Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej nr 2

Dzień Ziemi to największe święto na cześć naszej planety przypadająca na 22.04. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, w Polsce święto to obchodzimy od 1990 r. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie tradycja jest również długa i obecnie ma już formę dużego projektu. Gmina Murowana Goślina i jej okolice są bardzo atrakcyjne turystycznie, jest wiele miejsc dobrze przygotowanych, aby ciekawie i pracowicie spędzić czas na świeżym powietrzu, a przy okazji zapoznać się z walorami przyrodniczo- historycznymi naszej okolicy. Jest również wiele osób i instytucji, które współpracują ze szkołą, aby umożliwić nam zorganizować ten dzień tak, aby był ciekawy dla uczniów. Zamiast mówić o lasach, rzekach i naturze w murach szkoły klasy młodsze I – III wyjeżdżają różne ciekawe miejsca naszej gminy: do Arboretum w Zielonce z „Owadogrodem”, na Bindugę w Mściszewie i do lasu przy parkingu leśnym w Boduszewie, gdzie zawsze bez względu na pogodę czeka pan leśniczy. Każde z nich ma również miejsce na ognisko i przestrzeń na dobrą integrację uczniów. Klasy starsze również pracowały w terenie: – klasy IV w Boduszewie opracowywały plan wybranej okolicy, aby następnie upiec kiełbaski przy ognisku; – klasy V zawsze zadowolone bez wzglądu na pogodę, gdyż tego dnia przybywa do szkoły drużyna Jednostki Gaśniczo – Ratowniczej z Bolechowa i uczniowie pod okiem fachowców ćwiczą pierwsza pomoc przedmedyczną; – klasy VI utwierdzają przekonanie, że każdy z nas ma wpływ na dobrostan naszej planety realizując zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej Dziewicza Góra; – klasy VII rozwiązują QUEST – „MUROWANA GOŚLINA z historią w tle”, oczywiście zgodnie z tematyką, zajęcia kończą się ogniskiem integracyjnym w Parku Dzieje; – klasy VIII idąc ze szkoły do Rakowni na trasie oceniały stan zanieczyszczenia powietrza opierając się na skali porostowej i odpowiadali na wiele pytań zawartych w karcie pracy celem promowania postaw proekologicznych i społecznych. Zajęcia kończyły się ogniskiem na boisku w Rakowni. Szkoda tylko, że nie zawsze sprzyja nam pogoda, którą trudno przewidzieć. Mimo to większość punktów programu udało się zrealizować i mimo, że zmokliśmy, to i tak na twarzach były uśmiechy, co widać na zdjęciach. Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy co roku przyczyniają się do realizacji tego przedsięwzięcia tego przedsięwzięcia.

Żywila Świerc-Czarnecka /koordynator projektu/

Uczniowie-klas-VIII-rozwiazuja-zadania-Rakownia

Zdjęcie 1 z 3