uczniowie klas piątych uczą się przyszywać guziki oraz poznają podstawowe ściegi. Przy okazji powstają ciekawe prace. 

Podczas zajęć kółka technicznego powstały kolejne prace: domki dla owadów oraz breloki dl kluczy z drewnianych klocków.

Wprawdzie pogoda za oknem nie sprzyja morskim wyprawom, ale nie przeszkadzało nam to w tworzeniu statków. Na wyprawę wyruszyć zaś można podczas wspólnej zabawy… Poniżej przedstawiamy efekty kilkutygodniowej pracy uczniów z klas trzecich, którzy uczestniczą w zajęciach kółka technicznego.

Uczniowie odmierzali, cięli, szlifowali, wiercili, wkręcali, wbijali gwoździe… Sala zamieniła się w prawdziwy warsztat! Każdy mógł spróbować swoich sił. 

Uczniowie podczas zajęć kółka technicznego stworzyli planszę do gry w „Kółko i krzyżyk” oraz potrzebne pionki. Niektóre nietypowe, ale za to bardzo uśmiechnięte.

Skarbonki z plastikowej butelki

Organizer na biurko- wykonali uczniowie z klas III na kółku technicznym.