Wycieczka do Arboretum w Kórniku 03.10.2023r

3 października kl. 8a i 8b wyruszyły na wycieczkę do Arboretum w Kórniku. Arboretum jest częścią Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Kolekcja liczy ponad 3000 taksonów drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. 

Podczas naszej wycieczki uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. Dzieci – z kapusty, a kapusta? Rozmnażanie roślin.  Dowiedzieli się, w jaki sposób rozmnażają się rośliny oraz mieli okazję obserwować niektóre okazy przez mikroskopy. Zielona lekcja, w której uczestniczyli, to połączenie zwiedzania Arboretum z lekcją terenową. Podczas spaceru po parku omawiane były wybrane zagadnienia przyrodnicze, a uczestnicy uzupełniali karty pracy.  

Uczniowie zwiedzili Cisowe Komnaty, w których mogli zatopić się w poezji Wisławy Szymborskiej, której to wiersze były porozwieszane na cisach pospolitych. Poznali też bardzo rzadko spotykane owoce m.in. żółtnicę pomarańczową (okaz można zobaczyć na zdjęciu – wygląda smakowicie, ale niestety jest niejadalna) oraz rośliny: palecznik chiński, magnolia parasolowa i wiele innych.  

Arboretum jest miejscem edukacji przyrodniczej i turystyki – polecamy to miejsce i zapraszamy do zwiedzania.  

Dziękujemy naszym Paniom przewodniczkom: Pani Mai Michalak i Pani Katarzynie Broniewskiej. W tych pięknych okolicznościach przyrody spędziliśmy bardzo miły dzień.  

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grunwald